Stockholm, Cities: Skylines kullanılarak planlanıyor

Stockholm, Cities: Skylines kullanılarak planlanıyor

Oyun deyip geçmeyin.

Gittikçe daha gerçekçi bir hal alan oyunlar, günümüzde pek çok farklı amaca hizmet ediyor. Genellikle eğlenmek için oyun oynasak da, daha profesyonel emeller için de oyunlar kullanılabiliyor. Stockholm’deki şehir plancılarına, sürekli yeni içeriklerle güncellenen Cities: Skylines’ın yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

Cities: Skylines

Paradox Interactive, yaptığı bir açıklama ile, Stockholm’deki şehir plancılarını; Cities: Skylines ile destekleyeceklerini belirtti. Artan nüfusundan dolayı sıkıntılar çekmeye başlayan, Norra Djurgardstaden adındaki bir semtin yenilenmesi düşünülüyor. 35,000’den fazla iş alanı ve 12,000’den fazla konut ile, uzun süreli sürdürülebilirliği hedefleyen bu proje, Avrupa’nın en büyük kentsel gelişim projelerinden birisi olarak tanınıyor.

3 Eylül 2016 ve 4 Eylül 2016 tarihleri arasında bir araya gelecek olan Paradox Interactive ve şehir plancıları; Cities: Skylines’ı kullanarak, muhtemel çözüm yollarını deneyecekler. Şirketin genel müdürü Susana Meza Graham’ın “Her geçen gün daha fazla insan, video oyunlarındaki potansiyelin farkına varıyor. Pek çok farklı ülkeden, farklı yaşlarda bir sürü insan bir araya geliyor ve toplumda bir etki yaratıyorlar. Stockholm’ü ve İsveç İnşaat Hizmetleri’ni; toplumsal zorlukları, ileri görüşlü yollarla çözme heveslerinden dolayı takdir ediyoruz.” şeklindeki açıklaması, söylemek istediklerimizi özetliyor aslında.

Oyunların, artık sadece eğlenmek isteyenlere hitap etmediğini anlatabilmek için; bir örneğimiz daha oldu. Oynadığımız oyunlar, gerçek hayattaki sorunları; somut bir biçimde görmemizi sağlarken, bu sorunları düzeltmekle yükümlü kişilere de yol gösteriyorlar. Basit simülasyon oyunlarının bile, gerçeği yansıtırlarsa başarılı olduklarını görüyoruz. Kim bilir, belki ileride eğlendirme amacı olmayan oyunlar da görmeye başlarız. Sizler de fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın!

Yorumlar (1)

Bir Cevap Yazın