PS4’ün DualShock 4’ü için yepyeni bilgiler geldi!

PS4’ün DualShock 4’ü için yepyeni bilgiler geldi!

DualShock 4 ile PS4 keyfi nasıl olacak?

PS4 için yayımlanan ve gösterilen en önemli donanımsal parça bildiğiniz üzere DualShock 4‘tü. Kapalı kapılar ardında saklanan esas konsolun görüntüsü bilinmese de DualShock 4 için merak edilen bilgiler gelmeye başladı.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

rsz_sony-ps4-controller-4-632x382Açıklamaya göre şu anki bilgiler DualShock 4 prototipi baz alınarak paylaşıldığı için esas konsol ile gelecek DualShock 4’te ağırlık ya da başka değişiklikler olabilir. Bunu hatırlatarak haberimize başlıyoruz.

Baş parmağımızla kontrol ettiğimiz “anolog stick” bir önceki DualShock’a göre en önemli değişikliklerin yapıldığı nokta. Analog stick ile ilgili gelen ilk yenilik hassasiyetin artırılmış olması. Analog ile yaptığınız en ufak bir hareketi sistem algılayacak. Yeni dizaynlı oval Analog stick ile ani hareketlerimizde parmaklarımız stick üzerinden kaymayacak.

Analog stick ile ilgili bir diğer nokta ise daha sert ve tok bir his vermesi. Bunun prototipin yeniliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmese de kullanıldığı süre boyunca stick’lerde bir yumuşama ve gevşeme olmamış.

Xbox kontrolörünün aksine Sony simetrik analog sistemini yeni DualShock 4’te de korumuş. Bunun en büyük nedeni ise şu; eğer DualShock 4, Xbox kontrolörü gibi bir yapıda olsaydı dokunmatik yüzeyi kullanırken yukarıda bulunan sol analoga da yanlışlıkla dokunmalar ve temaslar olabilirdi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Bunun dışında DualShock 3’e göre analoglar birbirinden biraz daha uzaklaştırılmış. Böylece baş parmakların birbirine çarpması engellenecek.

Sony PS4 Controller 5Analog stick dışında yeni özellik dokunmatik ekran ile ilgili bilgiler de geldi. “Start” ve “Select” tuşları yerine geçen bu ekran her oyuna atanmış özel görevler dışında oyunu durdurmak gibi genel özellikleri de yerine getirecek.

DualShock 4’te PS butonun hemen altında küçük bir hoparlör de bulunacak.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Emektar DualShock 3’ün en çok şikayet edilen R2 ve L2 tuşlarından parmakların kayması sorununu da DualShock 4’te görmeyeceğiz. DualShock 4’teki R2 ve L2 butonları daha yüksek ve kavrayıcı olacak.

DualShock 4’te eklenen “lightbar” ile odadaki konumunuza göre PES gibi oyunlarda kale ya da araba yarışındaki yarım ekran konumları ayarlanacak. Eğer PS Eye’a göre solda duruyorsanız arkadaşınız ile Gran Turismo oynarken yarım ekranınız sol tarafta belirecek.

Kullananlar kontrolörün çok rahat ve kuvvetli olduğundan bahsediyorlar ve Bungie firmasının DualShock 4’ün FPS’ye uygun olması için katkıda bulunduğu söyleniyor.

Şimdilik DualShock 4 ile ilgili büyük detaylar bu kadar. Yakın zamanda daha çok bilginin geleceği dedikoduları oyun dünyasında dönüyor. En iyisi siz bizi takip etmeye devam edin.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.