PlayerUnknown’s Battlegrounds yapımcısı, oyunlarının kopyalarından memnun değil

PlayerUnknown’s Battlegrounds yapımcısı, oyunlarının kopyalarından memnun değil

PlayerUnknown's Battlegrounds yapımcısı artık daha iyi bir koruma istiyor.

PlayerUnknown’s Battlegrounds yapımcısı olan Brendan Greene, oyununun hem PC, hem de yeni mecrası olan Xbox One platformunda ciddi başarılar yakalaması nedeni ile BBC Radio 1 Gaming Show programına konuk oldu. Brendan Greene, program süresince oyunun başarısını ve ne kadar üstünde çalıştıklarından bahsetse de asıl sorunun bambaşka olduğunu dile getirdi. Brendan Greene, oyunlarda telif haklarının olmayışı sebebi ile PUBG oyununun neredeyse her platforma birer kopyası olduğunu ve sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

PUBG

Brendan Greene isminin özellikle yakındığı durum ise PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun birebir kopyaları. Bu tip kopyaları ağırlıklı olarak tabletler ve mobil platformlarda örneklerini görüyoruz. Bu kadar kopyanın, oyunu ve oyun türünü ileri götürmek yerine aksine geriye götüreceğini ve oyuncuların türden hemen sıkılmalarına sebep olabileceğini söyleyen Brendan Greene, “Özellikle Çin’de oyunun teknik ve grafik yapısının birebir olduğu oyunları görüyorum ve bu durum beni çok üzüyor. Bu tip oyunlar, Battle Royale kategorisinde olan oyunları başarılı kılmak yerine oyun türünün tamamen yok olmasına sebep olacak.” dedi.

Brendan Greene, programın sonlarına doğru oyunların birer sanat olduğunu ve mutlaka korunmaları gerektiğini söylerken nasıl ki film ve müzikler birer sanat eseri ve telif hakları ile korunuyorlar, oyunların da aynı şekilde telif haklarına sahip olması gerektiğini ve mutlaka telif koruması altına alınması gerekliliğini savundu. Bakalım önümüzdeki günlerde bu konu hakkında neler yaşanacak? PUBG için bir koruma kalkanı oluşturulacak mı? Merakla bekliyor olacağız.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın