Starcraft II Heart of The Swarm İnceleme

Starcraft II Heart of The Swarm İnceleme

Yeni oyun düzeyinde bir ek paket... Buyrun bir de Zergleri tanıyın...

Bir incelemeye başlamak her zaman zordur. Nereden, nasıl başlasam, hangi konuları hangi sırayla yazsam, hangi yazım şeklini izlesem? Kafada her zaman birçok soru olur. Hele de söz konusu Blizzard ve Starcraft gibi kült bir yapımsa, bu sorular daha da çok ve zor olur… Büyük ve oyuncudan öte hayran kitlesine sahip bu tarz bir yapımın hakkını vererek incelemek, yazan kişiyi her zaman zorlar… Oyunun kalitesinin altından kalkıp bu kalteyi okuyucuya yansıtmak bile bir sorundur. Ama aynı zamanda bu kalite yazara bir kolaylık da sağlar. Tüm inceleme boyunca yalnızca oyunun adını yazmak bile yeterli olabilir okuyucuya bir şeyleri yansıtmakta.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Blizzard ilginç bir firma… Her yıl bir sürü oyun çıkartan ya da tutan bir oyunun her yıl yeni sürümünü çıkartan birçok firmanın aksine Blizzard, oyuncuları çıldırtacak kadar uzun aralar verebiliyor. Diablo ve Starcraft serileri bunun en büyük örnekleri. 2010 yılında 12 yıllık özleme son veren Blizzard, Starcraft II: Wings of Liberty (WoL)’yi biz oyunculara sunmuştu. Daha sonra 2012 yılında (ek paketi saymazsak) bir 12 yıllık özlemi daha Diablo III ile gideren Blizzard, iki oyunu da geliştirmeyi sürdürüyor. Diablo 3’ü konsollara uyarlayan firma, Starcraft II’ye de Heart of The Swarm (HoTS) ek paketini Mart 2013’te bizlerle buluşturdu

heart-of-the-swarm-1Her açıdan bir şaheser olan Starcraft II: WoL, başta Starcraft hayranları olmak üzere tüm oyuncuların beğenisini kazandı ve büyük başarı elde etti. Aradan 3 yıla yakın zaman geçti… Şimdi de karşımızda Wings of Liberty’nin ilk ek paketi olan Heart of The Swarm var. Gerçi HoTS için “ek paket” demek ne kadar doğru, inanın bilmiyorum. Çünkü HoTS başlı başına bir oyun gibi. Sadece birazdan bahsedeceğim yeniliklerden bir oyun yapsanız, eminim gayet başarılı olur. Bu konuda Blizzard’ın hakkını vermek gerekiyor.

Öncelikle hikayeden bahsetmek istiyorum. WoL biterken Jim Raynor olarak Sarah Kerrigan’ı tekrar insan(?) haline getirmiş, Kılıçlar Kraliçesi görevinden istifa ettirip evinin kadını çocuklarının anası olmasını sağlamıştık. Fakat alışmış, kudurmuştan beterdir derler. Sarah Kerrigan bu, rahat durur mu? Durmadı da. İçindeki Mengsk nefreti ve intikam isteği onu, yöneteceğimiz maceramıza getirdi. Evet. Sürünün kontrolünü kaybetse de, Kerrigan hala Zergleri kontrol edebiliyor ve HoTS’da olayımız; Zergler.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.