Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Furkan Yılmaz, Editör Yazım tarihi: 11.01.2021

Aylar süren ertelemelerin ardından, Rust’ın konsol versiyonu olan Rust Console Edition ile ilgili güzel bir haber geldi. Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu yani ESRB, Rust Console Edition için gereken değerlendirmeyi yaptı. Rust’ın baş geliştirici ekibi Double Eleven, oyunlarının konsollara da geleceğini 2019 yılında duyurmuştu. Ancak, bu duyurudan sonra oyunun PlayStation 4 ve Xbox One versiyonlarına dair neredeyse hiç haber alamamıştık. Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu’ndan gelen haberler ise konsol oyuncularını heyecanlandıracak nitelikte. Rust, çok yakında konsollara gelebilir.

Rust oyunun konsol versiyonu ne zaman çıkacak?

Rust’ın konsol versiyonu olacak olan Rust Console Edition için çıkış tarihi, 2020 yılı olarak gösterilmişti. Ne yazık ki, geçen ay, geliştirici stüdyodan gelen bir açıklama ile umutlar 2021 yılına kalmıştı. Yapılan açıklamada, geliştirici ekip hem oyunculardan özür dilemiş hem de oyunun konsollara çıkacağının sözünü tekrar vermişti. Yine, geliştirici ekip yaptığı açıklamada, “Oyun 2020 yılında olmasa bile, çok büyük ihtimalle 2021 yılı içerisinde konsollara çıkışını gerçekleştirecek.” demişti. Görünüşe göre, söyledikleri şey tam olarak öyle gerçekleşecek. Zaten, 2020 yılını çoktan geride bıraktık.

Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu, Rust Console Edition için Mature (M) derecelendirmesini uygun gördü. Ayrıca, oyunun konsol sürümü bahsettiğimiz kurulun sitesinde listelendi. Amerika Birleşik Devletleri merkezli bu kuruluş, video oyunlarıyla ilgili bir çeşit derecelendirme yapmakla görevli. Yani, oyunların hangi yaşa uygun olduğu, ne tür içerikler barındırdığı gibi şeyleri derecelendirme olarak bizlere sunuyor. Kuruluş, Rust Console Edition için yetişkinlere yönelik oyun değerlendirmesini uygun görmüş. Oyun içerisinde yer alan içeriklere baktığımızda da, gayet doğru bir karar olduğunu görebiliyoruz.

Tabii, bu değerlendirmenin sebebi oyun içerisinde bulunan kan ve çıplaklık diyebiliriz. Eğer PC platformunda aktif olarak oyun oynayan bir oyuncuysanız, Rust’ın konusunu ve temasını zaten biliyorsunuzdur. Ancak, konsol oyuncusuysanız ve Rust ile ilgili fazla bilginiz yoksa, oyunu size özetleyelim. Rust, açık dünyada materyal topladığınız, hayatta kalmaya çalıştığınız, maceranız boyunca diğer oyuncularla anlaşma veya savaş yaptığınız bir hayatta kalma oyunu. Konsol versiyonunun ise 2021 yılında PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox One X ve Xbox One S konsollarına çıkması bekleniyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.