Sony’nin Kaybı Primlere Yansıdı

Sony’nin Kaybı Primlere Yansıdı

Elektronik biriminde yaşanan kâr edememe durumu, yöneticileri primlerinden vazgeçirtti.

Sony Corp.’un borsada bu yıl da elektronik işinden kâr edememesi, yöneticilerin, yıllık maaşlarının %30 ile %50’si arasında aldıkları primlerden vazgeçmelerini gündeme getirdi. Firmanın CEO’su Kazuo Hirai’nin verdiği primden feragat teklifi, yönetimde olumlu karşılandı.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Kazuo Hirai, göreve geldiği 2012’nin Nisan ayından itibaren, firmanın kara geçebilmesi için 10,000 kişiyi işten çıkarmış ve televizyon üretimi kâr getirmediği için firmanın vizyonunu bu alandan çıkarmıştı. Hirai geçen yıl da prim almamıştı.

Rakamlar incelendiğinde, Sony’nin mali yılın bitiminde 40 milyar yen (410 milyon dolar) karı bulunuyor, geçtiğimiz mali yıl 456.7 milyar yen zararla sonuçlanmıştı. Gayrimenkul ve hisse satışlarından $2 milyar dolarlık kazanç sağlayan Sony, televizyon ve mobil telefon sektöründe kayba uğradı. Hirai’nin, firmayı tekrar ayaklandırma planı oyunlar, kameralar ve Xperia serisi akıllı telefonları da barındıran mobil cihazlara dayanıyor; firma şu an borsada Apple ve Samsung’un gerisinde kalmış bulunuyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.