Söylenti: Yeni Xbox geniş çaplı Achievement ve sosyal özellikler tanıtacak

Söylenti: Yeni Xbox geniş çaplı Achievement ve sosyal özellikler tanıtacak

Dedikodular bu sefer Xbox Live'ın sınırlarını açacağını söylüyor.

Yeni Xbox’ın tanıtımı duyurulduğundan beri internet ortamında yeni nesil konsol hakkında dönen dedikodular da çoğaldı. Son rapora göre yeni Xbox ile birlikte yeni sosyal ağ özellikleri ve oyun içi geçişli Achievement sistemi gelecek.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

360julylogoartMicrosoft’un planları arasında sosyal ağ iletişimi olarak arkadaş eklemektense Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları sisteme montajlayarak, oyuncular arası paylaşım ve iletişimi sağlamak var.

Ayrıca başka bir iddiaya göre ismi henüz belli olmayan yeni nesil konsol, PlayStation 4’ün Share tuşu gibi, oyun içi video çekimi ve paylaşımına imkan tanıyacak. Böylece oyuncular oynanış videolarını görüp, sıcak haberleri ve oyunları takip edebilecek, özel Achievement’lar için diğer oyuncularla iletişim halinde olabilecekler.

Rapora göre yapımcıların Achievement’lar üzerinde daha çok kontrolü olabilecek ve bu sistemin yeni konsol üzerinde işleyişi farklılaşacak.

Oyun yapımcıları herhangi bir DLC getirmeden oyuna yeni Achievement ekleyebilecek, oyunlar arası kapışmalar düzenleyebilecek ve hatta hafta sonu etkinlikleri gibi sosyal etkinlikler getirebilecekler. Bu durumda yapımcıları ilgilendiren başka bir özellikte, aynı firmanın oyunlarını oynayarak edineceğiniz çapraz Achievement’lar olacak.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Görüldüğü üzere yeni Xbox beraberinde birçok online özellik getiriyor. Hatta yeni nesil konsolların oyunlar dışında sosyal anlamda da büyük bir evrim geçireceğini söyleyebiliriz. Peki tüm bu online iletişim ve etkinlikler gerçekleşirken konsolun sürekli online olması kullanıcı ve yapımcılara ne gibi avantaj/dezavantaj getirecek?

Yapımcı ve yayıncılar tarafından tanıtılacak DRM (Digital Rights Management), diğer adıyla Dijital Haklar Yönetmeliği, hem oyuncular adına hem üçüncü yapımcılar adına sorun oluşturabilir. Konsolun internete bağlı olup olmadığı, o sırada hangi oyunun internet üzerinden oynandığı gibi konuları tek tek inceleyecek bu sistemin gizlilik ilkelerine göre işleyeceği söyleniyor.

Microsoft yeni konsolunu 21 Mayıs‘ta tanıtacak ve o güne kadar çıkan tüm dedikoduları olduğu gibi sizlere aktaracağız. Bizimle kalın.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.