Menü
https://leadergamer.com.tr/en-cok-satan-oyunlar-battlefield-1/
CryENGINE , Star Citizen 26 Aralık 2016 20:06

Star Citizen’ın Lumberyard Engine’a geçiş sebebi açıklandı

Bu arada Crytek de gözü yaşlı kaldı.


İki gün önce sizlere merakla beklenen uzay oyunu olan Star Citizen’ın CryENGINE motorunu kullanmayacağını söylemiştik. Yapımcı şirket Cloud Imperium Games, Crytek’in imzasını attığı motoru bırakıp, Amazon’un Lumberyard Engine isimli motoruna geçme kararı aldı. Bunun açıklaması ise yapımcı şirketin kurucusu Chris Roberts’dan geldi.

Star Citizen - Lumberyard Engine

Chris Roberts’ın sözlerine göre Cloud Imperium Games, 2015 yılının sonlarına doğru Crytek‘den motorlarının son desteklerini almamaya başladılar. Bunun doğrultusunda Lumberyard Engine’a geçişlerinin de bir hayli acısız olduğunu söylüyor kurucu. CryENGINE’ın ağır modlanmış haline StarEngine ismini veren şirket, bu özel yapılmış motor artık taban olarak Lumberyard Engine kullanıyor. Chris Roberts, “Star Citizen ve Squadron 42, StarEngine ismini verdiğimiz Lumberyard’ın ağır modlanmış motorunu kullanıyor. Emeklerimizin hiçbiri çöpe gitmedi. Tüm unsurlarımız 64 bit isabetinde çalışıyor ve yeni fizik, bölge ve çizim motorlarına sahip.” diyerek kısaca yeniliklerden bahsetti.

Sözlerinin devamında Chris Roberts, “Amazon, şirketimizin seyrettiği yolda daha fazla yatırım yapma sözü ve eyleminde bulunduğu için Crytek’i bırakıp kendileri ile işbirliği yapma kararı aldık. Amazon ve bizim hedefimiz, büyük çevrim içi oyunlar yaparak bulut sistemini daha da kullanılır hale getirmek. Şirket olarak en ilgili olduğumuz alanlara Crytek’den ziyade Amazon yatırımcı davrandı. Kendileri devasa bir şirket ve Lumberyard Engine’e ciddi yatırımlar yaparak yeni jenerasyon çevrim içi oyunlara destek veriyorlar. Crytek bu tarz bir yatırım ile yarışacak kaynağa sahip değil ve ayrıca kendileri hiçbir zaman motorlarının çevrim içi özelliklerine Amazon ya da bizim kadar ilgili değillerdi. Bu sebepten ve CryENGINE’in son sürümlerini bizlere vermedikleri için Star Citizen’ın geleceği Amazon ile çok daha iyi gözüküyor.” diyerek motorlar arası geçişin politik yüzüne de değindi. Cloud Imperium Games bu geçişten oldukça memnun gözüküyor, umarız Star Citizen için de en iyi budur.

Serkan Mehmedali Editör