Remember Me, çok görüp geçirmiş!

Remember Me, çok görüp geçirmiş!

Oyun dünyasındaki kadın karakterlerle ilgili üzücü gerçek...

Remember Me’nin yapımcı şirketi Dontnod Entertainment; Capcom ile anlaşma imzalamadan önce pek çok yayıncının oyunu, ana karakteri kadın olduğu için reddettiğini söyledi.

Oyunun yaratıcı yönetmeni Jean-Maxime Moris “Bazı şirketler bize ‘Eh, oyunu yayınlamak istemiyoruz çünkü oyun başarılı olmayacak. Oyunda kadın ana karakter olmaz. Erkek olması lazım. Bu kadar basit,’ dediler.” diye açıklamada bulundu.

rememberme“Bize ‘Bir oyunu oynayan bir erkeğin oyunda başka bir erkeği öpmesini sağlayamazsınız,’ diyenler oldu.” 

Bu dar görüşlülüğün oyun sektörünün ilerlemesinin önünde engel olduğunu söyleyen Moris “Ben de onlara ‘Böyle bir düşünce tarzıyla medyumun olgunlaşabileceğini sanmıyorum.’ dedim. Sonuçta bir oyun oynadığınız için cinsel yöneliminiz sorgulanacak diye bir şey yok. Bilmiyorum, bana çok garip geliyor.

“Filmlerde farklı cinsiyetteki karakterlerle kendimizi özdeşleştirebiliyoruz, bu neden oyunlar için de geçerli olmasın? Ana hedef kitlemizin 15-25 yaş aralığında erkekler olması bir bahane değil. Bu tarz bir karakteri yaratabilmeli ve oyuncuların zekalarına o karakterle bağ kurabileceklerine inanacak kadar saygı duymalıyız.”

Oyun dünyasında kadınların temsil edilişi hakkında bu tarz görüşleri olan ve bu görüşlerinin arkasında duran insanların varlığı gerçekten çok sevindirici. Umarız bu tutum zamanla tüm oyun endüstrisine yayılır ve kadın karakterler oyun dünyasında hak ettikleri yerlere gelirler.

Remember Me’nin 4 Haziran‘da Kuzey Amerika’da, 7 Haziran‘da Avrupa’da çıkacağını hatırlatalım. Gelişmeler için takipte kalın.

Yorumlar (2)

Bir Cevap Yazın

  1. Aykut dedi ki:

    Yapımcıyı taktir ettim .Hala böyle düşünen oyun firmalarını geçtim insanlar var mı ?

  2. Öykü dedi ki:

    Katılıyorum. Sırf yapımcıların kadınlar konusundaki tutumu yüzünden oynamayı reddettiğim çok oyun var. 21. yüzyıldayız, çok moderniz diye geçiniyor hala toplum…