RTÜK: Netflix Türkiye lisans başvurusunda bulundu

RTÜK: Netflix Türkiye lisans başvurusunda bulundu

Netflix'in başvuruda bulunduğu haberi RTÜK Başkanı'ndan geldi.

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik, tüm Türkiye’de tartışmalara yol açmıştı. İnternet üzerinden yayın yapan kuruluşların ve bu kuruluşların yayınlarının RTÜK tarafından denetlenmesini öne süren yönetmelik, yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik kapsamında yapılması gereken lisans başvurusunun Netflix Türkiye tarafından tamamlanmadığı iddiaları, platformun Türkiye’den çekileceği söylentisini ortaya çıkarmıştı.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Netflix Türkiye

Bizlerin de haberini yaptığımız şekilde, İnternet Hukuku konusunda uzmanlaşmış bir profesör Netflix’in başvuruda bulunmadığını duyurmuştu. Bu konunun büyük tartışmalara yol açmasının ardından, açıklama bizzat RTÜK Başkanı tarafından yapıldı. RTÜK Başkanı Şahin, “Netflix ve PUHU TV gibi 600’den fazla kuruluştan lisans ve izin başvurusunu aldık” dedi. RTÜK tarafından yapılan bu açıklama, bir bakımdan yüreklere su serpmiş oldu.

Peki, neden Netflix’in Türkiye’den çekileceği düşünüldü? Ortaya çıkan ilk söylentiler bir yok uğruna değildi, RTÜK İnternet sitesinden kaynaklanıyordu. RTÜK bugün İnternet sitesi üzerinden İnternet yayın lisansı alan şirketlerin isimlerini açıkladı. Bu liste incelendiğinde ise, adları yer alan 320 şirket arasında Netflix Türkiye olmaması gözden kaçmadı. Bu durum, bizler de dahil, pek çok insanın yolun sonuna gelindiğini hissetmesine ve Netflix’in çekinme planları yaptığını düşünmesine yol açtı.

Netflix Türkiye, ilerleyen günlerde nasıl bir yol haritası izleyecek?

Netflix’in RTÜK tarafından uygulanacak bir takım denetleme ve yaptırımları nasıl karşılayacağı henüz bilinmiyor. RTÜK tarafından onaylanacak şekilde yayınlar önceden düzenlenecek mi, yoksa RTÜK uyarıları beklenerek yalnızca onlara mı müdahale edilecek henüz bilinmiyor. Hangi şekilde olursa olsun, Netflix’in bizlerle olmaya devam edeceği açık.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.