Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 03.06.2018

Günümüzde en aktif olarak kullanmakta olduğumuz platformlardan biri olan Steam, 10 yılı aşkın bir süredir önemli bir hataya da ev sahipliği yapıyordu. Bu hata sayesinde, dışarıdan birisi bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirebiliyordu. Neyse ki, üzerinden 10 yıl da geçmiş olsa en sonunda problem çözüme kavuştu. Hata, platform üzerinde ciddi anlamda çok uzun süredir vardı ama kimsenin bundan haberi yoktu. Zaten Steam ekibi de, sorundan haberdar olur olmaz duruma el attı.

Steam üzerindeki bir hata, bilgisayarlarınızın ele geçirilmesini sağlıyordu

Steam üzerindeki bu önemli hata, 10 yılı aşkın bir süredir vardı

Güvenlik araştırmacısı olan Tom Court, Steam üzerinde bulunan bu problem hakkında bir makale yazdı. Makale yazmakla kalmayıp, bir de üstüne sorunun bilgisayarları ele geçirmeye nasıl izin verdiğini göstermek amacıyla bir video da çekti. Videoda, sadece hesap makinesi uygulamasını açtı. Fakat, hesap makinesini açmış olması bile, aslında bizlere tehlikenin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Çünkü, eğer PC üzerindeki herhangi bir uygulama, uzaktan yönetim ile bu kadar rahat bir şekilde açılabiliyorsa, kim bilir daha başka neler yapılabilir.

Tom Court, bizlere de haberimizde bulunan video aracılığıyla göstermiş olduğu hatayı, platformun yetkililerine bildirdi. Bu sayede de, bu büyük ve önemli açık bir çözüme kavuşmuş oldu. Steam için yayımlanan güncellemenin notlarında da, Tom Court tarafından yapılan yardım belirtilmiş. Eğer platformun güncelleme notlarını okumayı unuttuysanız, haberimin sonunda bulunan görsel size durumu açıklayacaktır fazlasıyla. En azından, önemli bir zarar gelmeden kimseye sorun çözülmüş. Umarız ki geliştirici ekipler, bu konuda daha dikkatli olur.

Steam üzerindeki bir hata, bilgisayarlarınızın ele geçirilmesini sağlıyordu

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.