Sızdırılan Microsoft raporlarında, tipik bir Xbox One oyuncusu tarif ediliyor

Sızdırılan Microsoft raporlarında, tipik bir Xbox One oyuncusu tarif ediliyor

Aslında o tipik Xbox One oyuncusu, tahmin edilenden çok daha farklıymış.

PC oyuncuları, PlayStation 4 ve Xbox One kullanıcılarını farklı görüyor. PlayStation 4 kullanıcıları, PC ve Xbox One kullanıcılarını farklı görüyor. Xbox One oyuncuları ise PC ve PlayStation 4 oyuncularını farklı görüyor. Tabii bu cümlelerimi isterseniz iyi anlamda yorumlayın, isterseniz kötü anlamda. Her neyse, bir de şirketlerin, oyunculara karşı olan bakış açısı var. Bu şirketlerden biri olan Microsoft, raporlarında tipik bir Xbox One oyuncusunu tarif etmiş ve o rapor, internete sızdırıldı. Tabii sızdırılan bu rapor, oldukça profesyonel bir şekilde hazırlanmıştı ve günümüzde Xbox One oyuncularına karşı olan bakış açımızı da oldukça değiştirdi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Xbox One

Sızdırılan rapora göre, rapor içerisinde bulunan istatistikler, 2 bin adet Xbox One kullanıcısı ile yapılan testlerden sonra hazırlanmış. Sonuçlara göre, konsolun kullanıcılarından %58 kadarı erkek, geri kalanı ise bayan. Bu konsolun ortalama yaşı ise, şaşırmaya hazır olun, 33 olarak görünüyor. Ankete katılmış olan 2 bin oyuncunun %56 kadarı, geçimini iki kişi sağlıyor evin içerisinde ve ortalama gelir 50 bin dolar ile 100 bin dolar arasında değişiyor. Peki, bu oyuncuların sosyalliği ne alemde?

Sızdırılan raporlara göre, oyuncuların %53 kadarı, 1 hafta boyunca, çoklu oyuncu modlarında 17 saatini harcıyor. Bu 17 saat oyun oynayan grup, diğer oyunculara 4 kat daha büyük bir oran ile Xbox Live Gold üyeliğine sahip. Tabii bu anket biraz küçük. Sonuçta sadece 2 bin kişi katılmış. Fakat sızdırılan raporlar arasında, 8 bin kişinin katıldığı farklı bir anket daha bulunuyor. Bu ankette ise farklı oyuncu tipleri ortaya koyuluyor.

Bu oyuncu gruplarından ilki, “Ustalar” olarak geçiyor. Bu oyuncu grubu, zamanının ve parasının çoğunu Xbox One ve PC üzerinde harcıyor. Ayrıca bu oyuncular genellikle büyük rol yapma oyunlarını tercih ediyor. Bu rol yapma oyunlarında ise bilim-kurgu teması veya fantezi teması öne çıkıyor. Bir diğer grup ise, “Yarışmacılar” olarak geçiyor. Bu grup, tahmin edebileceğiniz gibi daha çok rekabetçi oyunlar oynuyor ve bu oyunlarda da öncelikle, karakter/silah özelleştirme ve ödüllendirme öne çıkıyor. Bir de, “Yalnızlar” var tabii. Bu grup ise genelde senaryo temelli, tek oyunculu oyunları tercih ediyorlar. Bu grup, tüm grupların içerisinde, tek oturuşta en uzun süreli oyun oynayan grup olarak geçiyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak oyunlar listemize, E3 2017 sırasında görmek istediğimiz oyunlar yazımıza, E3 2017 etkinliğinin Türkiye saatleri yazımıza ve Call of Duty WW2 çıkış tarihi, sistem gereksinimleri ve bildiğimiz her şey yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Mutlaka ilgi çekecek şeyler bulabileceksiniz bu linklerde.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.