PlayStation 4 Pro konsoluna gelecek Supersampling ayarı, gerçekten büyük fark yaratıyor

PlayStation 4 Pro konsoluna gelecek Supersampling ayarı, gerçekten büyük fark yaratıyor

1080p bir ekranda PlayStation 4 Pro kullanıyorsanız, Supersampling ciddi şekilde oyunun grafiklerini iyileştiriyor.

PlayStation 4 Pro konsolu, 4K monitöre veya televizyona sahip olan oyuncular için yapıldı ama buna rağmen, birçok 1080p veya 2K çözünürlüğe sahip monitör veya televizyon kullanıcısı, PS4 Pro keyfini yaşıyor. Tabii 4K ekran sahipleri kadar keyif yaşamıyorlar. Sony de 1080p kullanıcılarını düşünerek, PlayStation 4 için gelecek 5.50 sistem güncellemesine oldukça önemli bir özellik ekliyor. Eğer PS4 Pro konsolunuzu 2K veya daha düşük bir çözünürlükte kullanıyorsanız, artık Supersampling ayarını aktif hale getirebileceksiniz ve bu ayar sayesinde oyundan aldığınız görüntü kalitesi yükselecek. Nereden mi biliyoruz? Çünkü Eurogamer, bu teknolojiyi denedi!

PS4 Pro

Eurogamer bahsettiğimiz bu yeni özelliği Rocket League, FIFA 18, Assassin’s Creed The Ezio Collection, The Last Guardian, Call of Duty: Black Ops III ve Metal Gear Solid V: The Phantom Pain oyunlarında denedi. Tüm oyunlarda da Supersampling ayarı aktifken, gözle görülür bir netleşme yaşandı. Tabii gözle görünür bir grafik netleşmesi, yanında olumsuzluklar ile birlikte geliyor. Eğer Supersampling ayarını aktif hale getirirseniz, performansta düşüş yaşayabiliyorsunuz. Ekip, bu konuda The Last Guardian oyununu ele alıyor. PlayStation 4 Pro üzerinde The Last Guardian oyunu 1080p çözünürlükte Supersampling kapalıyken, sabit 30 FPS verebiliyor. Supersampling açıldığında ise 24 FPS gibi bir performans alınıyor.

Bizler henüz bu ayarı kendimiz deneyemedik ama Eurogamer oldukça güvenilir bir kaynak. Onların raporlarına göre bu yeni özellik gerçekten kullanmaya değer. Zaten her video oyununda da performans sorununun yaşanacağının garantisi bulunmuyor. Bazı video oyunlarını performans sorunu yaşamadan oynayabileceğinizi düşünüyoruz. Özellikle FPS kilidi olmayan Monster Hunter World gibi oyunlar, 30 FPS kilidine sahip olursa, Supersampling oldukça işe yarar bir ayar olacaktır o tip oyunlarda. Son olarak belirtelim, Xbox One X destekli tüm video oyunlarında Supersampling  özelliği bulunmakta. Umuyoruz ki PS4 Pro destekli video oyunları da ilerde direkt kendi içerisinde bulundurur bu özelliği.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın