Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 11.05.2021

Uzun bekleyiş en sonunda bitti. Artık, Resident Evil 8 Village çıktı ve inceleme yazımı yazmadan önce tadını çıkararak oynama fırsatım oldu. Öncelikle oyunu bitirip, sonrasında da bonus içeriklere göz gezdirdim. Açıkçası, Capcom ekibi Resident Evil 8 Village oyuncularının oyunda kalması için güzel özellikler getirmiş. Tabii, Resident Evil 8 Village inceleme yazım boyunca bunlardan olabildiğince bahsedeceğim. Oyunu oynarken fazlasıyla etkilendiğimin altını çizerek Resident Evil 8 Village inceleme detaylarına geçiyorum, orada görüşürüz.

Resident Evil 8 Village inceleme

Resident Evil 8 Village hikayesi nedir?

Resident Evil 7 oynamış oyuncuların yakından bileceği Ethan Winters ve Mia'nın hikayesi, Resident Evil 8 Village ile de devam ediyor. Oyunun en başında gösterildiği için, sürprizi kaçıracağını düşünmüyorum anlatacağım şeylerin. Resident Evil 7 olaylarından sonra Chris Redfield, bizim bu ikiliyi güvenli bir yere taşıyor. Çocukları ile birlikte mutlu ve huzurlu bir hayat sürerken, bir gece Chris Redfield ve ekibi eve baskın yaparak Mia'yı öldürüyor. Kızları olan Rosemary Winters'ı kaçırıyor. Ethan Winters'ı da bu esnada bayıltıyorlar. Rosemary ve Ethan Winters, güvenli bir bölgeye taşınırken bir şeyler oluyor ve Rosemary ortadan kaybolurken, Ethan kendini yerde buluyor. Maceramız da böyle başlıyor.

Hikaye boyunca Rose'un peşinde koşuyor, onun için bulunduğumuz köy gibi yerde yeri geldiğinde terör bile estiriyoruz. Tabii, köyde insan diyebileceğimiz pek kimse olmadığı için, bu terör estirme mevzusu can sıkmıyor, kötü hissettirmiyor. Bu arada, eğer Resident Evil 7 oynamadan Resident Evil 8 Village'a başladıysanız veya Resident Evil 7 hikayesini unuttuysanız, oyun size bunu güzel bir şekilde hatırlatıyor.

Hikaye akışı olarak gerçekten hoş geldi diyebilirim. En azından kimin ne olduğunu, bir sonraki adımda ne olacağını merak ettiriyor. Dahası da, Resident Evil evrenine az çok aşinaysanız, aklınızda tahminler yürütmenizi sağlıyor. Tahmin edilebilir yerleri olduğu kadar, tahmin edilemeyen yerler de mevcut hikayede. Bu da, oyunu yer yer şaşkınlıkla oynamanızı sağlıyor. İlk oynayışım için 8 saat 10 dakika gibi bir sürede tamamladığımı da belirtip, direkt oynanışa geçeyim.

Resident Evil 8 Village inceleme

Resident Evil 8 Village oynanış olarak nasıl?

FPS türünde bizlerle buluşan Resident Evil 8 Village, standart bir Resident Evil özelliği olan bulmacaları da beraberinde getiriyor. Zor bulmacalara sahip bir oyun olduğunu söyleyemem. Yine, Resident Evil oyunlarına aşinaysanız hızlı hızlı çözebileceğiniz bulmacalardan ibaret. Aksiyon konusunda çok başarılı olduğunu belirtebilirim. Silah çeşitliliği konusunda aşırı bir şey beklemeyin elbette fakat sıktığınız her kurşundan zevk alabiliyorsunuz.

Düşmanların çeşitliliği konusunda Resident Evil serisinin bu oyunda kendisini aşmış olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yani, aslında temel olarak çoğunlukla benzer düşmanlar. Standart zombi seviyesindeki düşmanların görünüşleri değişik falan. Fakat daha güçlü ve özel yollarla öldürülebilen düşmanlar da mevcut. Bölüm sonu patron savaşlarından bahsetmiyorum elbette. Bazıları zırhlı oluyor, bomba ile veya keskin nişancı tüfeği ile zırhı açıp öyle öldürmeniz gerekiyor mesela. Bazıları, özel yerlerinden hasar alabiliyor falan. Güzel çeşitlilik sunulmuş.

Bölüm sonu canavarları demişken, Lady Dimitrescu dışında aklıma çok hoş bir kapışma oldu diyerek kazıdığım bir patron oldu, o da Heisenberg. Bu ikisi ile kapışmak aşırı zevkli geldi bana. Heisenberg kapışması özellikle. Hikayede sürpriz bozmayayım ama, Capcom oyuna tank savaşı bile eklemiş diyebilirim. Zaten Resident Evil 8 Village'ı oynarken genel olarak bir şey gördüğünüzde, "Aaa, buradan da eklemeler yapılmış." diyebiliyorsunuz. Capcom ekibinin cesaretli ve başarılı diyebileceğim bu adımı için kendilerine teşekkür eder, kendilerini tebrik ederim.

Resident Evil 8 Village inceleme

Resident Evil 8 Village oynanış açısından bu kadar şey mi sunuyor?

Oyunun bizi şekilden şekle sokuyor olması benim çok hoşuma giden bir detay oldu. Yeri geliyor, silahınızı alıp düşmanlara karşı çaresiz bırakıyor, yeri geliyor kaosun ortasına sürüklüyor, yeri geliyor kaçmanızı istiyor, yeri geliyor kapışmanızı istiyor. Oyunda toplanabilir eşyaların da var olması ekstra güzel bir olay. Yani, ana oyunu oynarken, bir yandan da bulmaca çözerek veya gizlenmiş eşyaları bularak kendinizi geliştirebiliyorsunuz.

Oyunda The Duke adında bir karakter bulunuyor. Kendisi, Resident Evil 4 ile tanıdığımız gizemli satıcı benzeri bir karakter olsa da, kendisinin at arabası var direkt. Gezgin de denilebilir. Tam olduğumuz yerlere geliyor, kritik noktaları biliyor. Güçlü ve bir o kadar da akıllı olduğuna inandığım bir karakter kendisi. Oyun boyu bizlere silahlar, eşyalar, parçalar satıyor ve elimizdeki fazla eşyaları satın alarak para kazanmamızı sağlıyor. Dahası da, birtakım yemek tarifleri veriyor ve bizden malzeme bekliyor. Malzemeleri tamamladığımızda ise kalıcı olarak ekstra bir güç, etki veriyor bize.

Envanter sistemi konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğinizi söyleyebilirim. Oyun boyunca bizlere verilen eşyaları depolayabileceğimiz yerler olmuyor ne yazık ki ama en azından fazlalıkları satabiliyor, envanter alanımızı çok ama çok fazla genişletebiliyoruz. Bu sayede, envanter alanı konusunda hep rahat oluyoruz ve her zaman bir şeyler için envanterimizde yer oluyor. Bu, benim gibi her şeyi toplayan mezarcılar için ekstra güzel bir özellik.

Resident Evil 8 Village inceleme

Dövüş sistemi ne alemde peki?

Oyun içerisinde yakın ve uzak olmak üzere farklı silah çeşitleri mevcut. Eğer dilerseniz, bıçağınızı çekip yakına girerek düşmanlarınızı doğrayabilirsiniz. Tabii, dilerseniz de silahınızı çekip kafalarına kafalarına mermileri doldurarak devirebilirsiniz. Dövüş sistemi konusunda oyun size güzel olanaklar sağlıyor diyebilirim.

Eğer olur da yakın dövüş ile düşmanlarınızı alt etmeyi tercih ederseniz, bıçağınızı çekip düşmanlarınıza yaklaşmanız gerekiyor demektir. Size vurdukları zaman da kendinizi savunmaya alarak hasarı minimuma indirebiliyorsunuz rahatça. Hatta, The Duke tarafından verilen yiyecekler sayesinde hasarı daha da düşürebiliyor ve can miktarınızı yükselterek daha dayanıklı bir hale gelebiliyorsunuz.

Silahlar konusundaki vuruş hissiyatının hoşuma gittiğinin altını çizebilirim. Her ne kadar uzuv kopması vesaire pek olmasa da, kafa patlatma olayı bulunuyor. Dahası da, çoğu düşman için attığınız merminin oturduğunu hissettirdiğini söyleyebilirim. İster bomba atın, ister mayın yerleştirin, ister silahınızla mermi manyağı edin, efsane hisler sunuyor oyuncuya.

Resident Evil 8 Village inceleme

Resident Evil 8 Village hakkında başka ne diyebilirsiniz?

Diyelim ki oyunu bitirdiniz, oyun size yeni bir zorluk daha açıyor. Village of Shadows adındaki zorluk, oyunun en zor modu. Aynı zamanda, oyundaki küçük bir masal kitabının da adı olması dikkat çekiyor. Tabii, bu zorluk moduna eğer Trauma Pack sahibiyseniz ilk seferden itibaren ulaşabiliyorsunuz, orası ayrı bir mevzu. Oyun bittiğinde tek açılan özellik elbette bu zorluk da değil, Capcom ekibi oyuncuyu oyunda tutmayı çok istemiş gibi görünüyor.

Capcom ekibinin oyuncuyu, oyunda tutma girişimi Mercenaries modu ile kendisini belli ediyor. Oyunu bitirdikten sonra, bonus olarak 100 puan karşılığında açabildiğiniz bu Mercenaries modunda, size verilen belli sürede, belli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Attığınız her adım size puan olarak yansıyor diyebilirim. Belli bir genel puan üzerinde aldığınızda ise yeni haritalar açılıyor ve yolunuza devam ediyorsunuz. Ayrıca, hem Mercenaries modunda yaptıklarınızla hem de ana oyunda yaptıklarınızla özel puanlar kazanıyorsunuz. Bu puanlarla da Mercenaries modunu açtığınız gibi, başka içerikler ve özellikler açabiliyorsunuz. Sınırsız mermili ve uçuk silahlar da buna dahil.

Resident Evil 8 Village inceleme

The Mercenaries modu ve Village of Shadows zorluğu

Oyunu biraz daha oynadıktan sonra, bu başlıkları biraz daha açmanın faydalı olabileceğini düşündüm. Şimdi, öncelikle Village of Shadows zorluğu ne getiriyor? Bu sorunun cevabını vereyim. Village of Shadows'u elbette Traume Pack ile birlikte ilk oynayışta da açabildiğinizi söylemiştim. Dilerseniz direkt bu moddan başlayabilirsiniz fakat kesinlikle tavsiyem değildir. Bu zorluk modunda düşmanların size uyguladığı hasar, düşmanların hızları, düşmanların savunma ve canları artıyor. Bu kadarla da kalmıyor, ileride gelmesi gereken zor düşmanlar erkenden karşınıza çıkıyor.

The Mercenaries modunu oynayabilmek için ise önce oyunu bitirmeniz ve puan elde etmeniz gerekiyor. 100 puan karşılığında bu modu açabiliyorsunuz. Ardından ise, tadını çıkarmaya başlayabiliyorsunuz. İlk 4 bölümde, bir sonraki bölümü açmak için en az A-Rank sonuç elde etmeniz gerekiyor. Son 4 bölümde ise B-Rank almanız yeterli oluyor. Bütün bu gereksinimleri karşıladığınızda, ana oyun kadar zamanınızı harcattıracak bir sürü oynanış daha elde etmiş oluyorsunuz. Ayrıca, bol bol da zombi öldürerek, iyice tatmin olabiliyorsunuz.

Bütün bunların dışında bir de puan dükkanı bulunuyor oyunda. Bu puan dükkanı sayesinde, ister ana oyunda, ister görsel şeyler açabiliyorsunuz. Ana oyunda kullanabileceğiniz daha güçlü silahları açtıktan sonra, sınırsız mermili versiyonlarını dahi açma şansı sunuyor oyun. Zaten, ana oyunu 1 kere bitirdikten sonra Village of Shadows'a girmeden önce kesinlikle bu silahları açmanızı önerebilirim. Yoksa gerçekten çok fazla yırtınmak gerekiyor, tecrübeyle sabit.

Resident Evil 8 Village inceleme

Resident Evil 8 Village performans olarak ne alemde?

Çıkışı ile birlikte çok kişi FPS düşüşlerinden yakınmış fakat benim başıma FPS düşüşü konusunda ağır bir şey gelmedi. Çoğunlukla rahat olarak oyunu oynadım fakat oyundaki birkaç sahnede iyice kafayı yedim, bir yerde oyunu silesim dahi geldi diyebilirim. Bazı ara sahnelerde oyun öylece donuyor. Sebebi de yok. Arkada her şey açık da olsa kapalı da olsa donuyor oyun. İlk seferlerde yine problem olmadı, oyunu PC'yi kapatmadan kapatabildim fakat birkaç kere de PC'yi tekrar başlatmam gerekince bunu inceleme yazımda belirtme gereksinimi hissettim. Abartmıyorum, Heisenberg'i 4 kere öldürdüm. 4 kere ya. Sıktı artık ve hala o ara sahneyi kendi oyunumda izleyebilmiş değilim.

Elbette bu tarz problemler çözülebilir, o yüzden yine dert etmiyorum ama anlatmasam da gerçekten içimde kalırdı. Bunun dışında, birkaç kere FPS 50-55 arasını gördü oyunda, yoğun yerlerde, o kadar. Hemen aşağıda, oyunu test etmek, oynamak için kullandığımız test sistemi ve aynı zamanda oyunun sistem gereksinimleri yer alıyor. Kendinize listeye bakarak bir şekilde pay çıkarabilirsiniz diye düşünüyorum.

Resident Evil 8 Village sistem gereksinimleri (MİNİMUM):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
 • İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 ya da Intel Core i5-7500
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 560 4GB VRAM ya da NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB VRAM
 • DirectX: Sürüm 12
 • İlave Notlar: Beklenilen performans: 1080p/60 FPS. Kare sayısı, görsel olarak zorlayıcı yerlerde düşebilir. Işın izleme için AMD Radeon RX 6700 XT ya da NVIDIA GeForce RTX 2060 gereklidir.

Resident Evil 8 Village sistem gereksinimleri (ÖNERİLEN):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
 • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 ya da Intel Core i7 8700
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 5700 ya da NVIDIA GeForce GTX 1070
 • DirectX: Sürüm 12
 • İlave Notlar: Beklenilen performans: 1080p/60 FPS. Kare sayısı, görsel olarak zorlayıcı yerlerde düşebilir. Işın izleme için AMD Radeon RX 6700 XT ya da NVIDIA GeForce RTX 2070 gereklidir.

Oyunu test ettiğim sistemin özellikleri:

[table id=7 /]

Resident Evil 8 Village inceleme

Resident Evil 8 Village inceleme sonucu nedir?

O kadar anlattım ettim, şimdi genel olarak Resident Evil 8 Village inceleme sonucundan bahsedelim. Resident Evil 8 Village, hikaye olarak bağlantılı ve bir yerden sonra aşırı saran bir anlatım sunuyor. Bu konuda gerçekten çok fazla sardığını belirtebilirim. Silah çeşitliliği konusunda özellikle oyun başında pek bir şey beklememeniz gerekiyor fakat geliştirmeler ve vuruş hissiyatını gerçekten beğendim diyebilirim. Direkt korku odaklı yerler de var oyunda, tam aksiyon dolu yerler de var. Bu yüzden ikisinin karışımı bir tecrübe beklentisi ile girmeniz daha iyi olur. Beni gerçekten çok mest etti.

Resident Evil 8 Village, PC platformu için Steam üzerinde 279 TL'lik fiyat etiketine sahip. Bu size fazla gelirse, Playstore üzerinde yer alan 268 TL'lik fiyatı bir tık daha uygun gelebilir. Dahası da, eğer TTNET abonesiyseniz, bu ücreti taksitlendirebiliyorsunuz. 22,33 TL x 12 ay taksit imkanı ile, oyunu daha alınabilir yapıyorlar. Oraya göz gezdirmek için de, yazının altında bulunan Satın Al butonuna tıklayarak, Playstore sayfasına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.