Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Emrah Subaşı, Editör Yazım tarihi: 30.03.2018

Video oyunları dünyası ile beyaz perde arasında uzun yıllardır bir bağ bulunuyor. İlgi çeken, beğeni toplayan video oyunlarına dair sinema filmleriyle sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu filmlerin bütçeleri de hiç de küçük olmadığından, tabiri caizse, çekimlerine başlandıkları bangır bangır bildiriliyor. Konumuza gelirsek, 2014 senesinde çekime başlandığı açıklanan yeni Metal Gear Solid sinema filminin yapımının devam ettiğine dair bulgulara ulaşıldı. Uzun süredir haber alınamayan ve iptal edildiği düşünülen filmin yapımının devam ettiğine dair bazı işaretler var. Sony Pictures tarafından yapımına devam edildiği söylenen sinema filmin akıbeti hakkında henüz bir duyurunun yapılmaması da ilgi çekiyor. Bununla birlikte, herkes tarafından bilinen bazı nedenlerden ötürü çekimlerin gizli tutulması, anlayışla da karşılanabilir.

Sony Pictures, Metal Gear Solid sinema filmi çekiyor olabilir

Herkes tarafından bilinen nedenler kısmını biraz açalım isterseniz. Bir kere Metal Gear Solid serisinin, en basit biçimde ifade edersek, parçalandığını görebiliyoruz. Video oyunu serisinin yönetmeni Hideo Kojima’nın, Konomi ile yaşadığı sancılı ayrılış süreci biliniyor. Ayrılış sonrasında serinin isim haklarının kaldığı Konami firmasının, bu isimle geliştirdiği video oyununun akıbeti de ortada. Kısaca, bölesine çalkantılı bir süreç yaşanmasa rahat rahat açıklanacak olan bir yapımın önünün tıkandığı görülüyor ama bazı dedikodular da filmin kararlılıkla yapımına devam edildiği yönünde.

Portekizce bir kaynak, bahsettiğimiz sinema filminin çekimlerinin sürdüğüne dair bazı ip uçları yakaladı ve izleri takip etti. Biz de aynı izleri takip ederek, sizlere aktaralım. Öncelikle 2007 yılında yeni bir Metal Gear Solid filminin çekileceği duyurulmuştu fakat 2010 senesinde, filmle ilgili bir ilerleme kaydedilmediği açıklanmıştı. 2014 senesine gelindiğindeyse yönetmen Jordan Vogt-Roberts, seriye ait yeni bir film için yönetmenliği üstlendiğini açıklamıştı. Takip eden süreçte ise 2015 senesinde Hideo Kojima, Konami şirketiyle kötü bir biçimde yollarını ayırdı. Dolayısıyla marka adı da bir hayli lekelendi ve yıpratıldı.

İp uçları Metal Gear Solid filmi ve Sony Pictures cephesine kadar gidiyor.

Peki bunun söylentiyle ne ilgisi var dersek, ip uçları bizlerin biraz uzağına düşüyor ama aktaralım. Sanatçı Nivahn Chantara, 24 Mart 2018 tarihinde sosyal medyadaki profil resmini değiştirdi. Yeni eklediği görsel; Metal Gear Solid 1 video oyunundaki olaylarının merkezi olan askeri birim Fox Gear’a aitti. Sanatçı Nivahn Chantara, projeyi kutladığına ait yazılar ekleyince haliyle merak edildi ve o da tasarım sanatçısı olan arkadaşı Ben Mauro’yu işaret etti. Ben Mauro’nun profiline bakıldığında ise Sony Pictures adına hazırlanan Metal Gear Solid bildirimleri görülüyordu. Ayrıca konsept çizimler de bu video oyunu serisini gösteriyordu.

Tabii ki bu iz sürme macerası, bir çeşit tahmin ama gerçeklik payı da olabilir. Bir takım söylentilere göre filmde aktif olarak çalışmasa da Hideo Kojima’nın fikirlerini sunduğu belirtiliyor. Filmle ilgili 4 senedir bir bilgilendirmenin yapılmadığını da hatırlatalım. Öncesinde filmin yönetmeniyle Hideo Kojima’nın tanışma resimleri, medyada yer bulmuştu ama henüz elimizde somut bir kanıtın olmadığı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Bu film çekim aşamasında mı, Sony Pictures tarafından doğrulanır mı, çıksa dahi markanın hasar alan imajını düzeltebilir mi, bilemiyoruz. Konuyla ilgili yeni duyumlar veya açıklamalar geldiği takdirde, sizlerle paylaşacağız.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.