Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 24.09.2020

Gelmiş geçmiş en iyi Super Mario oyunlarının bir araya getirildiği bir paket olarak gördüğüm Super Mario 3D All-Stars en sonunda çıkışını gerçekleştirdi ve ben de oynama fırsatı elde ettim. Super Mario 3D All-Stars inceleme yazımın detaylarına geçmeden önce, bu pakette yer alan oyunları ne kadar çok sevdiğimin altını çizmek istiyorum. Bir tanesi büyüdüğüm oyunlardan bir tanesi olarak gösterebileceğim bir yapım çünkü ve bende çok fazla anısı var. Elbette diğerlerinin de anıları var fakat bir tanesi çok daha ön planda benim için.

Super Mario 3D All-Stars inceleme

Super Mario 3D All-Stars ne sunuyor?

Super Mario 3D All-Stars, aslında 3 oyunun birleşiminden oluşuyor. Bir paket haline getirilmiş 3 adet efsanevi oyun diyebiliriz buna. Bu paket içerisinde Super Mario 64, Super Mario Sunshine ve Super Mario Galaxy yer alıyor. Her biri elden geçirilerek bu pakete konulmuş ve biz oyunculara sunulmuş. İşin daha da iyi kısmı ise, performans açısından hepsi de sorunsuz ve güzel bir şekilde çalışıyor Nintendo Switch konsolu üzerinde. Fakat her şeyin tam olarak yüzde yüz çalıştığını söyleyemeyeceğim.

Super Mario 64’dan başlayalım. Benim çocukluğum bu oyunla geçti. Cidden. Eve alınan ilk konsol Nintendo 64 oldu ve ben ne kadar bilinen klasik Nintendo 64 oyunu varsa istisnasız hepsini oynadım. Super Mario 64 da bu oyunlardan bir tanesiydi ve hala oyundaki yıldızların aşırı ama aşırı büyük kısmının nerelerden alındığını bilirim. Oynarken bu yüzden zorluk çekmedim de zaten, mis gibi elimle koymuş gibi aldım yıldızları ve geldim.

Fakat oynarken bir minik sıkıntım oldu, o da Mario’nun kontrolleri ile alakalı. Nintendo 64 üzerinde nasıldı hatırlamıyorum fakat Mario’nun geri dönmek için çevresinde tur attığını hatırlamıyorum. Belki de unutmuşumdur ve en baştan tasarım hatasıdır ama bu sürümde de giderilebilecek bir detaydı bana kalırsa. Çünkü sırf bu yüzden, birtakım bulmacaları çözerken zorlandım ve hatta başarısız oldum. Bunun dışında en ufak bir performans sorunu yaşamadım oyunda ve her şey gayet akıcı ilerledi.

Super Mario 3D All-Stars inceleme

Super Mario Sunshine için ne diyebilirsin?

Super Mario Sunshine’dan bahsetmek gerekirse, her şey hala bana Nintendo Gamecube zamanlarımı hatırlatıyor. Nintendo Gamecube satın aldığımda 2006-2007 falandı yanlış hatırlamıyorsam ve konsol özel Resident Evil 4 sınırlı sürümüydü. Super Mario Sunshine, konsol için ilk edindiğim oyunlardan bir tanesiydi. Aldığım gibi başına geçmiş ve günlerimi vererek oynamıştım.

Performans açısından Super Mario 3D All-Stars paketi içerisinde Super Mario Sunshine ile de bir probleme rastlamadım. Varsa bile bana denk gelmedi, öyle diyeyim. Hala uçup kaçabiliyor ve çeşitli, eğlenceli hareketlerle oyundaki bulmacaları çözerek yıldızı kapabiliyorum. Açıkçasını sorarsanız, bana zamanında yaşattığı o sıcak hava atmosferini özlemişim.

Zamanında oynarken, bazen böyle ekran parlaklığının karardığı hissiyatına kapılıyordum. O hissiyat hala aynı, değişmemiş. Bu detayın bile kalmış olması çok hoş geldi. HD kalitede, zamanında bol bol zamanımı yemiş olan yapımın tadını çıkardım.

Super Mario 3D All-Stars inceleme

Super Mario Galaxy ne durumda?

2007 yılında çıkmış olan Super Mario Galaxy, Super Mario 3D All-Stars paketi içerisinde en çok oynadığım oyun oldu şu ana kadar. Nedense, her ne kadar Nintendo Wii’de oynamış olsam da hala çok tatlı ve güzel bir oynanışa sahip olduğunu düşünüyorum. Hala sarıyor. Belki de kaliteli platform oyunu özlemindendir, bilemeyeceğim ama oturdum şu an bunu oynuyorum.

Bildiğiniz gibi Nintendo Wii üzerinde Wii Motion sistemi bulunuyordu. Bu, ekrana tuttuğunuz kontrolcüyü bir nevi fare gibi kullanmanızı sağlıyordu. Super Mario Galaxy’de de bu fare olayı bol bol kullanılan bir şeydi. Oyunun Super Mario 3D All-Stars paketi içerisindeki Nintendo Switch sürümüne de bu sistemi entegre etmeyi başarmışlar ve ben gayet başarılı buldum bu oyunda.

Bu entegre edilen özellik hakkında söyleyebileceğim bir şey daha var.  Nintendo Switch’in Joy-Con kontrolcüleri ile eğer oynarken bu fareyle sorun yaşarsanız, sıfırlayabiliyosunuz. Sıfırladığınızda da kafanıza göre takılabiliyorsunuz. Eğer garip gelirse kontroller bir kere daha sıfırlayıp yola devam edebiliyorsunuz. Alışana kadar veya tam oturmuş gibi hissedene kadar, defalarca tekrarlayabilirsiniz. Hatta hiç kullanmadan da oynayabilirsiniz, size kalmış.

Super Mario 3D All-Stars inceleme

Super Mario 3D All-Stars sadece bu kadar mı içeriğe sahip?

Super Mario 3D All-Stars, Super Mario 64, Super Mario Sunshine ve Super Mario Galaxy’den başka bir oyuna sahip değil, evet. Fakat sakın bundan içerisindeki tek içeriğin bu 3 oyun olduğunu düşünmeyin. Bütün bu oyunların yanı sıra, bir de oyunlara ait en sevilen müzikler de oyunculara sunuluyor.

Her 3 oyundan da toplamda 175 adet şarkının bu paket içerisinde yer aldığını belirtmek isterim. Dilediğiniz gibi dinleyebilirsiniz. Super Mario 64, Super Mario Sunshine ve Super Mario Galaxy’nin en sevilen şarkılarını dilediğiniz zaman arkanıza yaslanıp dinleme şansı verilmedi de güzel bir detay benim için.

Super Mario 3D All-Stars inceleme

Super Mario 3D All-Stars inceleme sonucu nedir?

Super Mario 3D All-Stars paketine genel olarak bakacak olursak, inceleme sonucunun mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Çünkü her ne kadar eski nesil oyuncular bu oyunları oynamış, yalamış, yutmuş olsa da, bana kalırsa yeni nesil oyuncuların da tecrübe etmesi gereken yapımlardı. Nintendo ekibinin Super Mario 3D All-Stars paketi ile birlikte yeni nesil oyunculara da bu şansı sunmuş olması güzel bir olay.

Super Mario 3D All-Stars inceleme yazımı sonlandırmadan önce, Super Mario 64 oynarken duygulandığımdan da bahsetmek istiyorum. Bir şeyleri yapamadığımda babama seslenip yardım etmesini istediğim günler gözümde tekrardan canlandı. Bu yüzden, teşekkürler Nintendo. Super Mario 3D All-Stars inceleme sonucuna geri dönecek olursak, bence evinde Nintendo Switch’i bulunan her bireyin sahip olması gereken bir yapım. Çünkü, hem muhteşem 3 adet oyuna sahip hem de bu oyunlar, gelmiş geçmiş en iyi oyunlar listelerinde adını duyduğumuz, gördüğümüz oyunlar. Alın, tadını çıkarın.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.