Samsung, dünyanın en yüksek kapasiteli SSD sürücüsünü üretti

Samsung, dünyanın en yüksek kapasiteli SSD sürücüsünü üretti

Yerim dar diye oynayamayanlar, fazla sevinmesinler.

İçini verilerle doldurmamızın imkansız olduğu SSD sürücüler, bir süre sonra yetersiz kalmıyor mu? Bilgisayarınızın hafızasından neyi sileceğinizi, hangi verilere elveda diyeceğinizi, düşünmüyor musunuz? Peki, ortalama 1 TB’lık SSD’ler kullandığımızı var sayarsak, 30 tanesinin bir araya gelmesi güzel olmaz mıydı? İşte Samsung yeni geliştirdiği ürünüyle, rekor kapasiteye ulaşacak yeni sürücüler ürettiyor, hem de çok küçük boyutlarda. Tüm bunlar iyi güzel ama siz yine de fazla sevinmeyin, çünkü bu sürücüler herkes için gelmiyor maalesef ama bizler için gelen yeni modeller de var.

Samsung, dünyanın en yüksek kapasiteli SSD sürücüsünü üretti

Teknoloji devi Samsung tarafından üretilen yeni SSD sürücüler, 30,72 TB kapasite barındırıyor. Bu rakam şimdiye kadar dünya üzerinde üretilen en yüksek veri depolama kapasitesi anlamına gelmekte. Haberimizin üst kısmında belirttiğimiz gibi bu kapasite, öyle kocaman kutuları da işgal etmeyecek. Yeni üretilen yaklaşık 30 TB’lık sürücüler, yalnızca 2,5 inç büyüklüğünde bir saklama haznesine sahip olacaklar. Geliştirilen yeni Samsung SSD sürücüler, her biri 16 kat 512 GB’lık V-NAND yonga katmanından oluşan, 32 adet 1TB NAND flaş çubuğunun birleştirilmesi neticesinde oluşturuldu. Kabataslak bir hesap yapıldığında bu sürücülerin, yaklaşık 500 günlük HD içeriği saklayabileceğini söylenebilir.

Tabii Samsung tarafından üretilen SSD sürücülerin, hemen evlerimize gireceğini söyleyemeyiz. Kore merkezli teknoloji şirketi tarafından, yeni SSD’lerin daha çok kurumsal alanlar için geliştirildiği belirtildi. Bununla birlikte gelişen teknolojik veriler kapsamında, genel kullanıcılar da unutulmadı. Yeni dönemde Samsung markası; 5,36 TB, 7,68 TB, 3,84 TB, 1,92 TB, 960 GB ve 800 GB’lık SSD sürücüleri, daha küçük boyutlarda satışa sunmayı planlıyor. Tabii bu yeni kapasite ve boyuttaki sürücüleri hemen göremeyeceğiz ama çalışmaların süratle sürdüğünü hesaba katarsak ufukta göründü diyebiliyoruz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın