Yazar: Cevdet Emre Kızılcan, Editör Yazım tarihi: 30.07.2018

Valve, kadrosuna yeniden Portal 2 yazarı Jay Pinkerton’ı katmış olabilir. Fakat üzerindeki felaket bir türlü dinmek bilmiyor. Şimdi ise Steam üzerinden satın alınabilen bir oyunun virüslü olduğu ortaya çıktı. Abstractism ismindeki oyun içerdiği virüs yüzünden sizin isteğiniz ya da bilinciniz dışında işlemcinizin gücünü kullanarak Monero çıkartıyor. Kripto para madenciliği yapan oyunun tek ayıbı bu da değil. Oyun içerisinde düşürülebilir eşyaların aktifleştirilmesiyle birlikte sahte Team Fortress 2 eşyalarına sahip. Normalde indirilebilir içerik olan ürünler gerçekten bir eşya gibi görünüyor.

Steam üzerinden satın alınabilen oyun Abstractism, kripto para madenciliği yapıyor

Steam üzerinden satın alınabilen oyun Abstractism, haberiniz olmadan kripto para madenciliği yapıyor

İlk bakışta Abstractism, çok masum görünen bir bağımsız yapımcı oyunu. Platform ögelerine sahip oyunda amaç siyah bir kareyi belli başlı zorluklardan geçirerek gitmesi yere ulaştırmak. Ayrıca bu siyah kare duvarlar üzerinden gidip bir diğer duvara atlayabiliyor. Elbette bölümler ilerledikçe de zorlaşmaya başlıyor. Fakat oyunun arka planda yaptıkları ön yüzde görünenden daha kötü. Oyun açıkken, içerisindeki virüs devreye giriyor ve sizin PC bileşenleriniz üzerinden kripto para üretiyor. Bu da uzun vadede donanımlarınızın parçalarına zarar verip enerji tüketiminizi arttırıyor.

Üstelik Abstractism’ın virüs içerdiği ve kripto para madenciliği yaptığı da resmen kanıtlanmış durumda. Birçok oyuncunun virüs programına takılması bir yana YouTube üzerindeki kullanıcılardan biri oyunu bir teste tabi tutmuş. Sanal bir bilgisayar yapan kullanıcı oyun içerisindeki verileri aynen kopyalayıp kendi için kullanmış. Ardından ise 20 dakika içerisinde kendi 2 centini üretmiş. Para birimi olarak da popüler olan Bitcoin değil, Monero madenciliği yaptığını görmüş. Bu testten kalan oyun aynı zamanda bir Steam incelemesinde de sınıfta kalıyor.

Abstractism Steam sayfası üzerinde oyunu 1 saat oynamış bir kullanıcı oyunu tavsiye etmeyip, “Kesinlikle bilgisayarım üzerinden Bitcoin madenciliği yapılıyor.” yorumunu yazmış. Abstractism’ın gelişticisi okalo.union ise dalga geçer bir tavırla, “Bitcoin artık çok demode biz Monero madenciliği yapıyoruz. Abstractism herhangi bir kripto paranın madenciliğini yapmaz. Büyük ihtimalle yüksek ayarlarda oyunu oynuyorsunuz, çünkü bu ayarlarda oynanabilir hale gelinmesi için işlemci kullanımında artış var.” yorumunu yaptı.

Oyun kripto para madenciliğinin yanı sıra sahte eşyalarda üretiyor. Team Fortress 2 ticaret forumlarının birinde PoorAsianBoy kullanıcı isimli bir kişi envanterinin fotoğrafını paylaştı. Fotoğrafta açıkça belli oluyor ki Team Fortress 2 içerisinde Soldier sınıfının kullandığı bir roketatarın aynısı duruyordu. Fakat Abstractism etiketi altında duran eşya tamamen sahteydi. Steam marketi üzerinde 80 dolar, oyuncular arasında 30 anahtar karşılı olan orijinal eşya, bu tuzak ile birlikte dolandırılmaya oldukça müsait.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.