Riot Games, Mobile Legends arasındaki dava karara bağlandı

Riot Games, Mobile Legends arasındaki dava karara bağlandı

2,9 milyon dolarlık bir tazminat söz konusu.

Bir dönem YouTube’un her yerinde karşılaşılan kalitesiz reklamlarıyla dikkat çeken MOBA türündeki Mobile Legends davalık olmuştu. Riot Games tarafından dava açılan Mobile Legends, haksız bulundu ve tazminat cezasına çarptırıldı. Çin asıllı şirket Moonton, bu konuyla alakalı olarak para kuru cephesinden açıklama yaptı. Fakat mahkeme bu açıklamayı da tanımayarak Leauge of Legends’a ve dolayısıyla Riot Games’e tam hak verdi. Davanın sebebi ise, telif hakları ve taklitçilik olarak kayıtlara geçti.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Riot Games, Mobile Legends arasındaki dava karara bağlandı

Riot Games, Mobile Legends arasındaki dava karara bağlandı

Geçtiğimiz günlerde Riot Games, Mobile Legends’i dava etmiş sebep olarak Moonton’un asla özgün tasarımlara ev sahipliği yapmayışını sundu. Yakından tanıdığımız şampiyonlardan Annie’nin NaNa, Xin Zhao’nun Yun Zhao olduğu oyunun sözde esinlenmeleri sadece bunlarla sınırlı değil. Çarp ismindeki sihirdar büyüsünün İntikam, Şifa isimdeki sihirdar büyüsünün İyileştirme Büyüsü, Arındır ismindeki sihirdar büyüsünün Saflaştırma ve rünlerin amblem şeklinde bulunması, üstelik bu gibi şeylere rağmen yüksek derecede gelirler elde etmesi Riot Games’ı oldukça rahatsız etmiş olmalı.

Piyasadaki bütün MOBA oyunlarının birbirlerinden esinlendiği doğrudur. Fakat buradaki anahtar kelime, esinlenmek. Dota, Warcraft III için bir mod olarak geliştirilirken ekip ikiye bölünmüş ve bir kısmı kendi MOBA oyunlarını yazmaya başlamış ve şirketini kurmuştu. Dota’dan ayrılan takım Leauge of Legends’ı var etmiş ve Riot Games’ı kurmuştu fakat kendilerine özgün içerikleriyle Dota’dan sıyrılıyordu. IceFrog ve geri kalanlar da Valve’ın himayesi altına girip Dota 2 üzerinde çalışmışlardı. İki isim birden büyüyüp oyun sektörüne hem yeni bir oyun türü kazandırmış hem de elektronik spor kültürünü geliştirmişti.

MOBA’ların piyasaya hükmetmesiyle birlikte bir çok geliştirici MOBA trendine dahil olmuştu. Verebileceğimiz en güçlü örnek ise Heroes of the Storm. Kendi haritalarını, eşya satın alma tarzını, Assist sistemini geliştirmiş ve piyasadaki MOBA’lar çok daha farklı olmuştu. Demeye çalıştığımız şey, her MOBA, birbirlerinden esinlendi fakat bire bir aynısını ya da çok benzerini hiç bir zaman koymadı. Mobile Legends için bu durum söz konusu bile değil.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Davanın sonuçlanmasıyla dikkat geçen bir diğer konu da Moonton’un tazminat ödemesiyle yaptığı açıklama. Mahkeme, 2,9 milyon dolarlık tazminat faturası çıkartmasına rağmen Moonton, davanın Çin’de gerçekleşmesini göz önüne olarak bunun 2,9 milyon Çin yuanı, yani yaklaşık 390 bin dolar olmasını gerektiğini söyledi. Fakat mahkeme para birimi hakkında bir yanlışlık yaptığını ve cezanın dolar kuru üzerinden ödenmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.