Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 21.01.2021

Avrupa Komisyonu, Steam gibi günümüzün en önemli yerlerine birtakım sebeplerden dolayı 7,8 milyon euro ceza verdi. Bunun en büyük sebebi ise, bu haberimizde bahsi geçen şirketlerin, kullanıcıların coğrafi konumlarına göre bir şeyleri engelliyor olması. Steam ekibinin arkasında bulunan Valve aralarında olmak üzere Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media ve ZeniMax ekiplerine 7,8 milyon euro ceza geldi.

Steam platformunun arkasındaki Valve dahil 5 şirkete büyük ceza

Avrupa Komisyonu’nun önemli isimlerinden Margrethe Vestager, “Tüm Avrupalıların %50’sinden fazlası video oyunları oynuyor. Avrupa’daki video oyunu endüstrisi gelişiyor ve şu anda 17 milyar euronun üzerinde bir değere sahip. Valve ve beş PC video oyunu yayıncısının coğrafi engelleme uygulamalarına karşı bugün uygulanan yaptırımlar, AB rekabet yasası kapsamında şirketlerin sözleşmeyle sınır ötesi satışları kısıtlamalarının yasak olduğunu hatırlatmaktadır. Bu tür uygulamalar, Avrupalı tüketicileri AB Dijital Tek Pazarın faydalarından ve AB’deki en uygun teklif için alışveriş yapma fırsatından mahrum bırakmaktadır.” dedi.

Bu cezaya sebep olan durumlar şu şekilde belirtildi:

  • Valve ile beş PC video oyunu yayıncısı arasındaki ikili anlaşmalar ve/veya uyumlu uygulamalar, bu yayıncıların bazı PC video oyunlarının Çekya, Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya, Estonya, Letonya ve Litvanya dışında etkinleştirilmesini engelleyen coğrafi olarak bloke edilmiş Steam etkinleştirme anahtarları. Bunlar bir ila beş yıl arasında sürdü ve vakalara bağlı olarak Eylül 2010 ile Ekim 2015 arasında uygulandı.
  • Lisanslama ve dağıtım anlaşmaları şeklindeki coğrafi engelleme uygulamaları, beş PC video oyunu yayıncısından dördü (yani Bandai, Focus Home, Koch Media ve ZeniMax) ve EEA’daki ilgili PC video oyunları dağıtıcılarından bazıları (Valve dışında), yukarıda belirtilen Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere EEA’daki etkilenen PC video oyunlarının sınır ötesi (pasif) satışlarını kısıtlayan hükümler içermesi. Bunlar genellikle daha uzun sürdü, yani üç ila 11 yıl sürdü ve Mart 2007 ile Kasım 2018 arasında her ikili ilişkiye bağlı olarak uygulandı.

Bahsi geçen bu uygulamalar, 100 PC oyunundan daha fazlasında gerçekleşti. Bu yasaklar, oyuncuların distribütörler tarafından satın fiziksel kopyalarla da, indirme yoluyla da oyunlarına ulaşmasını engelledi. Bütün bu sebeplerden dolayı da, Avrupa Komisyonu tarafından büyük cezalar yağdı bu şirketlere.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.