RAWG, video oyunu dünyasındaki IMDb olmak istiyor

RAWG, video oyunu dünyasındaki IMDb olmak istiyor

Tüm platformdaki her oyunu listeye eklemek kolay görünmüyor.

Video oyunlarına dair inceleme puanları ve veriler, bazı sitelerde ortalama değer olarak görüntülenebilmekte. Bu ortalama değerler, oyun medyasından gelen inceleme puanlarıyla hesaplanıyor, ayrıca oyuncu değerlendirmeleri de ek olarak belirtiliyor. İşleyiş normal ama bu ortalama değerler, piyasaya sürülen her oyunu kapsayamıyor haliyle. Örneğin, sadece Steam platformunda 2017 senesinde 7000’den fazla oyun çıktı. Mobil platformlara çıkanları da dahil edersek bu sayı çok yükseklere çıkıyor. Duruma el atmak isteyen yeni oluşumlardan RAWG, oyun dünyasındaki IMDb olmayı amaçlayarak yola çıktı. Zorlu kısım ise, piyasadaki her oyuna ulaşabilmek ama oldukça iddialılar.

RAWG, video oyun dünyasındaki IMDB olmak istiyor

Piyasaya çıkacak her oyunu, bir şekilde bünyesine katacağına inanan RAWG, IMDb tarzında veri tabanı oluşturarak, oyunculardan öneriler almayı planlıyor. Operasyon müdürü Dasha Lyalin yaptığı açıklamayla, video oyunları için keşfedilebilirliğin önemine değiniyor. Amaçlarının büyük bir kütüphaneye sahip olmak olduğunu belirten Dasha Lyalin, oyuncuları seçme zorluğundan kurtararak bir sistem için çalıştıklarını ifade ediyor. Ayrıca RAWG operasyon müdürü, yalnızca AAA oyunları değil, doğru ve iyi olan, beğenilen, küçük çaplı oyunları da ön plana çıkartacaklarının sözünü veriyor.

Beta sürecinde olan RAWG, şu anda Steam, PlayStation ve Xbox için kurulmuş olan veri tabanını kullanıyor. Site ayrıca, App Store ve Google Play dahilindeki mobil oyunları listesinde barındırıyor. Oyucuların puanlamaları, saydığımız platformlar üzerinden otomatik olarak giriliyor. Henüz Nintendo platformlarına tam ulaşamadıkları, aradaki teknik sorunu çözmek için uğraştıkları ifade ediliyor RAWG ekibi tarafından. Ek olarak, eski Nintendo oyunları, sitenin listelerinde bulunuyor.

Site yöneticilerinin söylediği gibi, piyasaya çıkan her oyunun eklenebileceği, oyun üreticilerinin veri tabanına yardımcı olacağı bir sisteme ulaşmaları gerekiyor. Hedefledikleri, IMDb gibi zirveye çıkabilirler mi, şimdilik bilmiyoruz ama amaçları uğruna çok çalışacakları izlenimi veriyorlar. Eğer RAWG, hayaline gerçekleştirirse, hem oyuncular hem de oyun geliştiricileri için oldukça faydalı bir siteye kavuşulacak gibi görülüyor.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın