Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 03.04.2018

Sea of Thieves çıkışını bir süre önce gerçekleştirdi, ben de bayağı beğendim. Umuyorum ki inceleme yazımı okumuşsunuzdur. Her neyse, ben oyunu bayağı beğendim, daha da sıkılmış değilim ama internet ortamında oyundan şimdiden sıkılmış birçok insan gördüm. Bu sıkılanlar da oyunda yeterince içerik çeşitliliği olmadığı için sıkıldığını dile getirince, Rare ekibinin geçmişte yaptığı açıklamaları toparlayıp, sizlere sunmak istedim. Çünkü bu açıklamalar, Sea of Thieves oyununa gelecek olan yeni içerikler ile alakalı idi. Tabii ki bu yazımız şimdi oyunu tertemiz bir hale getirmiyor, içerik sıkıntıları olabilir ama geliştirici ekibin sıkı bir şekilde çalıştığını görebiliyoruz.

Sea of Thieves için ne tip içerikler gelecek?

Sea of Thieves için evcil hayvanlar yolda!

Rare ekibi daha önceden çevrim içi etkinliklerden bahsetmişti. Aslında çevrim içi etkinliklere şaşırmamak lazım çünkü Sea of Thieves bir geleneksel video oyunu değil, çevrim içi servis. Bu yüzden çevrim içi, süre sınırlı etkinlikler tabii ki olacak. Rare ekibi de bunu açıklamıştı ve oyunun ilk 3 ayı boyunca küçük çaplı çevrim içi etkinliklerin olacağını söylemişti. Bu etkinliklere örnek vermek gerekirse de, Rare ekibi tavernaya gelebilecek olan bir NPC’den bahsetmişti. Bu NPC, oyunculara özel bir görev veriyor ve bu görevin sonunda da oyuncular sadece o etkinlikten elde edebilecekleri bir kozmetik ögeye sahip oluyor. Ayrıca geliştirici ekip, uzun vadede oyuna yeni görev tipleri, yeni görev vericiler ve çok daha fazlasını ekleyeceğini de belirtmişti.

Daha fazla içerik güzel bir şey ama zaman zaman oyunda kendinizi yalnız hissetmiyor musunuz? Oyunun geliştirici ekibi bunun farkında çünkü ekip daha önce yaptığı bir açıklamada, oyunun ilk büyük içerik güncellemesi ile evcil hayvanların oyuna ekleneceğini belirtmişti. Şimdilik bu evcil hayvanların tam listesine sahip değiliz ama geliştirici ekip maymun, kedi ve papağan türlerinden bahsetmişti. Bu arada, oyunun ilk büyük içerik güncellemesi de yaz aylarında gelecek. Ayrıca bu içerik güncellemesi ile oyuna eklenecek olan evcil hayvanların çok büyük bir çoğunluğu, mikro ödemeler ile satılacak. Muhtemelen oyuna mikro ödemeler de bu güncelleme ile gelecek, daha öncesinde mikro ödemeler görmeyeceğiz.

Sea of Thieves için ne tip içerikler gelecek?

Daha fazla özelleştirme de geliyor. 

Sea of Thieves, gemiler ile oynanan bir video oyunu. Bu yüzden oyundaki gemilerin çok özelleştirilebilir olduğunu düşünebilirsiniz ama öyle değil. Geliştirici ekip buna karşılık olarak gemileri daha da özelleştirilebilir yapacak. Mesela, biraz önce bahsettiğim ilk büyük içerik güncellemesi ile oyundaki Efsane Korsanlar için önemli bir özellik eklenecek. Efsane Korsan seviyesine ulaşan oyunlar, gemilerini çok daha özel hale getirebilecek. Bir oyuncu, denizde gemi gördüğü zaman onun normal bir oyuncuya veya Efsane Korsan’a ait olduğunu rahatlıkla anlayabilecek yani. Tabii efsaneler bir yana, normal korsanlar da gemilerini daha çeşitli şekilde özelleştirilebilecek. Efsane Korsanlar için özelleştirmeler büyük içerik güncellemesi ile gelecek iken, normal oyuncular için özelleştirme güncellemesinin ne zaman geleceği bilinmiyor.

Sea of Thieves içerisindeki büyük problemlerden bir tanesi de oyuncu eşleştirme ile alakalı. Diyelim ki arkadaşlarınız ile 4 kişilik bir gemiye bindiniz ve bu sırada arkadaşlarınızdan bir tanesi oyundan düştü. İşte arkadaşınız oyundan düştüğü için artık o kişi, sizin geminize tekrar katılamıyor. Çünkü oyun sizin ekibinizi aktif eşleştirme sistemine koyuyor. Bu sayede rastgele dördüncü oyuncu geliyor. Rare ekibi ise özel gruplar üzerinde çalışıyor. Oyuna başlarken grubunuzu özel olarak seçerseniz, oyundan çıkan arkadaşınız tekrar sizin oyununuza girebiliyor. Fakat bu özelliğin ne zaman geleceği ne yazık ki bilinmiyor.

Sea of Thieves için ne tip içerikler gelecek?

Daha fazla müzik aletine ihtiyacımız var.

Şu an oyun içerisinde 2 enstrüman bulunuyor. Fakat Rare ekibi oyuna yeni enstrümanlar da eklemeyi planlıyor. Bu enstrümanların tam listesi bilinmiyor ama ekipten birisi daha önce, davulların çıkış için hazır olduğunu belirtmişti. Buna rağmen oyun çıktığında davul enstrümanı görememiştik. Bu yüzden oyuna eklenecek olan ilk enstrüman muhtemelen davul olacaktır. Bunun yanında bir de oyuna megafon tarzı bir öge eklenecek. Bu öge de, sesinizin daha uzağa gitmesini sağlayacak. Bu şekilde uzakta kalan arkadaşlarınız ile daha rahat iletişime geçebileceksiniz veya karşınızdaki gemideki insanlara sesinizi daha rahat ulaştırabileceksiniz. Bu arada, yeni enstrümanlar da, megafon da ne zaman gelecek, henüz bilinmiyor.

Son olarak da oyuna gelecek olan yeni bir düşman tipi bulunuyor. Bu düşman tipi, deniz kızları ve erkekleri olacak. Yalnız bu düşman tipleri oyunda kalıcı olmayabilir çünkü geliştirici ekibinden birisi, oyun çıkmadan önce, oyuna eklenecek olan ilk çevrim içi etkinliğin düşman deniz kızları ve erkekleri ile yaşanacağının ipucunu vermişti. Ayrıca bu düşman tipi oyunun hikayesinde de bolca geçmekte. Bu yüzden yakında denizlerin derinliklerine bu düşman tipi gelirse, hiç şaşırmayacağız.

Sea of Thieves için ne tip içerikler gelecek?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.