Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Ahmet Can Bayrak, Editör Yazım tarihi: 05.07.2021

Video oyunu satın almanın sorunlarından birisi de bir oyunu satın alıp oynayana kadar o oyunu sevip sevemeyeceğimizi bilmenin zor olmasıdır. Bu nedenle en büyük dijital oyun perakendecisi olan Steam’in memnun kalmadığınız satın alımlar için para iadesi yapması iyi bir şey. Oyun deneyiminizin henüz başlarındayken oyunu iade etmek isterseniz Steam paranızı uğraşsız bir şekilde iade edecektir. Sizlere bu rehberimizde Steam oyun iade etme aşamalarını ve iade koşullarından bahsedeceğiz.

Steam oyun iade etme koşulları

Bir Steam oyununu nasıl iade edeceğimize geçmeden önce, satın aldığınız ürünün para iadesi için uygun olduğundan emin olmanız önemli bir husus. Oyununuz aşağıdaki gereksinimleri karşılamasa bile Steam’in bazı durumlarda geri ödemeyi onaylayabileceğini unutmayın. Aklınıza sık sık takılan ve sık sorulan Steam iade soruları hakkında bilgiler için yazının geri kalanını okuyabilirsiniz.

Steam’de satın aldığım bir oyunu ne kadar sürede iade etmem gerekiyor?

Steam oyun satın alımları 2 saatten fazla oynanmadığı sürece satın alma tarihinden itibaren 14 gün içinde iade edilebilir. Bu durum hem tam oyunlar hem de DLC’ler için geçerlidir. Eğer ön satıştayken bir oyun aldıysanız oyunun yayın tarihinden itibaren 14 gün geçerli olacaktır. Eğer bir oyunu 2 saatten fazla oynadıysanız yine de şansınızı denemekte fayda var. Steam bazı durumlarda 2 saati aşsanız dahi para iadesi yapabilmekte.

Ancak yine de oyuna girdiğiniz andan itibaren oyun oynama süreniz devreye girdiği için dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü oyunu duraklatsanız bile oyun açık olduğu sürece oyun oynama süreniz artmaya devam edecek. Oyun içi satın almalarda ise öğe oyun içinde kullanılmadığı sürece satın alma tarihinden itibaren 48 saat içerisinde iade edilebilir. Bazı geliştiriciler, oyun içi satın alımları iade etme seçeneğini devre dışı bırakmış olabilir ve bu durum satın alma sırasında belirtilecektir. 

Steam para iademi almam ne kadar sürer?

Kabul edilen geri ödemelerin alınması bir hafta kadar sürebilir. Geri ödemeyi Steam Cüzdanı olarak veya satın alma işlemini yaptığınız ödeme yöntemine iade olarak alabilirsiniz.

Steam VAC yasaklaması aldım, oyundan geri ödeme alabilir miyim?

Hayır. Valve Anti-Cheat sistemi (VAC) tarafından hile yaparken yakalanan oyuncular, yasaklama aldıkları oyunu iade etme haklarını kaybederler.

Steam cüzdan fonlarını iade edebilir miyim?

Evet, Steam cüzdanı paralarını Steam oyunlarına veya DLC’ye harcamadığınız sürece satın alma tarihinden itibaren 14 gün içerisinde iade edilebilir.

Steam iade hakkımı elimden alabilir mi?

Sistemi kötüye kullandığınız düşünülürse Steam satın alımlarınızı iade etme hakkınızı iptal edebilir. Bu durum kullanıcıların iki saatlik oyun iade sınırını kötüye kullanmamaları için konulmuş bir önlemdir.

Bir oyun satın aldım ve şu an indirimde. İade edip indirimli versiyonunu alabilir miyim?

Evet yapabilirsin. Bu nedenle bir oyunu iade etmek sistemin kötüye kullanılması olarak değerlendirilmez.

Satın alma işlemimin geri ödemeye uygun olup olmadığını nasıl görebilirim?

Yaptığınız bir satın alma işleminin geri ödenmeye uygun olup olmadığını merak ediyorsanız sizlere yazının ilerleyen kısımlarında anlatacağımız geri ödeme talebini iletmeniz yeterlidir. Satın alma işleminiz uygun değilse Steam yardım sayfasında satın alma listesinde görünmeyecektir. Bununla birlikte kurallara göre uygun olmayan bir ürün için geri ödeme talebi göndermek istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey Steam’deki tüm satın alma işlemlerinizi görmek için ‘Tüm Satın Alma Geçmişini Görüntüle’ye tıklamak ve ardından talepte bulunmak istediğiniz öğeyi seçmek.

Steam’deki oyunları nasıl iade edebilirim?

Steam üzerinden oyun iade etme işlemini oyunu son iki hafta içinde satın aldıysanız ve iki saatten az oynama süreniz varsa yapabilirsiniz. Zaten bu şartı sağladığınız taktirde önünüzde pek bir engel yok. Eğer yine de bu durumun dışında bir durumdaysanız denemenizde fayda var. Bu durum Steam mağazasında bulunan hem oyunlar hem de yazılımlar için geçerlidir. Steam’de oyunları nasıl iade edeceğinizi aşağıda açıkladık. İzlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

  1. Sol üst köşede bulunan Yardım>Steam Destek’e gidin. Steam hesabınızla giriş yapın.
  2. “Satın Almalar”a tıklayın ve Tüm satın alma geçmişini görüntüle”yi seçin.
  3. Para iadesini istediğiniz oyun veya yazılım uygulamasını buradan seçebilirsiniz.
  4. Buradaki “Para iadesi istiyorum sekmesine tıklayın ve “Para iadesi talep etmek istiyorum“a gidin.
  5. Geri ödemenizin uygunluğunu kontrol edin ve açılır menüden bir neden seçin.
  6. Tüm ayrıntıları doldurduktan sonra İsteği gönder”e tıklayın. Ardından isteğinizin başarıyla gönderildiğine dair bir onay e-postası alacaksınız.

Steam’de bir oyunu kolayca iade edin

Steam’den satın aldığınız bir oyunun iadesi için bu şekilde talep oluşturabilirsiniz. İşlem biraz zaman alıyor ancak Steam çoğunlukla geri ödemeleri genellikle kabul ediyor. Eğer oyununuz geri ödeme kurallarına uymasa bile Steam’in bu cömert para iadesi politikası nedeniyle başvuran ve olumlu sonuçlanan durumlar oluyor. Steam’de yanlışlıkla bir oyun satın aldığınızda veya iade etmek istediğinizde bu makalemizdeki adımları izleyerek para iadesi için başvurabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.