Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 23.11.2017

IO Interactive geliştirici ekibi ile Square Enix uzun zamandır birlikte çalışıyordu. Çünkü Square Enix, bu geliştirici ekibi, Hitman hakları ile satın almıştı. Bu süreç içerisinde de karşımıza en güncel Hitman oyunu olan HITMAN çıkmıştı. Fakat HITMAN, 1. senesini doldurduktan sonra Square Enix, IO Interactive geliştirici ekibini Hitman isim hakları ile satmaya karar verdi. Sonucunda ise, Türk bir CEO tarafından yönetilen IO Interactive, bağımsız bir stüdyo haline geldi. Bu bağımsızlıktan bir süre sonra da Square Enix, gayet sorunsuz ve olumlu bir şekilde serinin haklarını geliştirici ekibe bıraktı. Peki, tüm bunlar neden oldu?

Square Enix, neden Hitman serisini bıraktıklarını açıkladı

GamesIndustry.biz ekibine röportaj veren Square Enix patronu, “Hitman serisini kişisel olarak çok seviyorum. Bana soracak olursanız bu video oyunu oldukça benzersiz ama bir patron olarak her şeye farklı açılardan bakabilmem gerekiyor. Mesela, bu seri için bir oyun yapmak bize ne kadar para kaybettirir? Oyunun satış performansı, bu kayıpları kapatabilir mi? Bu seri hakkında bazı beklentilerimiz vardı ve ne yazık ki beklentilerimizi karşılayamadı oyun. Serinin geliştirici ekibi ile ilişkimizi gözden geçirmemiz gerekiyordu. Ben, onların bu seriyi geliştirmesini çok istedim ama bu geliştirilme sürecini başka bir partner ile yaparlarsa, hem bizler, hem de onlar için daha sağlıklı olacaktır.” dedi konu hakkında.

Marvel ile çalışmaya başlayan Square Enix ekibinin böyle bir karar vermesine aslında şaşırmadık. Serinin son oyunu her ne kadar oldukça başarılı olsa da, Square Enix ne yazık ki bu oyunun pazarlamasında başarılı olamadı. Ayrıca oyunun bölüm bölüm piyasaya sürülmesi de oyuncuları oldukça sinirlendirdi. Yani burada biraz da hata dağıtıcı ekipte bulunuyor. Bu yüzden geliştirici ekibin bağımsız bir şekilde yoluna devam edecek olması oldukça olumlu bir şey.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.