Steam Koleksiyon Kartları değişiyor

Steam Koleksiyon Kartları değişiyor

Acaba oyuncular bu yeni sistemden memnun kalacak mı?

Geçen gün Steam, yaptığı yeni bir açıklama ile birlikte Steam Koleksiyon Kartları sisteminin değişeceğini duyurdu. Yapılacak olan bu değişiklik öncesinde, neden böyle bir değişiklik yapıldığını anlatalım isterseniz. Biliyorsunuz, bu kartları oyun oynayarak kazanıyoruz birçok oyunda. Ardından da, istersek rozet yapıyoruz, istersek satıyoruz. Oyuncular, bu kartları sadece satarak para kazanabiliyor ama oyun geliştiricileri, oyuncuların sadece kart düşürmesinden bile para alabiliyor. İşte bazı sahte oyun geliştiricileri, bu sistemi kullanarak, haksız kazanç elde ediyordu.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Steam Koleksiyon Kartları

Bazı oyunların geliştiricileri, farklı farklı onlarca Steam hesabı açıp, oyunlarını botlara oynatıyordu ve böylece sadece saatler içerisinde yüzlerce kart elde ediyorlardı. Bu kartlar da, hem satılınca, hem de sadece düşünce, bu geliştiricilere para kazandırıyordu. Valve de tam olarak bunu engellemek için Steam Koleksiyon Kartları sistemini değiştiriyor. Dilerseniz haberimizin devamından, nasıl bir değişiklik ile karşı karşıya kalacağınızı görebilirsiniz.

Bundan sonra Steam Koleksiyon Kartları, siz oyun oynadıkça düşmeyecek. Daha doğrusu şöyle açıklayalım: Steam üzerinde kart desteği olan oyunlar da, desteğin henüz gelmemiş oyunları da, belli bir istatistiğe ulaşmış olması gerekecek. Bu baraja ulaşıldığı zaman, eskisi gibi, oyuncunun oynadığı saate göre kartlar düşecek. Mesela, yeni çıkan X oyununu aldınız ve bu oyunda kart desteği var. 10 saat boyunca oyunu oynadınız ve kart düşmedi. Merak etmeyin, bunun sebebi, oyunun henüz belirtilen rakamları görememesinden ötürü. Oyun, o rakama ulaştığı zaman, oynamış olduğunuz 10 saatin kartları otomatik olarak size gönderilecek. Fakat oyun, o rakamı hiç geçemezse, kartlara sahip olamayacaksınız.

Steam, bahsettiğimiz bu istatistik/baraj hakkında net bir açıklama yapmadı. Açıklamalara göre bu sistem, oyunun kaç adet gerçek kullanıcı, kaç adet bot tarafından satın alındığını ayıracak. Daha da önemlisi, bir oyunun sahte bir oyun olup, olmadığını da ayırabilecek. Sahte oyuncular tarafından bolca satın alınan oyun, kart düşürmeyecek ve tamamen sahte olan oyunlar da aynı şekilde hiçbir şekilde kart düşürmeyecek. Sistem henüz çok yeni olduğu için, ortada bilinmezlikler tabii ki çok fazla. Bakalım bu yeni sistem, oyuncuları nasıl etkileyecek?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak oyunlar listemize, E3 2017 sırasında görmek istediğimiz oyunlar yazımıza, E3 2017 etkinliğinin Türkiye saatleri yazımıza ve Call of Duty WW2 çıkış tarihi, sistem gereksinimleri ve bildiğimiz her şey yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Mutlaka ilgi çekecek şeyler bulabileceksiniz bu linklerde.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.