Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 10.06.2020

Razer’ın kablosuz fare modellerinden Razer Viper Ultimate oyuncu faresini bu inceleme yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz. Razer’ın HyperSpeed teknolojisini kullandığı Razer Viper Ultimate’de 2.4 GHz kablosuz bağlantı sağlanıyor. Bu konuda iddialı olan Razer, gecikmeyi en aza indirip kablosuz bir farede maksimum performansı hedefliyor. HyperSpeed teknolojisiyle birlikte kablolu bir fare gibi kullanım sunuyor. Razer’ın yeni geliştirdiği sensör ile birlikte 20.000 DPI değerine sahip olan Razer Viper Ultimate, %99,6 duyarlılıkla faredeki en küçük bir hareketin bile doğru algılanmasını sağlıyor.

Çoğu oyunda fare imlecinin hareketi çok önemlidir. Razer’ın yeni sensörüyle kritik anlarda doğru hamleleri gerçekleştirebilirsiniz. 74 gram ağırlığındaki Razer Viper Ultimate, hafif olmasıyla da dikkat çekiyor. Uzun süren kullanımlar sonrasında elinizi yormuyor. Geliştirilmiş kablosuz teknolojisinin yanı sıra şarj süresi olarak da 70 saat boyunca kullanılabiliyor. Haftalık olarak düşündüğümüzde günlük 10 saat oyun birisi, haftada 1 kez şarj ettiğinde sıkıntısız şekilde fareden verim alıyor. Razer’ın diğer farelerinde olduğu gibi Razer Viper Ultimate’inde makro tuş ayarlarını Razer Synapse 3 yazılımından kolayca halledebiliyorsunuz. Şimdi de tasarımına yakından göz gezdirelim.

Razer Viper Ultimate inceleme

Razer Viper Ultimate nasıl bir tasarıma sahip?

Razer Viper Ultimate inceleme yazımızda kesinlikle olması gereken şeylerden biri de, tasarımı elbette. Razer Viper Ultimate’i avucumuzun içine aldığımızda ele düzgün oturan bir yapısını görüyoruz. Ergonomik bir tasarımı olması da kullanılan zamanlarda elinizi iyi hissettiriyor. Razer Viper Ultimate’in dikkat çeken tasarımlarından birisi de, hem sağ hem de sol el kullanan oyuncular için uyumlu olması. Genelde çoğu solak oyuncular fare bulmakta zorlanırlar çünkü genelde fareler sağ ele göre tasarlanır. Razer Viper Ultimate’de tasarım konusunda bir adım öne çıkıyor.

Farenin sol kısmında 2 adet makro tuş bulunuyor. Onun yanında sağ tarafta da 2 adet makro tuşa da yer verilmiş. Toplamda 8 adet programlanabilir makro tuşu bulunuyor. Razer Viper’a göre boyutlarında bir değişiklik bulunmuyor. Ultimate modelinde kablo olayı ortadan kalkıyor. 57.6 mm genişlik, 126.8 mm uzunluk ve 37.8 mm yüksekliğe sahip olan Razer Viper Ultimate 74 gram ağırlığı bulunuyor. Hafif ve hızlı olması kullanım açısından birçok rahatlık sağlıyor.

Razer Chroma ile renk konusunda düzenlemeler yapabiliyorsunuz. RGB aydınlatmaya sahip olan farede ayrıca şarj aletinde de RGB aydınlatma yer alıyor. Masanızdaki auraya uyum sağlayan bir şarj aleti de fareyle birlikte geliyor. Tasarım olarak sadeliğin yanında agresif bir duruşu var. Razer’ın tasarımlarından alışık olduğumuz şekilde arka kısmında Razer logosu yer alıyor. Malzeme kalitesi olarak bayağı iyi durumda olan Razer Viper Ultimate, tamamen plastikten yapılmış olmasına rağmen, dayanıklı ve sağlam bir his veriyor.

Hiçbir yerinden tıkırtı sesi, boşluk veya herhangi bir sağa-sola yalpalama sorunu görmedik. Farenin içinde yer alan Razer Optik Anahtarı sayesinde oluşan tıklama sesi de iyi bir hissiyat veriyor. Sağ ve sol tuşların 70 milyon klike kadar dayanıklı olması da oyuncular için daha ilgi çekici hala geliyor. Bir fareden ne kadar çok verim alırsanız değerini o kadar iyi yansıtmış oluyor. Farenin yanlarında bulunan tırtıklı kauçuk tasarım sayesinde de elinize iyi oturuyor. Genelde çoğu farede paten pedleri köşelerde 4 adet olarak yer alırken, Razer Viper Ultimate’de altta ve üstte olmak üzere 2 parçadan oluşuyor. Çok pürüzsüz şekilde mousepad üzerinde kayıyor. Alt tarafında ayrıca USB ucunu koymak için bir yuvada yer alıyor.

Razer Viper Ultimate inceleme

Razer Viper Ultimate özellikleri nedir?

Razer Viper Ultimate’in 5 adet özel oyuncu profiliyle istediğiniz özelleştirmeyi yapıp kaydedebiliyorsunuz. Tuşların yanında aydınlatma konusunda da ayrı profillerde ayarlara sahip olabilirsiniz. Bu ayarları yapmak için de Razer farelerinin uyumlu olduğu Razer Synapse 3 yazılımı akla geliyor. Basit arayüzü ile kullanıcıyı yormadan hem makro tuş ayarlamalarını hem de RGB aydınlatmayı değiştirebilirsiniz. 20.000 DPI seviyesi bulunan Razer Viper Ultimate’in detaylara göz kırpmasını beğendik çünkü DPI seviyelerini 100’er 100’er değil 50’şer 50’şer arttırabiliyorsunuz.

8 makro tuşunun programlanabilir olması da oyunlarda kolaylık sağlayabiliyor. Saniyede 650 inç, 50 G hızlanmaya sahip Razer Viper Ultimate, Focus+ Optik sensör ile destekleniyor. 70 saate kadar batarya süresi bulunan Razer Viper Ultimate’de uzun süre boyunca kullanım sunuyor. Aydınlatmalar açık olduğunda bu süre 70 saatin altına düşebilir. HyperSpeed kablosuz teknolojisine sahip farede 2.4 GHz kablosuz bağlantı hızı veriyor. Masanız dışında odanın başka yerlerinde de çekim gücü olarak da iyi seviyede diyebiliriz. HyperSpeed teknolojisi ile birlikte diğer kablosuz farelere göre %25 daha hızlı olduğu da Razer tarafından belirtiliyor. Optik sensörleri sayesinde tuşlardaki tepki süresi 0.2 milisaniyeye kadar düşürülmüş.

Razer Viper Ultimate inceleme

Razer Viper Ultimate performans olarak nasıl?

Razer Viper Ultimate kablosuz oyuncu faresini FPS ve Moba tarzı oyunlarda test ettik. FPS için Valorant oyununda kullanırken çok rahat hissettim. Hafif ve hızlı olmasının yanı sıra farenin hareketlerinin daha doğru algılanması sayesinde daha kolay kafadan vuruşlar yapabildim. Kendim için en uygun olan DPI ayarını da 50’şer adımlarla bulmak daha kolay oldu. Oyunlar esnasında elinizin terlemesi gibi durumlarda da yan taraflarındaki tırtıklı kauçuk ile avuç içindeki halini sağlamlaştırıyor.

MOBA konusunda da League of Legends oyununda test ettim. Yetenek atışlarını daha kolay atmamı sağlarken, rakiplerimden gelen yeteneklere tepki vermemi de hızlandırdı. Kamera kontrolleri ve harita takibi konusunda hızlı bir fareyle oynamak avantaj sağlıyor. MOBA oyunlarında klavyenin de önemli olduğunu düşündüğümüzde Razer ailesinden bir klavye ile setinizi tamamlayabilirsiniz.

Razer Viper Ultimate inceleme

Razer Viper Ultimate inceleme sonucu

Sonuç olarak tasarım konusunda çok ideal bir yapısı bulunuyor. Yeni kullanılan teknolojileri ve sensörüyle birlikte performansı da üst seviyeye çıkarılmış. Hem sağ el hem de sol el kullanan oyuncular için tercih edilebilecek bir fare olmuş. Hafif ve hızlı olmasının iyi teknolojilerle birleştirilmiş olması hoşumuza gitti. Yaklaşık olarak 1000 TL civarı bir fiyatı bulunuyor. Kablosuz fare arayan oyuncular için kablolu fareyle neredeyse eşdeğer performans sunan bir Razer ürünü olarak duruyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.