Samsung Galaxy Note 7’de iris tarayıcısı olacak!

Samsung Galaxy Note 7’de iris tarayıcısı olacak!

Artık şifreleme döneminde parmağı da geçerek gözlerimizi kullanacağız.

Samsung Galaxy Note serisinin yeni üyesi olacak olan Samsung Galaxy Note 7, hayatımıza değişik özelliklerle girecek gibi. Çünkü Samsung gözümüzün içini bile bir kilit aracı olarak görmüş durumda. Yani öyle ki Samsung Galaxy Note 7’de iris tarayıcısını göreceğiz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

samsung-galaxy-note-7-iris-scanner-01

Peki, iris tarayıcısının bizlere faydası ne olacak? Büyük ihtimalle çokça duyacağımız bir soru bu. Şöyle ki insan gözündeki iris yapısı tamamen farklıdır. Yani “Aaa, irislerimiz aynıymış. Ne çok ortak noktamız var.” gibi cümleler kuramazsınız. O yüzden telefonunuza bir kere irisinizi tarattığınız anda sizden başka kimsenin telefonunuzu açma ihtimali kalmayacak. Tabii zorla gözünüzü açıp telefona tutmadığı sürece.

Her olayın bir güzelliği bir de kötülüğü olduğu gibi bu olayın da kötülüğü bu. Normal bir şifreleme sistemi kullandığınızda o şifreyi kırma yazılımı olmadığı sürece sizden şifreyi öğrenemezler. Ancak göz ve parmak  (özellikle parmak) sensörleri gibi durumlarda zorlama yapılması ile telefon açılabilir. O yüzden ne kadar da boşa atılacak bir özellik olmasa da normal şifre yönteminden eksiği de bulunmakta.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.