Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 27.12.2016

Devasa uzay simülasyonunun Amazon'un oyun motoruna geçme nedeni belli oldu.

wallpaper_star_citizen_12_1920x1080

Geçtiğimiz gün yayımladığımız haberimizde, yıllardır beklenen ve henüz Alpha aşamasında olan devasa uzay simülasyonu Star Citizen'in Crytek'in CryENGINE oyun motorunu bıraktığını ve Amazon'un Lumberyard Engine motoruna geçtiğinden bahsetmiştik. İşte bu geçişin sebebi belli oldu!

Geliştirici firmanın kurucusu olan Chris Roberts'a göre Crytek, 2015 yılının sonlarına doğru Star Citizen'e destek vermemeye başladı. Oyun motorlarının arkasında durmadıklarını söyleyen Roberts, “Star Citizen ve Squadron 42, StarEngine ismini verdiğimiz Lumberyard’ın ağır modlanmış motorunu kullanıyor. Emeklerimizin hiçbiri çöpe gitmedi. Tüm unsurlarımız 64 bit isabetinde çalışıyor ve yeni fizik, bölge ve çizim motorlarına sahip.” sözleriyle şirketin Crytek'ten Amazon'a geçiş sebebini anlattı. Buradan da anlaşılacağı üzere Star Citizen, CryENGINE altyapılı ve içerisinde birçok başka teknoloji barındıran Lumperyard Engine'i kullanmakla kalmıyor, üzerine kendi yeniliklerini de ekleyerek iki oyun motorunun da üstüne çıkmayı başarıyor. Chris Roberts, sözlerini Crytek'i bombalayarak bitirdi:

“Amazon, şirketimizin seyrettiği yolda daha fazla yatırım yapma sözü ve eyleminde bulunduğu için Crytek’i bırakıp kendileri ile işbirliği yapma kararı aldık. Amazon ve bizim hedefimiz, büyük çevrim içi oyunlar yaparak bulut sistemini daha da kullanılır hale getirmek. Şirket olarak en ilgili olduğumuz alanlara Crytek’den ziyade Amazon yatırımcı davrandı. Kendileri devasa bir şirket ve Lumberyard Engine’e ciddi yatırımlar yaparak yeni jenerasyon çevrim içi oyunlara destek veriyorlar. Crytek bu tarz bir yatırım ile yarışacak kaynağa sahip değil ve ayrıca kendileri hiçbir zaman motorlarının çevrim içi özelliklerine Amazon ya da bizim kadar ilgili değillerdi. Bu sebepten ve CryENGINE’in son sürümlerini bizlere vermedikleri için Star Citizen’in geleceği Amazon ile çok daha iyi gözüküyor.”

Star Citizen, PC ve Linux için geliştiriliyor. Halen Alpha aşamasında olan oyunun resmi bir çıkış tarihi yok. Ayrıca 2016’da çıkacak diğer oyunları bu haberimizden, 2017’de gelecek yeni yapımları ise buradan öğrenebilirsiniz.

VG247 Türkiye’yi Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.