Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Mahmut Emin Uluç, Editör Yazım tarihi: 28.07.2021

12 Kasım 2020’de çıktığı ilk günden beri stok sıkıntısıyla boğuşan PS5, Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan’ın yaptığı açıklamalarla beraber yeni detaylar kazandı. Ryan, PS5 stok sıkıntısının devam edeceğini üzülerek duyurdu. Ayrıca Ryan bazı açıklamalar yaptı.

S.I.E CEO’su Jim Ryan yaptığı açıklamalarda çok üzgündü.

Küresel bir çip sıkıntısına rağmen, PlayStation’ın CEO’su Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin rekor sayıda PS5 konsolu üretmeyi ve satmayı başardığını söyledi.

Ancak konsola yönelik yoğun talep, PS5’in bir süre daha kullanıma hazır olmayacağı anlamına geliyor.

“Daha önce sahip olmadığımız kadar hızlı PlayStation inşa ettik ve bu beni mutlu ediyor. Ancak öte yandan, dışarıdaki tüm talepleri karşılayabilmek için biraz zamanımız var, bu da beni kötü hissettiriyor” dedi.

“Ortaklarımız bizim için gerçekten iyi performans gösteriyor, ancak çip sıkıntısı kesinlikle hepimizin üzerinde durduğu bir zorluk.”

Ayrıca başka bir Famitsu röportajında ​​Ryan’a, bu yılın sonuna kadar PS5’in kullanılabilirliğinin artacağını düşünüp düşünmediği soruldu.

“Oyuncular için PS5 edinmenin hala zor olduğunu biliyoruz ve bunun için çok üzgünüz” diye yanıtladı.

Mayıs ayında bir analist sunumu sırasında Sony’nin katılımcılara PS5 konsollarının en az 2022’ye kadar stok sıkıntısının devam edeceği bildirildi.

Sony CFO Hiroki, “Talebin bu yıl sakinleştiğini düşünmüyorum ve gelecek yıl çok daha fazla cihazı güvenceye alıp daha fazla PlayStation 5 birimi üretsek bile arzımız talebi karşılayamaz” dedi. Bloomberg’e göre Totoki toplantıda söyledi.

Aynı zamanlarda PlayStation, kamuoyuna yaptığı açıklamalarda PS5 arzı konusunda daha umutlu bir görünüm sunuyordu. Ryan, Mayıs ayında Wired’e “Bu durumu iyileştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi.

“Üretimin yaz boyunca ve kesinlikle yılın ikinci yarısına doğru arttığını görüyoruz ve bu dönemde arz ve talep arasındaki denge açısından bir tür normale dönüş görmeyi umuyoruz.”

“İşlerin biraz gevşediğine dair işaretler var, ancak hala yapacak çok işimiz var.”

Ryan, “PS5 önceki konsollarımızdan daha hızlı bir şekilde daha fazla haneye ulaşmış olsa da, PS5’e olan talep arzı geçmeye devam ettiği için önümüzde hala çok iş var” dedi.

“Oyunculara şunu bilmelerini istiyorum ki, dünya genelinde endüstrimizi ve diğer birçok sektörü etkileyen benzersiz zorluklarla karşılaşmaya devam ederken, envanter seviyelerinin iyileştirilmesi SIE için en önemli öncelik olmaya devam ediyor.”

PlayStation 5, 10 milyon satış adetini geçti

Ayrıca PS5 şu ana kadar toplam 10 milyon adet satarak gelmiş geçmiş en hızlı satan PlayStation konsolu olmayı başardı. Gerçekten başarması güç bir rekor.

PlayStation Plus Ağustos 2021 oyunları açıklandı

Tüm bu olaylar arasında PlayStation Plus ağustos 2021 oyunları da açıklandı. Bu ay PS Plus aboneleri Hunter’s Arena: Legends, Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville ve Tennis World Tour 2’e ücretsiz erişebilecek

 

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.