PlayStation 4 için gelecek yeni 5.50 güncellemesinin ilk resmi detayları açıklandı

PlayStation 4 için gelecek yeni 5.50 güncellemesinin ilk resmi detayları açıklandı

Daha önce sızdırılmış olan özelliklerden farklı bir şey bulunmuyor şimdilik.

Sony ekibi muhtemelen Şubat 2018 sonlarına doğru PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro kullanıcılarına yeni bir sistem güncellemesi sunmayı planlıyor. Bu yeni sistem güncellemesinin sürümü ise 5.50. Yani büyük yenilikler beklememiz gerekiyor. Dün akşam ise resmi olarak Avrupa bölgelerinde bu sistem güncellemesinin beta süreci başladı. Böylece, bu güncellemenin betasına kayıt olan PS4 ve PS4 Pro kullanıcıları, güncellemeyi indirmeye başlayabilmiş oldu. Tabii durum böyle olunca, PlayStation Blog üzerinden de yeni bir resmi açıklama yapıldı. Bu resmi açıklamada, konsolun kullanıcılarına sunulacak olan yeniliklerin ilk resmi detayları bulunuyordu.

PS4 için gelecek yeni 5.50 güncellemesinin ilk resmi detayları açıklandı

KEIJI kod isimli bu 5.50 sistem güncellemesi ile karşımıza çıkacak olan ilk yenilik, aileleri ilgilendiriyor. Yeni özellik sayesinde ebeveynler, çocukları oyun oynarken, onlara belirli bir zaman verebiliyor. Mesela, eğer bir baba isterse, konsola 2 saatlik bir limit koyuyor ve eğer çocuk oyunu açarsa, o 2 saatlik süre başlıyor. İki saat bittikten sonra da konsol kilitleniyor. Yani çocuk, 2 saatten fazla oyun oynayamamış oluyor. Tabii biz bu özelliği ebeveynlere yönelikli olarak gösterdik ama, oyun oynama saatlerini düzenli hale sokmak isteyen, bilinçli konsol kullanıcıları da bu özellikten yararlanabilir. Sonuçta oyun oynarken, zamanın nasıl  geçtiğini fark edemiyoruz.

Bir diğer yeni özellik ise, konsolunu kişiselleştirmek isteyen kullanıcılar için cennet niteliğinde olabilir. Çünkü 5.50 güncellemesi ardından PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro sahipleri, USB aracılığı ile konsola görsel atabilecekler ve bu görselleri de arka plan resmi olarak kullanabilecekler. Ayrıca bu sayede, 5.00 güncellemesi ile gelen turnuvalar sekmesindeki turnuva logosu ve görseli gibi şeyleri de düzenleyebileceksiniz. Aynı şey, topluluklar için de geçerli. Topluluk demişken, PlayStation 4 üzerinde bizlerin de Leadergamer isimli bir topluluğu bulunuyor. Katılmayı unutmayınız.

PlayStation 4 için gelecek yeni 5.50 güncellemesinin ilk resmi detayları açıklandı

Tüm bu güzel yenilikler ardından, 5.50 güncellemesinden sonra kütüphane sekmesini de ziyaret etmek isteyebilirsiniz çünkü bu sekme de değişecek. Öncelikle bu sekmeye yeni kategoriler eklenecek. Bu kategorilerden ilki, “This PS4” olacak. Bu kategori sayesinde sadece bu konsolda olan uygulamaları görebileceğiz. Ardından da kendi adımızda ve avatarımızda bir kategori olacak. O kategori sayesinde de kendimizin, o ad ile satın aldığı uygulamaları görebileceğiz. Son olarak bir de PlayStation Plus kategorisi gelecek. Bu kategoride de PlayStation Plus ile sahip olduğumuz video oyunları görünecek. Tüm bunların haricinde, eğer dilersek bir oyunu kütüphanemizde saklayabileceğiz.

Kütüphanemiz haricinde hızlı menü ve bildirimler sekmelerinde de değişiklikler olacak. Öncelikle, hızlı menü sekmesine yeni özellikler eklenecek. Ayrıca bu menüde artık müzik dinlerken, tuş kısayolları ile hızlıca müziği kontrol edebileceğiz. Mesela kare tuşu, bizi hemen müziğin ses kontrolüne götürecek. Bildirimler kısmında ise Sony sonunda doğru adımı atıyor ve oyunculara tüm bildirimleri silme özelliğini sunuyor. Bahsettiğimiz bu PS4 ve PS4 Pro güncellemesi geldikten sonra, artık bildirimler kısmındaki her şeyi silebileceğiz. Daha ne olsun?

PlayStation 4 için gelecek yeni 5.50 güncellemesinin ilk resmi detayları açıklandı

Son olarak da, eğer bir PlayStation 4 Pro sahibiyseniz ama 4K televizyona sahip değilseniz, yeni Supersampling modu sayesinde daha güzel oyun grafiklerine ulaşabileceksiniz. Eğer televizyonunuzun çözünürlüğü 2K veya daha altındaysa, mesela 1080p ise, Supersampling modunu ayarlar sekmesinden aktif edip, daha güzel, daha temiz oyun grafiklerine sahip olabileceksiniz. Fakat bu noktada bir problem var, eğer bu özelliği aktif ederseniz, bazı oyunların performansında düşüklük yaşayabilirsiniz. Çünkü her oyun, farklı bir şekilde PlayStation 4 Pro konsoluna optimize ediliyor ve her optimize şeklini, yeni Supersampling ayarlayamayabiliyor. Aynı Boost modu gibi yani. Boost ile Supersampling modları, her oyunda düzgün çalışmayabilir.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın