Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 02.11.2016

Steam'e gelecek yeni güncellemeyle oyun geliştiricileri artık oyunlarının mağaza sayfalarında gerçek ekran görüntülerini kullanmak zorunda kalacaklar.

857ed12b2191369c5cb93860526998079afac8b9

Steam sayfalarında yer alan yanıltıcı görüntüler her zaman tartışma konusu olmuştu. Özellikle No Man's Sky faciasından sonra bu konu daha fazla gündeme geldi. Kotaku'nun haberine göre Steam duruma el atıyor. Birkaç hafta içinde çıkarılacak yeni bir güncelleme ile Steam sayfalarında yer alan tanıtım görüntülerinin gerçek ekran görüntüsü olması zorunlu olacak. Artık mağaza sayfalarında konsept tasarımlar, önceden render edilmiş (Pre-rendered) CGI sinematik görüntüleri yada oyunla ilgili kesin bilgi vermeyen görüntüler yer alamayacak.

Steam geliştirici paylaşımlarına erişimi olan bir Facepunch forum üyesi, Valve'ın son duyurusunun fotoğrafını paylaştı. Bu fotoğrafı gören Kotaku ekibi, Valve ile iletişime geçti ve Valve tarafından fotoğrafta yer alan duyurunun gerçek olduğu onaylandı. Genel olarak baktığımızda mağaza sayfalarının girişinde yer alan tanıtım resimlerinin gerçek ekran görüntüleri olması gerektiği söyleniyor.

Valve'ın duyurusu şu şekilde:

"Geçmişte mağaza tanıtım resimlerini ilgilendiren kapsamlı kurallarımız yoktu. Bu duyuruyla konuya açıklık getirmek istiyoruz. Bir mağaza sayfasının "ekran görüntüleri" kısmı gerçek ekran görüntüleri içermediği zaman oyunu inceleyen kullanıcılar baktıkları oyunla ilgili yeterli fikre sahip olamıyor. Ek olarak, oyun ekran görüntülerini başka yerlerde de kullanmayı planlıyoruz, ve bu görüntülerin söz konusu oyunu en doğru şekilde temsil etmesi gerekiyor.

Sizden istediğimiz şey, mağaza sayfalarınızın "ekran görüntüleri" bölümüne koyduğunuz resimlerin gerçekten ekran görüntüsü olması. Yani; konsept tasarım, sinematik görüntüleri, ödül veya oyunun pazarlama kopyasını içeren görüntüler kullanmayın. Lütfen müşterilere oyununuzun gerçekten nasıl oynandığını gösteren görüntüler kullanın."

Duyurunun sonunda ise Valve çuvaldızı kendine batırmayı biliyor. Kendilerinin de DOTA 2 için benzer hatalar yaptığını belirterek durumu düzelteceklerini söylüyorlar. Önceden baktıysanız bilirsiniz, DOTA 2'nin mağaza sayfası konsept tasarım resimleriyle dolu.

Haberin başında da belirtildiği gibi, bu durum uzun süredir tartışılan bir konu. Geliştiricilerin gerçekte olmayan görüntüler yada yanıltıcı başka görüntüler kullanması pekçok kullanıcının kanayan yarası. Eğer herşey yolunda giderse, Valve'un bu hamlesi geliştiricileri daha dürüst olmak zorunda bırakacak. Umarız bu şekilde, bir No Man's Sky vakası daha yaşanmaz.

Kaynak: Kotaku

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.