Resident Evil: Revelations HD İnceleme

Resident Evil: Revelations HD İnceleme

Resident Evil: Revelations'ın elden geçirilmiş halinin tekrar elden geçirilmiş hali olan Resident Evil: Revelations HD'nin yeni sürümü, satın almaya değer mi?

En sonunda bizlerle tekrar buluşan Resident Evil: Revelations HD‘yi inceleme fırsatı buldum ve olabildiğince tecrübelerimi bu incelememde sizlere aktaracağım. Tekrar elden geçirilmiş olan Resident Evil: Revelations HD‘nin PlayStation 4 sürümünü oynadığımı belirteyim öncelikle. Resident Evil 7 çıkmadan önce, bizlere serinin o eski atmosferini tekrardan yaşatmayı başarmış olduğu için çok beğenmiştim ve bu konudaki fikirlerimde de yalnız değildim. Fakat serinin son oyunu ile birlikte o eski atmosferi hissedince, bu oyuna karşı beslediğim hisler biraz değiştir. Yine de belirteyim ki, oyun benden gerçekten başarılı bir not aldı. Neyse, lafı çok da uzatmadan hemen incelememe geçeyim.

Resident Evil: Revelations HD İnceleme

Resident Evil: Revelations HD nedir?

Resident Evil: Revelations HD, ilk olarak 2012 yılı içerisinde Nintendo 3DS üzerinde çıkmış ve çıkışı ile birlikte, o eski tadı kazandırdığı için çok fazla beğenilmiş bir korku oyununun tekrar ve tekrar elden geçirilmiş halidir. Oyun ilk çıktıktan bir süre sonra neredeyse her konsol için çıkmış olması da ayrı bir mevzuyken, elden geçirilmiş halinin de tekrar elden geçirilmiş olması ayrı bir mevzu. Zaten, 28 Kasım 2017 tarihinde, Nintendo Switch için de gelecek. Yani, elden geçirilmiş oyunun elden geçirilmiş hali, tekrar elden geçirilecek. Çok kafa karıştırıcı değil mi? İşte, bu oyunun bir el konsolu oyunu olarak kalması taraftarı olma sebeplerimden biri de tam olarak buydu.

Oyun defalarca daha önceden incelenmiş olduğu için çok fazla üzerinde durmadan, daha çok oyunun PlayStation 3 sürümünden farklılıklarından bahsedeceğim. Hikaye açısından, özet geçecek ve sürprizi kaçıracak bir şey söylemeden bahsedecek olursam eğer, Resident Evil 4 ile Resident Evil 5‘in arası bir zamanda, 2005 yılında geçtiğinden söz edebilirim. Karakterlerimiz ise, açıkçası Leon Scott Kennedy‘e göre birkaç kat daha fazla sevdiğim Chris Redfield ile Resident Evil 3: Nemesis‘ten beri deli gibi hayranı olduğum Jill Valentine. Hikayemizde, Jill Valentine olarak, Chris Redfield‘i arıyoruz.

Peki, yeni Resident Evil: Revelations HD içerisinde farklı olan neler var?

Oyunun tekrar elden geçirilmiş halinde bizleri geliştirilmiş 1080p kalitede görseller karşılıyor ve oyunun PlayStation 3 sürümü ile karşılaştığımızda, arada grafik açısından gerçekten çok farklı olduğunu görmek mümkün. Elbette, tekrar bizlere sunulan oyun içerisinde bizleri karşılayan tek şey grafikler değil. Resident Evil: Revelations HD‘nin yeni sürümü içerisinde bizleri aynı zamanda bütün ek paketleri de bekliyor. Yani, kısaca özetleyecek olursam, Capcom oyunu biraz elden geçirip, grafik açısından güzelleştirdikten sonra, bir de içine bütün ek paketleri serpiştirip bizlere oyunu sundu.

Resident Evil: Revelations ile karşımıza çıkan Raid modu özelliği, tahmin edebileceğiniz üzere bizleri oyunun bu yeni sürümünde de bizleri karşılıyor, fakat daha fazla içerik ile. Oyunun Raid modunda bizleri The Ghost Ship: Chaos isimli yeni bir bölüm karşılıyor. Eğer bölümü oyun içerisinde oynamak istiyorsanız, açmanız gerekiyor ne yazık ki. Raid modu, 2012 yılındaki güzelliğini hala koruyor kesinlikle. Fakat bir sorunumuz var. Resident Evil: Revelations 2 üzerindeki Raid modu, zaten oynanış açısından incelememize konuk olan oyunun Raid modunu geride bırakmıştı. Şimdi, yeni çıkan bir oyunda, kendisini zaten halihazırda geçmiş bir Raid modu görmek, biraz garipsememe sebep oldu diyebilirim.

Resident Evil: Revelations HD İnceleme

Yeni Resident Evil: Revelations HD hakkındaki fikrin nedir?

Şöyle bir bakınca, oyunun yeni sürümünün, aslında Resident Evil: Revelations‘ın olması gereken tam sürümü olduğunu söyleyebilirim. Bütün içerikler bir arada ve eskisi kadar yer de kaplamıyor. Ayrıca, grafiklerinin de iyileştirilmiş olduğundan bahsetmekte fayda var, fakat hala o el konsolu oyunu olduğunu hissettiren kayarak ilerleme ve garip duruşlar oyun içerisinde mevcut. Grafiklerin iyileştirilmiş olmasına rağmen günümüzden biraz geride kaldığını da belirtmemde fayda var.

Bütün bunları ele aldığımızda, oyunun sunduğu bütün özelliklerin fiyatına değip değmeyeceği sorusu geliyor akla. PlayStation Store üzerinde, oyunun PlayStation 4 sürümünü 59 TL gibi bir fiyata bulmak mümkün. Sadece bu hali ile bile her kuruşuna değecek olan oyunu bir de indirimle kaparsanız, kesinlikle tadından yenmez. Eğer yurt dışında yaşayan biriyseniz, oyunu 20 dolar gibi bir fiyata da satın alabilirsiniz. TL değeri yüksek olsa da, Euro veya Dolar olarak aldığınızda resmen bedava olarak sunulan oyun, korku oyunu severler ve o eski Resident Evil aromasını arayan hayranları mutlu edecek bir yapım olmuş.

[inceleme]

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın