Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 29.12.2016

Eğer anlatılanlar doğruysa, oyun bayağı bir değişmiş. Ayrıca Square Enix'in ek paketler üzerinde sanılanın aksine farklı düşünceleri var!

Aranea_Highwind

Geçtiğimiz Kasım ayında yayımlanan ve oyun dünyasına bomba gibi düşen Final Fantasy 15, birçok RPG severin deneyimlesi gereken bir oyun. Deneyen çoğu oyuncunun sevdiği oyun için ortak bir düşünce var: oyunun senaryosunda bariz bir kopukluk var ve senaryoda eksiklikler mevcut.

Bu konu hakkında oyunun karakter tasarımcısının bazı söylemleri olmuştu. Şimdi ise 4Chan forumlarına üye olan eski bir Square Enix çalışanı, karakter tasarımcısının başlatmış olduğu senaryo polemiğini devam ettirdi. Eski Square Enix çalışanına göre, geliştirici firmanın Final Fantasy 15'in ek paketleri hakkında bazı değişik fikirleri var. Oyunun Sezonluk Geçiş paketini satın alan oyun severler, Final Fantasy 15'e gelecek bütün ek paketleri ücretsiz olarak edinebiliyordu. Fakat eski çalışanın söylediğine göre, eğer oyunun Sezonluk Geçiş paketleri çok satar ve ek paketlere olan rağbet artarsa, Sezonluk Geçiş paketi dışında başka ek paketlerde gelebilir.

Kendi karakterimiz yerine oyundaki diğer karakter üzerine yoğunlaşacak ekstra genişleme paketleri, böylece Final Fantasy 15'in hikayesini de genişletmiş olacak. Eski Square Enix çalışanı, geçerli olan bu politikanın kendisi şirkette iken olmadığını, kendisi ayrıldıktan sonra geldiğini söylüyor. Ayrıca bu bilgileri de halen şirkette aktif olarak rol alan bir arkadaşından edindiğini belirtiyor. Yine bu çalışanın söylemlerine göre, oyunda değişikliğe uğramış birçok öğe var. Bunlardan birincisi oyunun içerisinde çıkarılan bir bölge. Bu bölge, oynadığımız ana bölge kadar büyük değil fakat gidebildiğimiz diğer iki bölge kadar da büyük ve önemli bir öneme sahip. Bununla birlikte Cindy ve Iris karakterlerinin tasarımlarının da değiştirildiği belirtiliyor. Eski çalışanın bu sözleri, Square Enix'e isyan eden Final Fantasy 15 karakter tasarımcısını doğrular nitelikte. Söylediklerine göre Cindy karakteri pek değiştirilmemiş fakat Iris karakterinde büyük değişiklikler var. Karakterin eski boyu daha uzun, giyim tarzı ise krallık zırhları üzerine yoğunlaşmış bir tarzmış. Maalesef eski tasarımları görebilme şansımız yok.

Bu noktadan sonra oyunu halen oynamadıysanız, yazımızı okumayı bırakmanızı öneriyoruz. Çünkü oyunun finaliyle alakalı bazı spoiler içerikler mevcut.

FFXV_TGS_Ardyn_Izunia_meeting_the_party

Oyunun finalinde içinde bulunduğumuz uykudan uyanıyor ve 10 yıl ileriye gittiğimizi oynayan oyuncular bilir. Evren artık tamamen geceyi yaşıyor ve karanlık güçler dünyamızı iyice ele geçirmiş durumda. Bu bölümün daha farklı tasarlandığını ama sonradan değiştirildiğini söylüyor eski çalışan. Ayrıca oyunun finalinde yardımcı bir karakter sayesinde arkadaşlarımızın yanına gidiyor ve hepsini bir arada buluyorduk. İşte burası da değiştirilmiş. Orjinalinde, her karakteri ayrı ayrı yerlerde bulabileceğimiz bir dizayn mevcutmuş. Üzerinden geçen 10 yıl boyunca her bir arkadaşımız farklı farklı işlerle uğraşmış ve sadece içlerinden üçünü bulabileceğimiz bir final, gelin görün ki daha deneyimlediğimiz daha basit bir finale dönüştürülmüş.

Eski Square Enix çalışanının söylemleri bunlardan oluşuyor. Henüz bir doğruluğu yok fakat Square Enix'te aktif olarak çalışan karakter tasarımcısının sözleriyle uyuşmasından dolayı gerçeklik payının yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Final Fantasy 15, 29 Kasım 2016’da PS4 ve Xbox One için çıktı. Ayrıca, PS4 Pro incelememize bu haberimizden, 2017’de çıkacak oyunları ise bu haberimizden öğrenebilirsiniz.

VG247 Türkiye’yi Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz!

 

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.