Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 20.09.2018

Bildiğiniz üzere Red Dead Redemption 2 26 Ekim 2018 tarihi ile birlikte çıkışını gerçekleştirecek. Biliyoruz, Red Dead Redemption 2 çıkışına daha bir hayli zaman var. Fakat, Red Dead Redemption 2 ön inceleme yazısına ne dersiniz? Bu yazımızda, Red Dead Redemption 2 ön inceleme fikirlerimizi sizlerle paylaşacağız. Gelin, yavaş yavaş Red Dead Redemption 2 ön inceleme yazımıza giriş yapalım.

Red Dead Redemption 2 ön inceleme

Red Dead Redemption 2 gerçekten bir harika dostum

Arthur Morgan'ı bir dükkanda, ağzına peynir iterken ve rom şişelerinde boğulurken görüyoruz. Hayatı takip etmek, öldürmek ve avlamak ile geçmiş olan biri söz konusu sonuçta, farklı bir şey de beklememek gerek. Böyle bir karakterin en sonunda ne yapmasını bekliyorduk ki zaten? Red Dead Redemption gerçekten bize kovboy olmayı hissettirmişti fakat John Marston'ın herhangi bir ihtiyacı bulunmuyordu. Red Dead Redemption 2 ise, bizlere tam anlamıyla bir kovboyun hayatını sunmaya hazırlanan bir yapım. Zira, Arthur Morgan'ın kirlendiği zaman yıkanması, saçlarını ve sakallarını kesmesi, kilosuna dikkat etmesi, dayanıklılığını artırması gerekiyor. Bir sürü ayrıntı söz konusu yani.

Red Dead Redemption 2 demo sürümü erken aşamalarda geçen bir görev ile başlıyor. Arthur Morgan ile Van der Linde çetesi, Blackwater'daki soygundan sonra karlı tepelerde saklanıyor. Plan ise bir süre buralarda takılmak. Tabii, durumlar hiç de öyle gitmiyor. Zira, Van der Linde çetesinin patronu para yüklü bir tren haberi alıyor. Sonrasını da az çok tahmin ediyorsunuzdur muhtemelen. Red Dead Redemption 2, ilk oyuna göre çok daha dolu ve canlı manzaralarla karşımıza çıkıyor. Atların kuyruklarına varana kadar fizikleri ile bizleri mest etmeyi başardığını söylesek pek de yalan olmaz. Verilen bilgilere göre harita üzerindeki her ağaç tek tek yerleştirilmiş.

Biz oyunculara Red Dead Redemption 2 ile sunulan bu sahnelere FPS ya da TPS bakış açısıyla şahitlik etmek tamamen oyuncunun kararı olan bir şey. HUD ekranı bile tamamen özelleştirilebilir. Hayran kaldığımız bir diğer özellik de, Arthur Morgan ve atının fiziksel anlamda gerçekten taşıyabileceği yükü taşıyabiliyor olması. Yani, "Bu tüfeği nereden çıkardık ya?" sorusunu sormuyoruz. Elden geçirilmiş Dead-Eye sistemi ile, bu görevde karşılaşıyoruz. İşler biraz ters gidince Arthur Morgan işi ele almaya geçiyor. R3 tuşuna basarak yeni sistemi kullanmaya başlayabiliyor ve R1 tuşuna basarak da mermi yağmuruna tutabiliyoruz.

Red Dead Redemption 2 ön inceleme

Red Dead Redemption 2 detayları ile bizleri mest etmeyi başardı

Red Dead Redemption 2 ile birlikte Rockstar Games ekibi gerçekçiliği bir tık öteye taşımayı hedeflemiş gibi görünüyor. Zira, artık mermi süngeri diye tabir edilen düşmanlar bulmak pek mümkün değil. Kafaya atılan tek kurşun ile düşmanı temizlemek mümkün. Eğer iyi bir atış gerçekleştirdiyseniz, bir kill-cam olarak da bilinen sahne ile karşılaşıyorsunuz. Bir güzel detay da, yumruk yumruğa dövüş sisteminde olmuş. Zira, karşınızdaki ile kapıştıkça, yüzde beliren hasarları görmek mümkün.

Red Dead Redemption 2 içerisindeki karar verme özelliği de bizleri bu görevde karşılıyor. Arthur Morgan içeri girdiğinde ve ortalığı temizlediğinde, oyuncuya seçenekler sunuluyor. İster içerideki yolcuları öldürebilirsiniz, isterseniz bırakabilirsiniz, isterseniz de rehin alabilirsiniz. Fakat ne yazık ki sonuçlarını göremeden, seçimi yapamadan geçiyor bu sahne. Zaman ileri akıyor ve oyun bizi Red Dead Redemption 2 içerisindeki ileri bir zamana götürüyor.

Red Dead Redemption 2 ön inceleme

Red Dead Redemption 2 demo sürümü, açık dünyada kontrolleri elimize veriyor

Zamanın ileri aktığından söz etmiştik zaten. Kendimizi Red Dead Redemption 2 açık dünyası ile baş başa buluyoruz. Kontroller bize teslim edildiğinde, ilk karşılaştığımız şey bir adamın çığlıkları oluyor. Acı içinde çığlıklar atan adam, görünüşe göre bir yılan tarafından ısırılmış. Adamın bacağından zehri emiyor ve toprağa tükürüyoruz. Bu olay, Red Dead Redemption 2 içerisinde karşımıza çıkabilecek yüzlerce rastgele olaydan sadece bir tanesi.

Rockstar Games ekibi, Red Dead Redemption 2 fizikleri ile gerçekten harika işler başarmış. Bunu nereden çıkardığımızı sorabilirsiniz. Atınıza yüksekten atladığınızda, atınıza binebiliyorsunuz fakat aynı zamanda billur acısını da hissetmek, görmek mümkün. Ayrıca, görünüşe göre atınıza arkadan da binebiliyorsunuz. Avlanma konusu da bir o kadar başarılı olmuş. Bir hayvanı avlamak istediğinizde ve ateş açtığınızda yaralayabiliyorsunuz. Ardından da takip ederek hayvanı yüzebiliyorsunuz.

Önce atımızın sırtına attığımız deri ve eti, şehre götürüyoruz. Şehirde, deri ve eti sattıktan sonra da dükkana gidip peynir ve rom alma şansımız bulunuyor. Kafamız güzel ama nasıl güzel, bir bilseniz. NPC'lere hakaret yağdırmaya başlayabiliyoruz. Tabii, selamlama şansınız da bulunuyor fakat dediğimiz gibi, kafamız güzel, çok güzel. Hakaret ettiğimiz NPC, "Sorun çıksın istemiyorum." diyor ve yoluna devam ediyor.

Red Dead Redemption 2 ön inceleme

Red Dead Redemption 2 içerisinde NPC'lere iyi de davranabilirsiniz, kötü de

Red Dead Redemption 2 ön inceleme yazımızda belirtmek istediğimiz gerçekten çok fazla özellik var oyun içerisinde bulunan. Mesela, NPC'lere karşı iyi de olabiliyor, agresif de davranabiliyorsunuz. Konuşma esnasında seçiminize bağlı olarak tepkiniz ve aldığınız tepki değişkenlik gösteriyor. Hoşumuza giden detaylardan bir tanesi de, NPC'lerin sizi süzmesi ve üzerinizdekilere göre davranıyor olması oldu. Giydiğiniz kıyafetin bile bir önemi var oyunda.

Gereksiz bir şekilde insanlara yaklaşıp onlarla kavga edebiliyor ve sonuç olarak ölüm kalım dövüşü yapabiliyorsunuz. Hayatta kalan ise genellikle doğal olarak biz oluyoruz. Tabii, aynı zamanda kavga etmek yerine başka seçenekleriniz de bulunuyor. Silahınızı çekip vurabiliyorsunuz ya da atınıza binip yolunuza devam edebiliyorsunuz. Her ne kadar Arthur Morgan bir kaçak, bir çete üyesi olsa da, hikayesini çok iyi biri olarak da tecrübe etme şansınız bulunuyor.

Red Dead Redemption 2 ön inceleme

Red Dead Redemption 2 ön inceleme yazımızın sonları ve düşüncelerimiz

Bahsetmemiz gereken bir diğer ayrıntı da, atınıza yüklediğiniz et ile ilgili. Eti sattıktan sonra kanı temizlemeniz gerekmekte çünkü temizlememeniz durumunda vahşi hayvanlar tarafından saldırıya uğrayabiliyorsunuz. Eğer atınızın size daha iyi uymasını istiyorsanız, onu sevmeniz ve beslemeniz gerekiyor. Aranızdaki bağı güçlendirmeniz her konuda fayda sağlayacaktır. Zira, uzak mesafelerden bile ıslık çaldığınızda yanınıza gelebiliyor. Ayrıca, atınıza çok iyi bakmanız gerekiyor çünkü öldüğü zaman bir daha geri gelmiyor.

Atınız ağır bir şekilde yaralandığınızda onu iyileştirebiliyorsunuz. Fakat eğer gerekli kitiniz yoksa, şehre gitmeniz ve atınız kan kaybından ölmeden dönmeniz gerekiyor. Çete üyelerinin bizimle olan iletişimi de bir hayli güzel. Zira, kampınıza gittiğinizde sizinle iletişime geçiyorlar. Birçok oyunda, sizinle iletişime geçmeleri için hikayede bir şeyler olması gerekiyor. Kampa kokarak geldiğinizde hakaretler edebiliyor, kampın ihtiyaçlarını karşıladığınızda ödüllendirilebiliyorsunuz. Rockstar Games ekibi, Red Dead Redemption 2 ile gerçekten güzel bir iş başarmış. Açıkçası, şu ana kadar çıkan oyunlar arasında bu kadar canlı bir dünyaya sahip olan oyun yok denecek kadar az.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.