Avatar
Yazar: Yaşar Baturalp Artar, Editör Yazım tarihi: 21.05.2018

State of Decay 2 inceleme yazısı ile karşınızdayız. PlayStation kullanıcıları Days Gone'u beklemeye devam ederken, Xbox ve PC oyuncuları için State of Decay 2 beğeniye sunuldu bile. İncelememizi paylaştığımız tarihten 2 gün sonra, yani 22 Mayıs 2018'de piyasaya sürülecek olan oyunu erkenden incelemek ve sizlere aktarmak istedik. Oyunda, zombilerin her tarafta olduğu bir dünyada ister tek başınıza isterseniz de başka bir arkadaşınızla hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Kısaca bu şekilde özetleyebileceğimiz State of Decay 2'nin detaylarından bahsettiğimiz State of Decay 2 inceleme yazımızı hemen aşağıdan okumaya başlayabilirsiniz.

State of Decay 2 inceleme

Microsoft, satış listelerinde rekorlara ulaşan State of Decay'in devam oyununu duyurarak hepimizi heyecanlandırmıştı. İlk oyuna benzer bir olay örgüsü ile ilerleyen ikinci oyun, maalesef kendinden önceki isim kadar başarılı olmamış. Özellikle senaryo konusunda oyunun yüzeysel kalması ve oynanışın birkaç saat sonra tekrara düşmesi oyundaki en büyük sıkıntılar olarak öne çıkıyor. Tabii ki oyunun pek çok iyi yanı ve başarılı bulduğumuz özelliği de var, dilerseniz olumlu ve olumsuz oyun hakkında her şeye göz atalım. İşte State of Decay 2 inceleme yazımız.

Karakter seçimi ve özelleştirmeleri, oynanış üzerinde etkiye sahip.

Oyuna başladığınız ve kontrolleri öğrendiğiniz giriş bölümünü tamamladığınız zaman, sizden karakterlerinizi seçmeniz isteniyor. Seçtiğiniz karakterleri oyun boyunca aralarında geçiş yaparak kullanacak olmanız, bu seçimin önemini artırıyor. Bu noktada, oyunda nasıl ilerleyeceğinizi tercih ediyorsunuz. Geliştiriciler uzak ve yakın dövüşün yanı sıra gizliliği de oyunculara sunarak karakter yeteneklerini buna göre düzenlemişler.

Oyunun ilk birkaç dakikasında bu seçimi yapıyor olmanız ise olumsuz olarak görülebilecek bir yön. Hangi özelliğin ne işe yaradığını bilmeden, bütün oyunlarda neyi seçiyorsanız State of Decay 2'de de diğerlerine şans veremeden o oynanış türünü seçiyorsunuz. Diğer bir yandan ise, yaptığınız seçimlerin etkisini hissettirmekte oyun biraz geri kalıyor. Dövüşmemesi gereken herhangi bir karakter ile de zombilere karşı çıkıp savaşabiliyorsunuz. Tabii ki karakterlerin gelişmeden önceki hallerinden bahsediyoruz.

Oyunda karakterinizi geliştirmeniz mümkün, yani "dövüşmemesi gereken" karakteri dövüşebilir hale getirmek de sizin elinizde. Örnek vermek gerekirse isabetli vuruşlar yaptıkça nişancılık yeteneğiniz, daha iyi savaştıkça dövüş yeteneğiniz artıyor diyebiliriz. Geliştiriciler, karakter seviyelerine özel yetenekler ekleyerek oynanışta daha önemli hale gelmesini sağlamayı başarmışlar. Oyunun bu noktada benzerlerinden ayrılarak çeşitlilik sahibi bir yapıya kavuşması, oyuncu deneyimini bir hayli güçlendiriyor.

State of Decay 2 inceleme

Her an eşya arıyor, hayatta kalma hissini yaşıyorsunuz.

State of Decay 2, klasik zombi atmosferinden ne yaparsa yapsın kurtulamıyor maalesef. Her oyunda duymaya alıştığımız o sesleri duyuyor ve her zombi oyununda görmeye alıştığımız yürüyüş şekli ile karşı karşıya kalıyoruz. Eğer oyunun genel yapısında bir yenilik arıyorsanız, oyunun sizi mutlu edeceğini söyleyemeyiz. Öteki taraftan ise, zombi temasını güzel yanıstan bir oyun arıyorsanız State of Decay 2 tam size göre. Oyunda özellikle atmosferik unsurlar ile size gerçek bir hayatta kalma mücadelesi içerisinde olduğunuz hissettiriliyor. Ki bunu her oyunun yapabildiğini söyleyemeyiz.

Oyunda bulunan birbirinden farklı pek çok zombi türü, sizi farklı durumlar için hazırlıklı olmaya zorluyor. Sınırlı ekipman taşıma kapasiteniz ile neleri yanınıza alacağınıza doğru karar vermeniz, beklenmedik sürprizler ile karşılaşmamak için tekinsiz yerlere girmemeniz gerekiyor. Örneğin "Screamer" yanı çığlık atarak diğer zombileri toplamaya başlayan zombiyi hepsinden önce öldürmeyi bilmek pek çok durumda hayati önem taşıyor.

Bahsettiğimiz bu zombilerle etkin bir şekilde savaşabilmek için, her yerde eşya aramaya başlıyor ve her eve girmeye çalışıyorsunuz. Geliştiricilerin amacı oyunu tanımanız ve her noktasına gitmeniz olsa da, bu durum ilk bir saatten sonra sıkıcı bir hal almaya başlıyor maalesef. Eşyaları nerede bulacağınızı tahmin etmeye başlıyor ve sürpriz faktörünü devre dışı bırakıyorsunuz. Hayatta kalma unsurları ile bir gerilim sunması gereken State of Decay 2 için bunun hayal kırıklığına yol açtığını belirtelim.

State of Decay 2 inceleme

Silah ve ekipman çeşitliliği yeterli düzeyde.

State of Decay 2'de her an her türlü ekipmana sahip olamayabiliyorsunuz. Bir tür eşya oluşturma mekaniğinden yola çıkarak materyallerden parçalara, parçalardan da materyallere gitmeniz mümkün. Parçaları bir araya getirerek barut ile silahınız için mermi oluşturuyor, materyaller ile ise üssünüzü güçlendiriyorsunuz. Oyunun sizi bu noktada bir karar almaya zorlaması, hayatta kalma unsurlarının güçlenmesini sağlıyor. State of Decay 2 inceleme yazımızı oluşturduğumuz sırada, tüm bu zorluklardan bizler de geçtik.

Oyunda yakın dövüş silahları ve ateşli silahlar pek çok alt tür ile birlikte bulunuyor. Yakın dövüş silahları küt ve keskin olarak ikiye ayrılırken ateşli silahların her bir türünün bulunduğunu görebiliyorsunuz. Her ne kadar bulmak ve tamir etmek o kadar kolay olmasa da, ateşli silahların oyunda oldukça güçlü olduğunu söylemeliyiz. Tamir etmek demişken, oyunda silahlar bozulabiliyor ve sizin bu silahları tamir etmeniz gerekiyor.

Her bir oyun içi unsurun bu kadar detaylı tasarlanmış olması, hayatta kalma deneyiminizi güçlendirse de bir süre sonra can sıkıcı hale gelmeye başlıyor. Yalnızca bir amacı tamamlayabilmek için aynı işi dört kere yapmak kimsenin hoşuna gitmeyecektir diye düşünüyoruz. Silahların yanı sıra, ilaçlara da sürekli dikkat etmeniz ve yanında bulundurmanız gerekiyor. Zombiler ile savaşırken kolayca yara alabiliyor, tedavi etmek için de ağrı kesici kullanabiliyorsunuz.

Dövüş unsurlarının bu kadar detaylı olması, dövüş mekaniklerine dair beklentileri yükseltse de State of Decay 2 bunları karşılamayı başaramamış. Ortada yalnızca iki tuşa basarak zombileri alt ettiğiniz bir dövüş sistemi var. Üstelik böyle basit bir sistemde bile pek çok vuruş kaydı hatası ve hareket donuklukları bulunuyor. Oyunun ilerideki güncellemelerinde dövüş mekaniği elden geçirilir mi bilemeyiz ancak şimdilik tatmin edici seviyede olmadığını söylemek gerekiyor.

State of Decay 2 inceleme

Güvenli evi şekillendirebilmek ve topluluğunuzu yönetmek oyundaki özelleştirmeleri artırıyor.

State of Decay 2'nin belki de en çok öne çıkan özelliği, hayatta kalmaya çalışan bir topluluğu yönetmenize izin vermesi. Topluluk yönetim unsurlarının oldukça başarılı ve detaylı olarak ele alındığını söylememiz gerekiyor. Evinizde yaşayan ve sizinle hareket eden her bir karakterin ihtiyaçlarını gözetmeniz, hayatta tutmak için ise gerekli maddeleri karşılamanız gerekiyor. Her ne kadar kolay gelse de, duygusal düşünmeye başlayarak hiçbir karakteri evinizden göndermek istemiyorsunuz.

Kan zombileri denilen ayrı bir zombi türü, insanları geri dönüşü oldukça zor bir yola sokabiliyor. Oyunun başında karakterlerimizden birine olduğunu göreceğiniz gibi, ilerleyen süreçte de kan hastalığı ile mücadele etmeniz gerekiyor. Topluluğunuzu mutlu ve huzurlu tutmaya çalışırken bir de hastalık ile mücadele etmek zorlayıcı bir hal alıyor. Bunun, oyunun hayatta kalmaya yönelik zorlayıcılığını güçlendirdiğini ve dolayısıyla deneyimi iyileştirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Zombilerden korunmak için yerleştiğiniz evi istediğiniz gibi özelleştirebilmeniz, State of Decay 2 ile sunulan en ilgi çekici özelliklerden bir tanesi. Topluluğunuzun ihtiyaçlarını göz önüne alarak evinize gerekli üniteleri kurmanız gerekiyor. Bu şekillendirmeyi yaptığınızda oynanış yolunuzu da tercih etmiş oluyorsunuz. Evinizin yanı sıra, etrafta uzak gözlem noktası olarak kullanabileceğiniz ve materyal toplayabileceğiniz yapılar da bulunuyor. Oyunun geliştiricisi Undead Labs'ın tüm bunları kontrol etmek için iyi düşünülmüş bir oyun içi ortak para birimi sunmuş olması da gayet yerinde bir karar.

State of Decay 2 inceleme

Co-op oynama imkanı oyunun temel taşlarından birisi.

Hayatta kalmanın zor olduğu bir dünyada yalnız olmak en son isteyeceğiniz şey olacaktır. Oyunda dört farklı karakteri kontrol edebiliyor ve topluluğunuzu genişlettikçe yeni imkanlar elde ediyorsunuz. Topluluğunuza ekleyeceğiniz her yeni karakter, evinize getireceğiniz yeni kaynaklar demek olurken aynı zamanda elinizden çıkan kaynakların olacağı anlamına da geliyor. İşte bu noktada hayatta kalma içgüdünüzü kullanarak doğru yönetimi yapmanız gerekiyor.

Oyun, her bir karakterin farklı özelliklerinin bulunacağı şekilde tasarlanmış. Bu sayede topluluğunuza katmadan önce karakterlerin özelliklerini görüntüleyebiliyor ve işinize yarayıp yaramayacağını anlayabiliyorsunuz. Her bir karakteri farklı yeteneklerde uzmanlaştırarak her koşula uyum sağlamalarına yardımcı olmak da oyuncu olarak sizin elinize. State of Decay 2'nin bu konuda özgürlük tanıyor olmasının oynanışı güçlendirdiğini söyleyebiliriz.

Microsoft'un Xbox ve PC arasındaki çarpaz platform desteğinden en çok keyif alabileceğiniz oyunlardan birisi State of Decay 2. Oyununuza herhangi bir oyuncuyu veya bir arkadaşınızı davet ederek size yardım etmesini talep edebiliyorsunuz. Üstelik yardımda bulunan oyuncu da yardımlarının karşılığında belirli ödüller kazanıyor. Dilerseniz başka bir oyuncunun oyununa katılarak siz de kendinizi geliştirmeye çalışabiliyorsunuz. Co-op özelliğinin oyunun içine yerleştirilmesi ayrı bir mod olarak sunulmasından daha mantıklı olmuş diyebiliriz.

State of Decay 2 inceleme

Oyunda inanılmaz derecede fazla hata bulunuyor.

Üzülerek söylüyoruz ki oyundaki hataların sayısı muhtemelen etrafta dolaşan zombilerin sayısından daha fazla. Arabaya her bindiğinizde karakter modellerinin takıldığına, bir yerden atladığınızda modelin yerin içine girdiğine ve daha pek çoğuna tanık olabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra, gecikmeler ve mekanikleri etkileyen problemler de büyük sorunlara yol açıyor. Geliştiricilerin bu hataların oyun deneyimini bir hayli kötü etkilediğinin farkında olduğunu umuyoruz.

Hataların dışında inceleyecek olursak, State of Decay 2'nin orta seviye bir bilgisayarda rahatça çalışacağını söyleyebiliriz. State of Decay 2 inceleme yazımız için oyunu ultra grafik ayarlarında test etmemize rağmen, takılmalarla ve performans sorunları ile karşılaşmadığımızı söyleyebiliriz. PC platformunda test ettiğimiz oyunun Xbox One sürümünün çok daha akıcı ve stabil çalıştığını tahmin edebiliyoruz. Geliştiriciler var olan hataları düzelttiğinde oyun PC platformunda da akıcı bir hal alacaktır.

Grafiklerden bahsetmek gerekirse, destansı ve göz alıcı unsurlar beklememeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Ortalamanın üstünde bir grafik tasarımına sahip olan oyunun beklentilerimizi karşılamakta başarısız olduğunu belirtelim. 2018 yılında pek çok detaylı modelleme sistemi bulunurken pek çok eksik bırakılmış olması hayal kırıklığı yaratıyor. Çevre tasarımının ve model yerleştirmelerinin ise gayet iyi olduğunu söylemeden geçmeyelim. Yiğidi öldür, hakkını yeme.

State of Decay 2 inceleme

State of Decay 2 inceleme yazımızı özetleyelim.

Eğer State of Decay 2 inceleme yazımızı buraya kadar okuduysanız, şu anda yapacağımız yorumları rahatlıkla değerlendirmelisiniz. Oyun her ne kadar çeşitlilik sahibi bir oynanış sunmaya çalışsa da, birkaç saat içerisinde tekrara düşmekten kaçamıyor. Eşya toplama mekanikleri ve topluluğu yönetme unsurlarına alıştıktan sonra her şey tekdüze bir hal alıyor. Geliştiriciler, içerik güncellemeleri ile bunun önüne geçebilir mi bilinmez lakin şu an için durum böyle. Tekrara düşme kısmını sorun olarak almazsak, topluluk yönetimi unsurlarının oldukça detaylı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra güvenli ev özelleştirmelerinin oynanışa başarılı olarak yerleştirmesi de oyunu ilgi çekici hale getirmiş.

Hayatta kalma unsurları ile öne çıkan bir oyunun dövüş mekaniklerinin basit kalması pek çok oyuncuyu hayal kırıklığına uğratacaktır. Bunun yanı sıra birbiri ile bağlantısı pek olmayan görevler, bozuk bir senaryo ve anlatım etkisi düşük bir hikaye State of Decay 2 ile birlikte sunuluyor. Silah ve ekipman yönetimi, çeşitlilik ve co-op yönlerinden oldukça başarılı olan bu oyunun bazı unsurlarının çok geride kalması beklentileri karşılamakta zorluk çekeceği anlamına geliyor. State of Decay 2 inceleme yazımızın sonucunda, oyunun harcanmak üzere olan bir konsept olduğunu ve eğer müdahale edilirse Xbox ve PC oyuncuları için mükemmel bir zombilerle savaş deneyimi olacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.