Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 18.12.2016

Pokemon GO devri yerini Super Mario Run devrine bırakıyor.

mobilesupermariorunillustration05jpg

Geçtiğimiz Yaz mevsimine damgasını vuran Pokemon GO'nun mobil platformda kırdığı rekor, Super Mario Run tarafından kırıldı. Super Mario Run'ın tek platformda yakaladığı başarıyı Pokemon GO'nun çift platformda yakalayamaması ise şaşırtıcı.

İstatistikler ile uğraşan Apptopia'ya göre Super Mario Run, Pokemon GO'nun indirme rekorunu kırmış durumda. İlk yayımlandığında 900.000 indirme alan Pokemon GO'nun aksine Super Mario Run, tam tamına 2.85 milyon kez indirildi. Ayrıca iki oyunun daha uzun süreli başarısını karşılaştırdığımızda Pokemon GO üç günün sonunda 5.6 milyon indirme rakamına ulaşırken, Super Mario Run sadece 24 saatte 5 milyon indirme rakamına ulaştı. Apptopia'ya göre bu durum, Pokemon GO'nun aşamalı olarak belirli ülkelerde indirilmeye açılmasından, Super Mario Run'ın ise tüm Dünya'da aynı anda yayımlanmasından dolayı kaynaklanıyor. Lakin Pokemon GO'nun Android ve iOS için, Super Mario Run'ın ise sadece iOS platformu için çıktığını da belirtmekte fayda var.

Olay sadece indirme rakamları değil. Hatırlarsanız Pokemon GO'nun geliştiricisi Niantic idi. Nintendo bu oyundan sadece lisans hakkının parasını alabilmişti. Super Mario Run'da ise gelirin büyük bir kısmı bizzat Nintendo'ya aktarılıyor. Bu da Japon geliştirici için oldukça sevindirici bir haber. Nintendo, Super Mario Run sayesinde şimdilik 5 milyon dolar kazandı. Ayrıca SensorTower'ın analizlerine göre Super Mario Run, 80 ülkede en çok indirilen iPhone uygulaması ve 32 uygulama arasında en popüler birinci uygulama.

Super Mario Run, 10$ fiyat etiketi ile 15 Aralık 2016’da iOS için yayımlandı. Ayrıca 2016’da çıkacak diğer oyunları bu haberimizden, 2017’de gelecek yeni yapımları ise buradan öğrenebilirsiniz. VG247 Türkiye’yi Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.