Canlı LeadergamerTV Sea of Thieves oynuyoruz

Survarium Ön İnceleme

Survarium Ön İnceleme

Hayatta kalmak için elinizden geleni yapmalısınız, zorlu bir mücadele sizi bekliyor!

Kıyamet sonrası senaryolar her zaman ilgimi çekmiştir. Metro 2033, Metro 2034 gibi kitaplardan uyarlanan oyunlar istediğim atmosferi bana veremese de S.T.A.L.K.E.R bunu son derece iyi yansıtmıştı. Aynı oyunun yapımcısı Ukrayna uyruklu Vostok Games tarafından geliştirilen Survarium‘un hikayesi biraz eskiye dayanıyor. S.T.A.L.K.E.R 2‘nin iptal edilmesinin ardından duyurulan Survarium’un kapalı betasına erişim hakkı kazandık ve oyunu oynayıp değerlendirdik.

Post apokaliptik bir dünyada geçen Survarium free-to-play bir oyun olmayı amaçlıyor. PvP, PvE gibi oyun modlarının bulunduğu oyunun betasında sadece PvP modunu oyunculara açan yapımcı her zaman olduğu gibi oyunda bulunan hataları tespit etmek ve bu hataları düzeltmeyi amaçlamış.

survarium1

Oyun beta aşamasında olduğundan dolayı optimizasyon sıkıntısı çekiyor. Üst düzey ekran kartlarında bile 60 kare/saniye oranını tutturamayan oyun bu durumu harika grafikleriyle kurtarıyor. Birbirinden güzel harita tasarımları oyunu daha eğlenceli hale getirirken yüksek kaliteli kaplamalar oyunun göze hoş gözükmesini sağlıyor.

Oyunun seslerinin ne yazık ki grafikler kadar güzel olmadığını söylemek zorundayım. Silahınızdan çıkan sesler gerçeklik hissini pek vermiyor fakat yürürken çıkardığınız ayak izleri ve mermilerin bir yere çarpma efekti başarılı olmuş.

Seslerin sınıfta kaldığı bir nokta daha bulunuyor. Oyun bir FPS olduğu için vuruş hissini iyi vermesi gerek. Fakat gerek düşmanı vurduğunuzda hem düşmanınızdan hem de silahınızdan çıkan ses oyuncuya o hissi tam veremiyor.

survarium2

Oyunun betasında oyuncuya dört farklı harita sunuldu. Oyuna giriş için ilk önce karakter ekranında karakterinizi savaşa hazırlamanız gerekiyor. Bu ekranda karakterinizin envanterini düzenleyebiliyor, görevlerinize bakabiliyor, yeni eşyalar alabiliyor ve en önemlisi oyuna giriş yapabiliyorsunuz.

Oyuncuya sunulan bu dört harita kıyamet sonrası atmosferi başarıyla yansıyabilmiş. Pek de büyük sayılmayacak haritalarda bolca bine ve yükseklik bulunuyor. Oradan oraya koşuştururken yorulabiliyor, yükseklerden düştüğünüzde bacaklarınızı kırıp bir süre hareket edemeyebiliyorsunuz.

Haritalar her zaman aynı hava koşullarına sahip değil. Yani bir haritada oynadığınızda hava güneşliyken yine aynı haritayı başka bir zaman oynadığınızda hava yağmurlu olabiliyor. Hava yağmurlu olduğunda kıyafetleriniz ve silahlarınızın ıslanıyor olması hoş bir detay olmuş. Silahlar ve kıyafetler demişken oyunun free-to-play bolca silah ve kıyafet dükkanda sizi bekliyor. Satın alacağınız eşyaları gerçek parayla veya oyun içi parayla alabiliyorsunuz.

survarium

Silah alırken yanında cephane de almanız gerekiyor. Çünkü her maçtan sonra harcadığınız mermiler envanterinizden azalıyor ve yeni cephane alma ihtiyacınız ortaya çıkıyor. Bu durum mermilerimizi sağa sola çarçur etmememize ve oyunu daha dikkatli oynamamıza sebep olmuş. Dükkanlarda bulunan silahlar atmosfere uygun olarak seçilmiş. Daha çok Rus yapımı olan silahlar oynayış esnasında da dengeyi korumayı sağlamış. Her oyuncu daha çok kendi yeteneklerine göre oyun sonu tablosunda dereceye giriyor.

Survarium free-to-play evreninde kendine güzel bir yer edinecek diyebiliriz. Eski ve yeni nesil hardcore oyunculara hitap eden oyunu mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Herhangi bir sorun olmazsa Survarium 2014’ün son çeyreğinde çıkışını gerçekleştirecek.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın