avatar
Yazar: Engin Can Sarı, Editör Yazım tarihi: 30.04.2018

Herkesin merakla beklediği Red Dead Redemption 2’nin çıkışına neredeyse 6 ay var. Elimizdeyse bir kaç parça oyun içi görüntü ve 2 fragmandan başka bir şey yok. Bu durum, oyuncuları oyun hakkında fikirler yürütmekten alıkoymadığı gibi korkmalarına da yol açıyor. Hikaye modunun beklentileri karşılayıp karşılayamayacağı ise en büyük merak konusu.

Red Dead Redemption 2

Oyuncuların bu korkularının aslında mantıklı bir sebebi var. Oyun sektöründe en çok para kazanan oyunların genellikle çevrim içi oyunlar olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Red Dead Redemption 2’yi bekleyen oyuncular da işte bu yüzden yapımcının oyuna ayırdığı kaynağın en büyük kısmını çevrim içi kısma ayırmasından çekiniyor. Böyle düşünmek için de yeterli sebepleri de var aslında.

Sebeplerden ilki, yapımcıların önlerinde başarılı bir çevrim içi oyun örneği diyebileceğimiz GTA 5’in olması. Oyunun tek oyunculu modu ne kadar başarılı olsa da bir süre sonra oyun tüm popülerliğini online kısmına borçluydu. Düşünün ki Rockstar bu oyuna tek oyunculu senaryo için bir ek paket dahi getirmedi fakat oyunun online kısmı hala ek paketlerle besleniyor ve güncelliğini kaybetmiyor. Bu durum da serinin eski takipçilerini üzüyor. Daha fazla senaryo odaklı ek paket isteyen oyuncular ellerine geçen sadece online için gelen yeni soygun görevi olunca kendilerini ihanete uğramış hissediyorlar.

Senaryonun Red Dead Redemption 2 içinde böyle olması ihtimali tabi ki bir kesimi korkutuyor. Çünkü Take Two oyun sektöründe parayı seven bir firma olarak tanınıyor. Oyunlarını daha fazla potansiyel gördükleri yerlere doğru yönelten ama bunu yaparken de oyunlarının kalitesini düşürmeyen bir firma. Bunun Red Dead Redemption 2 için olabilecek örneği de daha önce sızıntıları olan Battle Royal modu. Bildiğiniz üzere son dönem çok tutan Battle Royal oyunlarına binaen firmalar Battle Royal modu olmadan bir oyun çıkartmak istemiyorlar. Başarılı olur yada olmaz Battle Royal modları artık Twitch ve Youtube gibi platformlarda bir pazarlama aracı olarak görüldüğünden ilerleyen dönemlerde diğer büyük oyunlarda da görmemiz kaçınılmaz gibi duruyor.

Enseyi karartmaya gerek yok. Red Dead Redemption 2 iyi olacak.

Tüm bu negatifliklere rağmen oyuncuların enseyi karartmaması gerek yok. Rockstar yaptığı açıklamalarda oyunun hikaye modunu esas odakları olduğunu ve başarılı bir tek oyunculu deneyim yaratmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirtiyorlar. Ayrıca burada gene kullanacağımız örnek GTA 5. Her ne kadar ek paketler ile hikayesine bir ekleme yapmamış olsa da oyun çok başarılı ve dolu bir tek oyunculu hikaye moduna sahipti. O yüzden şimdilik umutlu olup, beklemekten başka çaremiz yok.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.