Stephen Hawking hayatını kaybetti

Stephen Hawking hayatını kaybetti

Şimdilik bu ünlü bilim insanının neden hayatını kaybettiği bilinmiyor ama tahminler, ALS hastalığından yana.

Bir fizikçi ve evren bilimci olan Stephen Hawking, ne yazık ki 76 yaşında hayatını kaybetti. Bu haber öncelikle ailenin sözcüsü tarafından verildi. Ardından da Stephen Hawking’in çocukları bir açıklama yaparak, “Babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi. Onun cesareti ve sebatlı çalışmaları pek çok insana ilham verdi. Onu sonsuza kadar özleyeceğiz.” dedi. Şimdilik bu ünlü bilim insanının neden hayatını kaybettiği bilinmiyor ama tahminler, ALS hastalığından yana.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Stephen Hawking hayatını kaybetti

Stephen Hawking kimdir?

Gelmiş geçmiş en büyük dahilerden biri olarak kabul edilen Stephen Hawking, 21 yaşındayken ALS hastalığına yakalanmıştı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Stephen Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etmişti. Ünlü bilim insanı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu. Stephen Hawking ölümünden önce, bilimsel uğraşlarında ve günlük yaşantısında çevresinden ve ailesinden büyük destek alıyordu. Konuşmak istediği anda, elindeki elektronik aleti sıkarak, sandalyesine bağlı özel bilgisayarının ekranına, dakikada ortalama 10 kelimeyi sıralayabilmektedir. Bu sessiz konuşan dehanın, özel bilgisayarının hafızasında yaklaşık 2600 kelime bulunuyordu. Böylece herhangi bir kelimeyi söylemek istediğinde ekrana yazabilmekte idi. Sağlıklı insanların konuşmalarında kullandığı kelime sayısı da 2500 civarındadır. Dolayısıyla Hawking, duygularını ifade etmede kelime sıkıntısı çekmiyordu.

Stephen Hawking, kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla, bugün yaşayan bilim insanları arasında dünyada en çok tanınan isimdir. Kitapları, 40 dile çevrildi; evrenle ilgili çılgın teorik bilgilerini popüler hale getirmek için gereken maddi bağımsızlığı sağlayacak ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuvarını geliştirecek kadar da sattı. Son kitabı Ceviz Kabuğundaki Evren de, dünyanın büyük bir felaket ile karşı karşıya kalabileceğini belirterek uzayda insan kolonileri kurulmasını gündeme getirmişti. Bir fenomen haline gelen ve milyonlarca satan Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere kitabı, Stephen Hawking’e asıl şöhreti getirmişti. İlk kitabının yayımlanmasından bu yana gerçekleşen önemli buluşların ardındaki sırrı açığa çıkaran Ceviz Kabuğundaki Evren, Zamanın Kısa Tarihi’nin bir devamı sayılabilir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.