Avatar
Yazar: Aslı Hürüze Arı, Editör Yazım tarihi: 02.06.2021

Red Dead Redemption 2, 2018 yılında konsollar için piyasa sürüldü. 1 yıl içinde bir ton ince ayar ve sınırsız kare hızı gibi teknik yükseltmeler sağlandıktan sonra PC için de satışa sunuldu. Ancak, bu iyileştirmeler oyunu grafik açısından çok yoğun hale getirdi.Yani, iyi performans almak istiyorsak, gerçekten iyi bir donanımımızın olması gerekiyor. Birçok oyuncu, bu durumdan gerçekten rahatsız. Bu duruma kayıtsız kalmayan Rockstar Games ise Red Dead Redemption 2 için Nvidia DLSS desteği getiriyor.

Red Dead Redemption 2 için Nvidia DLSS desteği nedir

DLSS yani Derin Öğrenme Süper Örnekleme, görüntüleri düşük çözünürlüklerden gerçek zamanlı olarak daha yüksek kalitede yeniden oluşturmak için sinir ağlarını kullanır. Oyunların görüntü kalitesinden ödün vermeden, daha yumuşak kare hızlarında çalışmasını sağlar. Çok yüksek kalite gerektiren oyunlarda, DLSS desteği sizde bulunan donanımı yükseltmek yerine aynı donanımla daha iyi görüntü performansı elde etmenize yardımcı olur.

DLSS desteği, oyunu önerilen ayarlarda çalıştıracak kadar güçlü PC'leri olmayan veya bir RTX 30 serisi grafik kartı isteyen ancak bir tane almakta zorluk çekenler için bazı sorunları hafifletmeye de yardımcı olabilir. Şimdilik ise Nvidia RTX GPU'lu olanlar için DLSS desteği getiriliyor. Red Dead Redemption 2'nin DLSS desteğinin, oyunun gelişmiş performans ve bir FPS artışı göreceği ve Nvidia'nın duyurduğu Doom Eternal oyunu gibi ışın izleme desteğinin hem DLSS hem de ışın izleme teknolojisi desteği alacağı anlamına geldiğini belirtmek gerek.

RTX kartı olmayanlara gelince, yakında ayrı bir çözüm bulunabilir. AMD, DLSS rakibi FidelityFX Super Resolution'ı bu ayın sonlarında piyasaya sürecek ve bu açık kaynaklı bir çözüm olacak. Yani, teorik olarak Nvidia'nın RTX olmayan modelleri de dahil olmak üzere herhangi bir grafik kartında çalışabileceği anlamına geliyor. Nvidia ve Rockstar Games, PC'deki Red Dead Redemption 2 DLSS desteğini ne zaman alacağını henüz açıklamadı, ancak Nvidia bu desteğin yakında geleceğini söylüyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.