Sony PS5 ile ilgili ilk resmi bilgileri verdi

Sony PS5 ile ilgili ilk resmi bilgileri verdi

8K, RTX, CPU, GPU ve daha fazlası hakkında yüzeysel bilgiler verildi. Ayrıca, çıkış tarihi hakkında da bir yorum yapıldı.

Sony ekibinin ellerinden beklemekte olduğumuz PS5 konsolu, şüphesiz giderek daha da yaklaşmakta. Daha önceden, konsol hakkında birtakım bilgiler ortaya çıkmıştı ve biz de bunları sizlerle paylaşmıştık. Tabii, bu bilgiler ile birlikte, tahminleri ve beklentileri de dile getirmiştik. Eğer henüz Sony PS5 ile ilgili haberlerimizi görmediyseniz veya unuttuysanız ve tekrar gözden geçirmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden bir göz atın. Çünkü, bu haberimizde sizlerle paylaşacağımız PlayStation 5 bilgileri de, sizlerle daha önce paylaşmış olduğumuz bilgilerin üzerine ek olacak.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Sony PS5 hakkında Wired’a konuştu

Sony PS5 hakkında vermiş olduğu bilgileri, Wired ile gerçekleştirmiş olduğu bir röportaj esnasında verdi. Sony ekibinin önemli isimlerinden olan ve konsolun baş mimarı olan Mark Cerny, sizlerle paylaşacağımız bilgileri vermiş olan kişi. Durum böyle olunca, bilgilerin önemi ve yeri de bir hayli yükseliyor tabii. Öncelikle, Mark Cerny tarafından verilen bilgilere göre PlayStation 5, geri uyumluluk özelliğine sahip olacak. Yani, PS4 oyunları, PS5 üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışacak. Şu anda kullanılmakta olan PlayStation VR seti de, yine konsol tarafından desteklenen şeyler arasında yer alacak.

Mark Cerny tarafından verilen bilgilere göre, gelecek nesil konsolları olan PS5, kutulu oyun desteklemeye devam edecek. Yani, PS4 arşivinizin yanına bir de PlayStation 5 arşivi ekleyebileceksiniz. Her ne kadar net bir çıkış tarihi verilmemiş olsa da, Sony ekibi tarafından 2019 yılı içerisinde bir çıkış olmayacağı net bir şekilde dile getirildi. Görsel ve performans anlamında da çok önemli gelişmeler ile karşımıza çıkacak olan ekip, ne yazık ki bu yıl gerçekleştirilecek olan E3 2019 etkinliklerinde yer almayacak. Bu yüzden de, E3 2019 etkinliklerinde PlayStation 5 ile ilgili bir şey duyamayacağız.

Bizleri heyecanlandırmayı başarmış olan nokta ise, görsel ve performans geliştirmeleri oldu. Verilen bilgilere göre, 3. nesil 8 çekirdekli bir AMD Ryzen işlemcisine sahip olacak. Bunun yanında, Radeon Navi teknolojisi ile çıkış yapacak olan GPU kullanacak fakat bu GPU, konsola özel ayarlanmış olacak. Sony PS5 hakkında verdiği bilgilere, bir de 8K desteğini ekledi. SSD kullanacak olan konsollar, henüz pek desteklenmeyen 8K çözünürlük kalitesinde oyun tecrübesi sunacak. NVIDIA’nın RTX teknolojisine benzer bir sistem ve 3D ses özelliklerini bulunduracağı da belirtildi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.