Sony, oyun birimine daha çok yatırım yapacak

Sony, oyun birimine daha çok yatırım yapacak

Şirket gelirlerinin büyük bir kısmını oyun birimi oluşturuyor.

Oyun endüstrisinin her gün geliştiğine ve çok daha fazla paranın bulunduğu bir yer haline geldiğine tanık oluyoruz. Bu alanda çalışan büyük şirketlerden birisi olan Sony, aslında bildiğimiz gibi bir teknoloji firması. Telefonlar, kameralar ve televizyonlar gibi pek çok ürünü üreten bu şirketin ise aradığını oyunlarda bulduğunu söyleyebiliriz. Ortaya çıkan verilere göre, şirketin gelirinin büyük bir kısmını oyun birimi sağlıyor ve bu sebepten bu birime yapılan yatırımların artması planlanıyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Sony

Geçtiğimiz pazartesi günü, Sony şirketinin ne kadar büyük bir adım attığını gösteren bir gün oldu. Şirketin hisseleri Tokyo’da geçtiğimiz yıla göre %3 oranında bir artış ile işlendi. Şirketin hisse değerinin bir yıl içerisinde bu kadar artmasını sağlayan ise, telefonlar veya kameralar olmadı. Sony, 2018 yılının Mart ayında kadar 500 milyar Yen kazanç elde etmeyi amaçladığını açıkladı. Bunun yanında 2017 yılının Mart ayında ise şirketin yıllık dönemde 288.7 milyar Yen kazandığı da açıklandı.

Bütün bu verilere göz attığımızda Sony’de işlerin gayet yolunda olduğunu anlıyoruz, çünkü şirket rekorunu kırmak üzere. Şirketin lider ürünlerinden PlayStation 4’ün sağladığı kazancın ise, 170 milyar Yen civarında olduğunu eklemeyi unutmayalım. Goldman Sachs’ın yorumu, şirketin doğru yolda ilerlediği ve bu gidişata bakılırsa kazancını artıracağı yönünde. Sony, 1998 yılında yıllık dönemde 525.7 milyar Yen kazanmış ve bunu şirket tarihinin rekoru yapmıştı. Ayrıca paylaşılan rapora göre çevrim içi satışların da, şirketin kazancında büyük etkisi bulunuyor.

Elde edilen verilere göre ise, bu rekorun kırılması şirketin oyun birimi sayesinde çok yakın. Piyasa tahminlerine göre şirketin yakın gelecekteki ana kazancı, oyun birimi üzerinden gelecek. Oyun biriminin kazancının %53 oranında artarak 135.6 milyar Yen olduğunu, toplam kazançta büyük yer edindiğini görüyoruz. Goldman Sachs tarafından yapılan, “Sony’nin 10 yıl içerisinde ilk defa orta vadeli kazanç hedefine ulaşacağını ve bu sayede rekor kıracağını düşünüyoruz.” şeklindeki açıklama da işlerin yolunda olduğunu kanıtlıyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak oyunlar listemize, Call of Duty: WWII Ön İnceleme yazımıza, Outlast 2 inceleme yazımıza ve Call of Duty WW2 çıkış tarihi, sistem gereksinimleri ve bildiğimiz her şey yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Mutlaka ilgi çekecek şeyler bulabileceksiniz bu linklerde.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.