Summer Games Done Quick 2016 bugün başlıyor!

Summer Games Done Quick 2016 bugün başlıyor!

Kanserin çaresi bulundu! Bilgisayar oyunları.

Games Done Quick organizasyonu yılda iki kez dünya çapında en iyi speed run oyuncularını bir yere toplayıp, bir hafta boyunca onlara oyunlar oynatıyor. Bu oyunlar oynanırken Twitch üzerinden canlı yayın yapılıyor ve bağış toplanıyor. Tüm bağışlar ve Twitch gelirinin hepsi Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF – Médecins Sans Frontières) isimli sivil toplum kuruluşuna aktarılıyor. Bu kuruluş ise dünya çapında tıbbi destek bulamayanlara yardım eden bir kuruluş. Bir yandan da kanser için ilaç veya muhtemel bir çare üzerinde çalışıyorlar.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Games-Done-Quickly-img.1

Games Done Quick etkinlikleri; Awesome Games Done Quick ve Summer Games Done Quick adı atında yılda toplam iki kez yapılıyor. Bu iki etkinliğin farkı ise, neredeyse sadece isimleri ve yapıldığı tarihler. Çünkü iki etkinlikte de; eski 8-bit atarilerden tutun da, günümüz konsollarına kadar her platformda oyunlar oynanıyor ama Mario ve Zelda gibi seriler kendilerine biraz daha fazla yer bulabiliyor. 

Burada biraz “Speed Run” kavramını tanımlamamız ve kategorilerinden bahsetmemiz lazım. Speed Run; bir oyunu insan sınırları dahilinde ve hile kullanmadan en hızlı şekilde bitirmek anlamına geliyor ve Any%, 100%, TAS, ve Glitched gibi kategorilere ayrılıyor. Bu kategoriler oyundan oyuna değişiklik gösterebiliyor. Hatta, aynı oyunun farklı kategorilerde oynanışına rast gelmek de mümkün. Any% kategorisinde oyun, herhangi bir bitirme yüzdesi gözetilmeden en hızlı şekilde bitirilirken, 100%’de de adından belli olduğu üzere oyunun tamamı bitiriliyor. TAS; Tool Assisted Speed Run, yani, herhangi bir 3. parti programı, eşya veya kişi yardımıyla yapılan oyun bitirme olarak tanımlanıyor. Glitched ise, hile veya oyundaki kodlama hatalarını kullanarak oyun bitirme anlamına gelen kategori.

Summer Games Done Quick 2016 bugün itibariyle başladı ve bir hafta boyunca, 10 Temmuz 2016 tarihine kadar, gece gündüz canlı yayın yapacak. Yayın takvimine buradan ulaşabilirsiniz. Site üzerindeki zamanlar otomatik olarak konumunuzun bulunduğu zaman bölgesine çeviriliyor. Bu yüzden zaman farkı derdine girmek gerekmiyor. Canlı yayını izlemek ve bağış yapmak için ise GDQ’in Twitch kanalını kullanabilirsiniz. 

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

SGDQ ve AGDQ etkinlikleri; oyunların bilmediğimiz yanlarını görmenin, dünya çapında oyuncuları tanımanın, şu anki teknolojiyle oynayamayacağımız oyunları izleyebilmenin en güzel yollarından biri. Üstelik tüm bunları yaparken bir yandan da, dünya çapında hayırlı bir olaya katkı sağlıyor olmak da ayrı güzel. Sağlıklı ve bol oyunlu günler dileriz efendim.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.