Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 08.11.2019

Red Dead Redemption 2 PC sürümü geçtiğimiz günlerde çıkışını gerçekleştirdi bildiğiniz üzere ve benim de oynama imkanım oldu. Hatırlarsınız daha önceki yayımladığımız haberlerden, ben gerçekten heyecanla bekliyordum Red Dead Redemption 2 PC versiyonunu. Çünkü, çok daha iyi görsellik sunacağına adım kadar da emindim. Öyle de oldu zaten fakat tadını çıkaramadım ne yazık ki ve yine Rockstar Games'in vasat bir çıkışı ile karşı karşıya kaldım. Red Dead Redemption 2 PC inceleme yazımda da, oyunun oynanışından ziyade, oyunun PC sürümündeki değişikliklere ve yaşadıklarıma değineceğim. Zaten Red Dead Redemption 2 inceleme yazısını daha önceden yayımlamıştık, buraya tıklayarak o yazımıza geçebilirsiniz.

Rockstar ekibinin bunca şikayetten sonra oyuna el atacağına inanıyor ve güveniyoruz. Bu yüzden, oyun düzeltildiğinde tekrardan el atacağım.

Red Dead Redemption 2 PC inceleme

Red Dead Redemption 2 PC sürümünde yeni ne var?

Bildiğiniz gibi, PC denilince teknik açıdan daha fazla imkan akla geliyor. Rockstar Games ekibi de sağ olsun PC'nin etinden, sütünden, otundan, püsüründen faydalanmış. Özellikle görsel açıdan muhteşem ötesi bir oyun vardı karşımda oyuna girdiğimde. Teknik açıdan da yenilikler var tabii. Hatta Rockstar Games ekibinin internet sitesinden gördüğüm değişikliklerden bahsedeyim. Oyunun, PC'nin teknik ve görsel anlamda gücünden faydalandıklarını dile getirerek başlamışlar yeniliklerden bahsetmeye. Bu sayede, oyunun daha zengin ve detaylı bir dünyaya sahip olmuş olmasından bahsedilmiş.

Daha sonrasında ise, çizim mesafesi, daha iyi navigasyon gibi alanlarda da önemli değişiklikler yapıldığının altı çizilmiş. Gece-gündüz döngüsüde ışıklandırma ve gölgelendirme sistemlerinde de büyük iyileştirmeler olduğu belirtiliyor. Kar izleri, yansımalar, gölgeler gibi alanlarda da önemli iyileştirmeler yapılmış. Dahası, ağaç, ot ve hayvanlar konusunda da güzel değişimler yapılmış. Peki, bütün bu değişiklikler fark ediliyor mu? Kesinlikle! Fakat bu iyileştirmeler, aynı zamanda teknik açıdan problemleri de beraberinde getirmiş. Zaten ben de bu konuda çok problem yaşadım. Tek tek bahsedeceğim hepsinden.

Red Dead Redemption 2 Take-Two Red Dead Redemption 2 PC inceleme

Red Dead Redemption 2 PC sürümünü oynarken ne gibi problemler yaşadın?

Son zamanlarda, her ne kadar yeterince kaliteli bulmasam da, kendi adıma açmış olduğum YouTube kanalında oyunları oynarken yaşadığım tecrübeleri paylaşmaktayım. Bu yüzden de Streamlabs OBS kullanıyorum. Fakat, fark ettiğim kadarıyla oyun, Streamlabs OBS'i sevmiyor. Çünkü, oyun çıktıktan sonraki gün gelen yamadan sonra oyunu Streamlabs OBS ne zaman açık olsa kapandığını fark ettim. Bu, ilk olarak canlı yayın esnasında oldu ve bağlantısı da hala duruyor. Bahsettiğim canlı yayına buradan bakabilirsiniz. Özellikle son dakikaları çok can sıkıcı. Dahası, oyunu kaydetmek için pencere yakalama ve oyun yakalama özelliklerini de bir türlü oturtamadım. Bunun için hem oyunu pencereli modda açtım, hem de standart tam ekranda açtım, ikisi de yemedi.

Bütün bu sorunlar başlamadan önce, bir de oyunu açma sorunu vardı. Düşünsenize, uzun süredir bekliyorsunuz oyunu büyük bir heyecanla. Sonra, saat 16:00 oluyor. Önce, dosyaların açılma işlemi başlıyor bir yarım saat falan. Tamam diyorsunuz, eyvallah, tamam. Sonradan bir 3-4GB bir dosya indiriyor, ona da eyvallah diyorsunuz. En sonunda her şey bitiyor ve başlatma tuşu açılıyor. Mutlusunuz artık değil mi? O kadar çabuk sevinmeyin. Tıkladığınızda yükleniyor olduğu dile getiriliyor ve o da ne? Rockstar Games Launcher bir anda beklenmedik bir şekilde kapatılıyor mu? Hadi bir de bununla uğraş.

Her neyse, bunu da bir şekilde çözdüm. Öncelikle, ekran kartı sürücüsünü tamamen kaldırdım ve yeniden kurdum en güncel sürümünü. Olmadı bir şey. Sonrasında, Razer Synapse, Logitech cart curtu, Asus Tweaker gibi programları kapattım. Yine yemedi. Sonra, Windows'u güncellemem gerektiğini öğrendim. Tamam dedim, olur. Onu da yaptım. Fakat ölüm gibiydi. Samsung Evo 970 kullanmama rağmen abartısız 30-45 dakika sürdü güncelleme. Daha bile fazla olabilir belki de. Peki problemler çözüldü mü? Sadece o anlık.

Red Dead Redemption 2 PC inceleme Red Dead Redemption 2 rehber Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri rdr 2 sistem gereksinimleri

Başka ne gibi sorunlar oldu ki?

Red Dead Redemption 2 PC sürümü elbette bu kadar problemle yakamı bırakmayacaktı. Dahası da geldi. Oyunun optimizasyonundan mıdır, nedir bilmiyorum ama doğru düzgün performans alamıyorum. Her şeyi Ultra'ya çektiğimde FPS 30-50 arasında takılıyor gibi hissediyorum. Evet, "...gibi hissediyorum." çünkü Rockstar Games ekibi, Steam aracılığıyla oyunu açmama izin vermediğinden kaç FPS aldığıma bakamadım ve ekran görüntülerini de keyfime göre kayededemedim. Teşekkürler Rockstar Games ekibi, seviliyorsunuz!

Benim daha önceki inceleme yazımı okumuş olan takipçilerimiz zaten biliyordur elimin altındaki sistemi fakat ben yine de hemen aşağıya hem oyunun sistem gereksinimlerini, hem de benim PC'nin sistem özelliklerini yerleştirdim, bakabilirsiniz. Zaten internet üzerinde hemen NVIDIA GeForce RTX 2080Ti ile bile Ultra ayarlarda sabit 60FPS alınmadığı haberlerini görmüşsünüzdür. Doğru bunlar, tecrübeyle sabit. NVIDIA GeForce GTX 1080Ti var elimde Asus Turbo modeli. Buna OC yapmış olduğum halde sabit 60FPS alamıyorum. Oyun tecrübemi zedeliyor biraz ama yine de oynanmayacak gibi olmuyor. Sunduğu görselliğe rağmen dişimi sıkıyorum.

Fakat oyunu oynayamıyorum! Oynayamıyorum yahu! Bildiğiniz, oynayamıyorum! Sürekli kapanıyor, şaka gibi. Gerekli her güncellemeyi yaptım, buna rağmen oyun inatla kapanıyor. Rockstar Games ekibinin Grand Theft Auto IV PC çıkışı aklıma geliyor bu durumda. Evet, hala zamanının ötesinde olduğunu düşündüğümüz bir oyundu Grand Theft Auto IV fakat optimizasyonu çok kötüydü. Yani, tamam, iyi, güzel ama oynayamayınca da bir işe yaramıyor güzellik ve hatta dürüst olmak gerekirse muhteşemlik, Rockstar Games bey. Lütfen ama lütfen, yamalarla vesaire oyuna birazcık da olsa bir optimizasyon alalım, lütfen!

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İŞLETİM SİSTEMİ: Windows 7 – Service Pack 1(6.1.7601)
 • CPU: Intel Core i5-2500K / AMD FX-6300
 • RAM: 8GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 770 2GB / AMD Radeon R9 280 3GB
 • HDD: 150GB
 • Ses kartı: DirectX uyumlu ses kartı

Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İŞLETİM SİSTEMİ: Windows 10 – Nisan 2018 (v1803)
 • CPU: Intel Core i7-4770K / AMD Ryzen 5 1500X
 • RAM: 12GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 480 4GB
 • HDD: 150GB
 • Ses kartı: DirectX uyumlu ses kartı

Red Dead Redemption 2 PC inceleme Red Dead Redemption 2 rehber

Red Dead Redemption 2 PC inceleme sonucu nedir?

Öncelikle, Red Dead Redemption 2 PC inceleme sonucundan bahsetmeden önce, fiyat etiketinden bahsedelim. Oyunun Epic Games Mağazası üzerindeki fiyat etiketleri 299 TL, 379 TL ve 449 TL olarak belirtiliyor. Bu da elbette can yakıyor ister istemez. Fakat, Playstore üzerinde, Türk Telekom internet faturasına 12 taksite kadar bölünerek 288 TL'den başlayan fiyatlarla alabilme imkanınız da mevcut. Diğer paketler ise, 368 TL ve 432 TL'lik fiyat etiketlerine sahip ve bu taksit imkanı, bu paketlerde de mevcut.

Türk Telekom internet müşterisiyseniz, standart sürümü 24 TL x 12 ay taksitle alma imkanı sunuluyor size. Eğer Special Edition istiyorsanız, bu sefer oyunun ücreti 30,67 x 12 taksit oluyor. Yok, en iyisini alacağım diyorsanız, Ultimate Edition var ve bu da, 36 TL x 12 taksit oluyor. Dilediğiniz paketi satın alarak, 12 ayda ufak ufak ödemeler yapmak şartıyla oyuna sahip olabiliyorsunuz.

Red Dead Redemption 2 PC inceleme sonucumuza dönelim geri. Açıkçası, Rockstar Games ekibinin bu sorunları zamanla çözebileceğini düşünüyorum ama oyunu bu kadar beklemiş biri olarak bunca hatadan sonra gönlüm biraz çıt oldu. Gelecek yamalarla düzelteceklerini bilsem de, hevesimin kursağımda kalmış olması bende acı bir yara olarak yer alıyor. Muhteşem bir oyun fakat berbat bir çıkış... Rockstar Games, bu sefer üzdün...

Rockstar ekibinin bunca şikayetten sonra oyuna el atacağına inanıyor ve güveniyoruz. Bu yüzden, oyun düzeltildiğinde tekrardan el atacağım.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.