Samsung yeni 4 TB SSD’sini duyurdu!

Samsung yeni 4 TB SSD’sini duyurdu!

Bakalım SSD ne gibi özellikler içeriyor?

Samsung yeni 4 TB’lık SSD’si 850 Evo’yu ön siparişe açtı. Bildiğiniz gibi bu Samsung’un tek SSD’si değil ancak kapasite anlamında bir milat olduğu kesin. Daha önce bu boyutta bir SSD yapılmamıştı. Bu teknoloji parçasının özellikleri ise hemen aşağıdan okuyabileceğiniz gibi.

4tb-ssd-samsung-850-evo

  • 3D dikey NAND( V-NAND) teknolojisi içeriyor. Bu teknoloji hücre yapısını dikey şekilde entegre ederek, üstün hız, enerji verimliliği ve dayanıklılık sağlıyor.
  • SATA 6gbps arayüzünü kullanan SSD’nin okuma hızı 540 Mb/s, yazma hızı ise 520 Mb/s
  • Sürücünün önbelleği ise 4 Gb LPDDR3
  • 300 Terabyte’a kadar yazma ömrü.
  • Okuma sırasında 3.1, yazma sırasında 3.6 W; bekleme modunda 70, uyku modunda ise 10 mW enerji tüketiyor.

1468344567_tablo

Kapasitesine kıyasla oldukça iyi bir performans sunan SSD’nin fiyatı ise dudak uçuklatacak cinsten, 1500 dolar. Şu anki parite ve KDV hesabıyla ortalama 5500 TL civarında Türkiye’ye giriş yapacağını düşünebiliriz. SSD tabii ki gündelikçi ve yoğun çalışmayan kullanıcılara hitap etmiyor. Samsung’un bu SSD ile beraber profesyonel oyuncuları ve Kurumsal müşterileri düşündüğünü söylemek pek zor olmasa gerek. Ancak ileriye yönelik bakıldığında , fiyatların düşeceği düşünülürse gözde bir donanım olacağı kesin. Son olarak 15 TB’lık dünyanın en geniş kapasiteli SSD’sinin yine Samsung’a ait olduğunu ekleyelim.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın