Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 05.11.2018

Geldik o büyük güne. En sonunda Red Dead Redemption 2 ile karşı karşıyayız. Bizlere muhteşem tecrübeler sunmaya hazırlandığından emin olduğumuz o yapım, en sonunda ellerimizde. Bu Red Dead Redemption 2 inceleme yazısında da, ne tecrübe ettiğimizden bahsedeceğiz. Ayrıca, belirtmemiz gereken önemli bir nokta var. Red Dead Redemption 2 inceleme yazımız, oyuna yeni başlayacaklar için sürpriz kaçıran şeyler içermiyor, endişelenmenize gerek yok.

Red Dead Redemption 2 inceleme

Red Dead Redemption 2 bizlere ne sunuyor?

Red Dead Redemption 2 inceleme yazısını sürprizi kaçırmadan sizlerle paylaşacağımızı belirttik fakat bu gerçekten zor olacak gibi duruyor. Biz, yine de başlayalım lafı uzatmadan. Hani, birçok oyunda sol tetik tuşu düşmana nişan alır ve sağ tetik tuşu ile öldürürsünüz ya? Red Dead Redemption 2 sistemi ile bile farklı olduğunu gösteriyor. Sol tetik tuşu sadece katliam için değil, aynı zamanda oyun dünyasının her parçası ile etkileşime geçilebilmesi için kullanılıyor.

Yoldan geçen bir insana kenetlenin ve dostça bir selam verin. Tabii, dilerseniz onları sinirlendirebilirsiniz de, size kalmış. Hayvanlar için de bu durum geçerli. Hayvanları inceleyebilir, ıslık çalabilir, sevebilir ve azarlayabilirsiniz. Diyalog seçenekleri yerine tamamen oyun içerisinde oluyor bütün bunlar. Dünyaya etki etmenin tek yolu mermiler değil ve diyalog sistemi de sabit değil. Red Dead Redemption 2 dünyasında gerçekleşen değişim ile birlikte diyaloglarda da değişim görmek mümkün.

Hani, oyunlarda genel olarak müzik değiştiğinde, büyük bir mermi veya can ganimeti ile karşılaştığınızda bir şeylerin sizi karşılamak üzere olduğu anlamına geliyordu ya? İşte Red Dead Redemption 2 bu konuda da bambaşka bir atmosfere sahip. Neyin, ne zaman başınıza geleceğini kestiremiyorsunuz. İnsanlar ve hayvanlar siz geleceksiniz diye beklemiyor. Bir şeyler sahnelenmiş değil. Normal hayatta nasıl oluyorsa, tam olarak öyle gerçekleşiyor her şey.

Red Dead Redemption 2 inceleme

Red Dead Redemption 2 dünyası ne kadar canlı?

Arthur Morgan, yani siz, bildiğiniz üzere Van der Linde çetesinin bir üyesisiniz. Çetenin diğer üyeleri, çeteye katkı sağlamanızı bekliyor. Bunu, mermi, yiyecek, ilaç ve para bağışı ile yapabiliyorsunuz. Fakat, diğer çete üyeleri, sadece sizin bu işleri yapmanızı beklemiyor. Onlar da sizin yaptığınızı yapıyor ve kampa getiriyor. Kamptaki bir partiye katıldığınızda, ateşin yanında hikayeler anlatan insanlar görebiliyorsunuz. Sadece bu da değil, çete üyelerini içki yarışı yaparken, şarkı söylerken, dans ederken ve çift çift konuşurken görebiliyorsunuz. Tıpkı gerçek hayatta olacağı gibi.

Red Dead Redemption 2 dünyası da, siz oyunda ilerledikçe değişiyor. Binalar yanmış olarak kalıyor, evler yapılıyor, insanlar ölüyor, grubunuza katılanlar oluyor, hatta koca şehirler bile kapılarını sıkı sıkı kapatıyor sizin kampınız yer değiştirdikçe. Karlı tepelerde de olsanız, bataklıkta da olsanız, vahşi ormanlarda saklanıyor da olsanız, kömür madeni şehrinde de olsanız, dünya sürekli olarak değişiyor ve bu değişimi canlı canlı hissediyorsunuz. Red Dead Redemption 2 dünyasının her köşesi ince detaylarla dolu ve her ayrıntı sizleri büyülemeyi başarıyor.

Açıkçasını sorarsanız, Red Dead Redemption 2 dünyası Rockstar ekibinin bugüne kadar açık ara en iyi sanal dünyası. 200'den fazla bulunuyor oyunda ve her biri, kendilerine has davranışlara sahip. Oyunun sonlarında bile yeni yeni şeyler görebiliyorsunuz. Oyun içi müziklerin, dünya ile muhteşem birleşimi, insanı kendinden geçiriyor. Arthur Morgan'ın hikayesi de güzel işlenmiş. 40-50 saatten fazla oynamış bile olsanız, yanınızda gelen eleman ile birlikte konuşurken, Arthur Morgan hakkında daha önceden hiç duymadığınız bilgiler duyabiliyorsunuz.

Red Dead Redemption 2 inceleme

Arthur Morgan'ın hikayesi hakkında ne diyebilirsin?

Red Dead Redemption 2 ile bizlere sunulan Arthur Morgan hikayesi beni üzmedi diyemem. Sürprizi kaçıramayacağımız için, John Marston'dan daha fazla yakın hissedeceğiniz bir karakter olduğunu belirtebiliriz. Red Dead Redemption'dan tanıdığınız karakterlerin geçmişinde neler yaşadığını da bu oyunda çok güzel bir şekilde görebiliyorsunuz. John Marston'un kaçak yaşadığı zamanlarda, karısına ve oğluna yaşattırdıklarını görebiliyorsunuz. Gerçekten müthiş bir iş başarmış olduklarının altını çizmek gerekli.

Oyunda, gerçekten bazen ne yaptığınızı şaşırıyorsunuz. Daha 5 dakika önce heyecandan öldüğünüz bir çatışmadayken, bir anda kendinizi inek pisliği temizlerken bulabiliyorsunuz. Her ne kadar garip gelse de, oyun size farklı bir atmosfer yaşatıyor ve bundan gayet memnun kalıyorsunuz. Düşmanların yaralı yerleri ile ilgilenmeleri, rayların üzerinden geçerken takılmaları, hatta suya giren atan testislerinin küçülmesi gibi hem komik, hem de hayran bırakan detaylar mevcut.

Red Dead Redemption 2 oynarken bol bol at üstünde koşturmanız gerekiyor fakat bu sizi çok da yormuyor. Zaten, eğer yoracak olursa hızlı seyahat seçeneğiniz de bulunuyor. Leadergamer üzerinde paylaştığımız bir rehberimizde bu konu hakkında detaylı açıklamaları yaptık. Oyunun renkli ve canlı dünyasını keşfetmek isterseniz, bunu yapabilirsiniz. İsterseniz de, bir an önce görevinize ve amacınıza ulaşabilirsiniz.

Red Dead Redemption 2 inceleme

Red Dead Redemption 2 inceleme sonucu nedir?

Red Dead Redemption 2 inceleme sonucuna gelmeden önce, birkaç şeye daha değinmekte fayda var. Oyun boyunca sadece birkaç takip etme görevi bulunuyor. Birbirini tekrar ediyor gibi hissettiren görevler neredeyse yok denilecek kadar az. Sürprizi kaçırmak gibi olmasın ama bazı görevler, bir açık dünya oyununda görebileceğiniz açık ara en iyi görevler olarak gösterilebilir. Red Dead Redemption 2, sunduğu detaylar, oynanış özellikleri, görselliği ve daha nice özelliği ile birlikte, açık dünya oyunlarının önder oyunlarından bir tanesi olmayı başarmış. En iyisi demek çok da doğru olmaz. Açık dünya konusunda gerçekten güçlü bir rakibi daha bulunuyor sonuçta.

Red Dead Redemption serisinin ilk oyununu oynayıp oynamamış olmanızın hiç önemi yok. Red Dead Redemption 2 fiyatlarının aşırı uçuk gibi hissettirdiğinin de farkındayız fakat söyleyebileceğimiz bir şey varsa, o da bu oyunun her kuruşunuzu hak edeceğidir. Seri ile alakası olmayan oyunculara da zorluk çektirmeyecektir. Açık dünya seven oyunculara sunduğu oynanış unsurları resmen büyüler nitelikte. Red Dead Redemption 2'ya aşık olmamak mümkün değil!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.