Sony ne durumda?

Sony ne durumda?

Sony, konsol ve sinemada başarılı. Ama diğer sektörlerde nasıl?

Sony… Aslında kendisini kaset çaları ve televizyonları ile tanıdığımız Japonya tabanlı teknoloji firması olarak karşımıza çıkmıştı. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından yani 1946 yılında kurulan firma günümüzde başarısını sürdürüyor. Fakat şirketin mali durumu ne durumda ve zararı var mı?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Sony_PS4_35618167_02

Konsol piyasasında, özellikle bu sene, rakiplerine toz yutturan firma; film sektöründe de aynı başarıyı yakalamış durumda. Bu iki sektörün başlarında gelen Japon devi, diğer sektörde nele yapıyor? Çok değil, bir 4 sene öncesine baktığımız zaman Sony, televizyon olarak listenin başında idi. İlk televizyon teknolojilerini kullanmaları, yenilikçi olmaları ve rakibinin çok olmaması firmayı liste başına çıkarmıştı. Fakat bu 4 yıl içerisinde iki adet dev piyasada ben de varım dedi: Tabi bunlar iki Güney Kore tabanlı firma olan Samsung ve LG oldu. Günümüze de baktığımız zaman bu iki Kore devi, Sony’i devirmiş durumda ve Sony televizyon sektöründe kan kaybetmeye devam ediyor.

Diğer bir sektör ise telefon pazarı. Sony ve Ericsson ortaklığı ile piyasada iyi bir ivme yakalayan iki firma, daha sonra Ericsson’nun ayrılması nedeni ile Sony tek kalmıştı. Xperia serisi ile tekrar gündeme gelen firma, henüz istediği oranı yakalayamadı. Aslında bu sektörde de en büyük iki Kore devi karşısına çıktı. Xperia Z2 ile sektörde biraz daha pazar kazanan ekip, bakalım ileri ki günlerde neler yapacak?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.