Rockmate (iOS)

Rockmate (iOS)

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

iOS, müzik severler için sunduğu programlar açısından oldukça zenginleşmeye başladı. App Store’da mevcut uygulamalar sayesinde müzikleri düzenleme ve yeni bir müzik oluşturma gibi işlemleri basit bir biçimde yapabiliyoruz. Bazı oyunlar ise profesyonellikten ziyade eğlenceye yönelmiş durumda.

Rockmate için ne ciddi bir oyun diyebiliriz ne de eğlenmek için bir oyun. Bu birazda oyunu nasıl kullandığınızla alakalı. Eğer ciddi ciddi bu işin üzerine eğilirseniz ortaya sağlam eserler çıkarmanız mümkün. Ama sadece eğlence amaçlı oynarsanız da saatlerce başından kalkamayacağınızı söyleyebiliriz.

Son Ki Üç Dört

Oyunun esas mantığı rock grubu kurarak müzik yapmak. Bunun için de size 4 kişi gerekiyor. Oyunda piano, davul, bass ve elektro gitar olmak üzere 4 adet enstrümanınımız var anlayacağınız üzere. Ancak bu enstrümanlarda kendi içlerinde ayrılıyor. Örneğin davulu rock veya klasik modda çalmak gibi ayrımları siz yapabiliyorsunuz. Her enstrüman için bu seçenekler mevcut.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Gitar ve Bass’ımızın da hemen yanında 4 adet buton bulunuyor. Bu 4 ayrı buton inceden kalına sesleri temsil ediyor. İstersek buraya istediğimiz akoru ekleyebiliyoruz. Burada ayrıca gitarı distortion ve fx efekti ile çalmamız sağlayan butonlar mevcut. Yine buradan seçebileceğimiz akor butonu ile gitara hiç dokunmadan, yanlızca butonlar ile çalmamız mümkün oluyor. Ancak bu aşamada eğer iyi birşeyler ortaya çıkarmak istiyorsanız kendinizin çalmasını tavsiye ederim.

Pianomuzda yine bazı ayarlar ile birlikte geliyor. Oldukça fazla ses alternatifine sahip olan piano, küçük ses aralığıyla biraz hayal kırıklığına uğratıyor. Zira eğer profesyonel birşeyler ortaya koymak niyetindeyseniz istediğiniz sesi bulmakta zorlanmanız olası. Bunun dışında herhangi bir sorun bulunmuyor. Şarkıdaki ana sesleri oluşturmanız için çok işe yaradığını söyleyebiliriz.

Geldik benim en sevdiğim enstrüman olan davula. Dokunmatik ekranda davul çalmanın verdiği keyif her zaman harikadır zaten. Burada da pek değişen bir şey yok. Yine çok zevkli bir davul çalma deneyimi sizleri bekliyor. Değişik davul modlarıda şarkınızın ritmi açısından zenginlik sağlıyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Bir de loop ve metronome olaylarını atlamamak gerek. Loop sayesinde kaydettiğimiz bir örneği istediğimiz hızda çalabiliyor, metronome sayesinde ritmi kaçırmadan çalmayı başarabiliyorsunuz. Ayrıca çaldığınız şarkıyı kaydederek iTunes’dan indirebiliyor veya mail adresinize gönderebiliyorsunuz.
Gruba 4. aranıyor

Oyunun 4 kişiyle oynandığını söylemiştik. Ama tabii ki oyun bunu zorunlu kılmıyor. Örneğin siz ve arkadaşınız, gitar ve bateriyi kullanarak müzik yapabilirsiniz. Ancak yine de ne kadar çok kişiyle oynarsanız o kadar eğleneceğiniz de bir gerçek. Eğer müzikle ilgileniyorsanız veya müzik yapmaktan hoşlanıyorsanız bu oyuna sahip olmamanız için hiçbir neden yok. Özellikle bir de bu konuyla ilgili olan arkadaşlarınız varsa tam bir zaman hırsızı haline dönüşebiliyor. Şu anda 2.99 dolara satışa sunulmuş olan oyunun henüz yeni piyasaya çıktığını ve güncellemelerle zamanla destekleneceğini de belirtmemiz gerekiyor.

Karşımızda bir Garageband yok, ancak oyunun bizi getirmek istediği noktanın da tam olarak bu olduğu söylenemez. Dolayısıyla böyle bir karşılaştırma yapılmasının yersiz olduğu kanaatindeyim. Hepinize bol müzikli ve bol oyunlu günler.

Oyunun tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

 

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.