Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 05.11.2016

Battlefield 3, Mirror's Edge, Killzone 2, Pay Day 2 gibi isimlerde yer alan David Goldfarb ve Ben Cousins, kendi oyun şirketleri The Outsiders'ın ilk oyunu Project Wight ile bizlere yaratıkların kontrolünü vererek Vikingler'e karşı savaştıracak.

Farklı fikirleri çoğumuz severiz (Ben severim mesela). Dün haberini hazırladığımız Iron Harvest, değişik fikirlere güzel bir örnekti. Bu seferde The Outsiders ekibi aynı derecede değişik ve gelenek dışı bir fikirle karşımıza geldi. Neredeyse her oyunda "kahraman insanları" yöneterek saldırgan yaratıkları katlettik. Bu sefer yaratıkların gözünden bakacağız dünyaya, ve nesillerini tüketene kadar onları avlayan insanlara karşı savaşacağız.

The Outsiders, David Goldfarb ve Ben Cousins tarafından kurulan bir oyun geliştirme şirketi. Bu ikili pek çok büyük isimde yer alan oldukça deneyimli ağabeylerimiz. David Goldfarb'ın portföyünde Battlefield 3, Mirror's Edge, Killzone 2, Pay Day 2 gibi isimler yer alırken Ben Cousins DICE, DeNA ve Sony Computer Entertainment gibi büyük firmalarla çalıştı. Anlaşılacağı üzere ekibin bilgi birikimini sorgulamak tartışmaya açık bir konu değil. Bu ikili, kendi kafa yapılarına uygun bir grup oyun geliştiricisini yanına alarak The Outsiders isimli firmayı kurdu.

Project Wight, firmanın ilk oyunu olacak. Oyun henüz geliştirme aşamasında ve alternatif bir tarihte geçiyor; Viking döneminin başlarında. Bu karanlık çağlarda insanlar, zeki yaratıklardan oluşan unutulmuş bir ırkın son fertleriyle beraber yaşıyor. Oyunun kendine özgü kılan şey ise dünyaya yaratıkların gözünden bakıyor olmamız. Oyunu geçtiği dünya çok acımasız ve insanlar yaratık ırkının neredeyse tamamını yok etmiş durumda. Bu yok edişin kalıntıları gittiğiniz her yerde göze batıyor.

Bu alternatif tarihli fantastik dünyanın temelleri, Goldfarb tarafından 1970'li yıllarda daha kendisi küçük bir çocukken atılmış. 1971 yılında John Gardner tarafından yazılan fantastik roman Grendel, firmanın etrafında toplandığı ideallerin ve Project Wight'ın fikir temellerini oluşturuyor. Kitap, Beowulf hikayesini düşmanın gözünden anlatıyor. Goldfarb o zamanlarda fark edememiş, fakat daha sonra hikayeyi kahramanın dışında başka birinin, bir yabancının (Outsider) gözünden anlatan bir oyun fikri onun aklına kazınmış. Yıllar sonra bu fikir Project Wight olarak karşımıza çıktı.

Videoda da göreceğiniz gibi, oyuna genç bir yaratık olarak başlıyoruz. Muhtemelen ailesini arayan küçük yaşta bir yaratık. Kendisi henüz çok küçük olduğu için en güçsüz insanlara karşı bile savunmasız kalıyor. Yaratıklar 4 ayak üzerinde hareket ediyor. Küçük olanlar koşmak, zıplamak, tırmanmak gibi işlemleri daha iyi yapabiliyor. Bu avantajı kullanarak yönettiğimiz genç yaratığı saldırgan Vikinglerden kaçırmaya çalışıyoruz. Küçük bir yaratığı kontrol etmenin önemli avantajlarından biri insanların geçemeyeceği deliklerden ve aralıklardan geçebiliyor olmak.

Videonun devamında yetişkin bir yaratığın kontrol edilmesini izliyoruz. Oldukça hızlı hareket eden yetişkin yaratığımız, düşmanlarını vahşice öldürebiliyor. Yüksek yerlerden atlayıp kollarındaki küçük kanatlar sayesinde havada süzülebiliyor. Ayrıca korkunç sesiyle kükreyerek insan düşmanlarına dehşet saçıyor.

Elimizde bu videodan fazlası olmadığı için maalesef daha detaylı bilgiler veremiyoruz. Oyunun Unity oyun motoruyla geliştirildiğini biliyoruz sadece. Bunun dışında oyun için bir çıkış tarihi, ne tarz mekanikler içereceği, hangi platformlara çıkarılacağı gibi bilgiler şuan için elimizde yok.

İlginizi çektiyse, oyunu The Outsiders Facebook sayfasından ve David Goldfarb'ın Tweeter hesabından takip edebilirsiniz. Unity resmi sitesinde The Outsiders ekibiyle ilgili daha detaylı bilgiler yer alıyor, oraya da göz atabilirsiniz.

 

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.