Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Mahmut Emin Uluç, Editör Yazım tarihi: 04.08.2021

Bildiğiniz üzere 12 Kasım 2020’de çıkışını yapan PS5, çıktığı ilk günden beri stok sorunuyla mücadele ediyordu. Ve geçtiğimiz günlerde Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan yaptığı açıklamalarda PS5 stok sıkıntısının 2022’e kadar devam edeceğini açıklamıştı. Ancak Sony PS5 için bu sorunu ortadan kaldıracak bir yolu bulmuş olabilir.

Sony PS5’e olan talebi karşılayacak bir yol bulmuş gibi gözüküyor

Sony’nin 2021 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını tartışan yatırımcılarla yapılan kazanç sonrası görüşmenin bir parçası olarak şirket, PS5 üretim süreci hakkında ilginç bir ayrıntı paylaştı.

Mali İşler Müdürü Hiroki Totoki’ye, PS5 üretimini etkileyen yarı iletken kıtlığının yanı sıra çiplere dayanan diğer birçok endüstri hakkında sorular soruldu. Totoki, Sony’nin mali yılın geri kalanında (Twinfinite aracılığıyla) PS5 için satış hedefini karşılayacak kadar fiş elde ettiğini açıkladı.

Sony, 31 Mart 2021’de sona eren mali yılın sonuna kadar 14,8 Milyondan fazla PS5 konsolu üretmeyi planlıyor. Yani kısacası, Sony artık bu kadar çok konsolu üretmek için ihtiyaç duyduğu ana bileşenlere sahip. Bakalım bu zorlu pandemi döneminde Sony bunu başarabilecek mi?

PS5 stok sıkıntısı Sony için neden bu kadar önemli?

Geçtiğimiz yıl çıkışını yapan PS5, bir kaç gün önce yapılan açıklama ile ile çıkışından 8 ay sonra tepe noktasına ulaştığını açıklamıştı. PS5, 18 Temmuz tarihi ile global satış olarak 10 milyona ulaşarak en hızlı satan Sony konsolu olmayı başarmıştı. PS4’ü geride bırakmayı başardığına göre Sony PS5 için oldukça umutlu olması normal karşılanabilecek bir durum. Çünkü PS4 115 milyon adet satarak dünyanın en çok satan 2.konsol olmayı başarmıştı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.